00000124

Aktuálně

Z-Festival mladých koní – Zduchovice 2021
Z-Festival mladých koní – Zduchovice 2021
Ve dnech 13. – 15. září hostily Zduchovice Z-Festival mladých koní. V rámci této akce proběhly parkurové soutěže pro čtyř až osmileté koně. Vypsané byly také stylové soutěže, které hodnotili zahraniční komisaři: Jens Wehrmann (zástupce vestfálského svazu), Ove Amussen (holštýnský svaz), Andre Hahn (oldenburský svaz), Heiner Haunhorst (specialista na skokové koně).

Ve stylové dvoukolové soutěži do 120 cm se prezentovala pětiletá klisna Camilla 140 (Caruso Medimade x Chacco-Blue) v sedle s Václavem Horkým. Ta dostala v prvním kole známku 7,5 a v druhém 7,2. Mezi šestiletými uspěla Zaragoza 1 (Jaguar Mail x Canturo) s Petrou Boháčovou. V prvním kole byla sedmá se známkou 8,1. V druhé soutěži na čas dojela bez trestných bodů třetí. Ve společné soutěži pro sedmi a osmileté koně startovali tři zástupci CS. Kurz byl postaven na překážkách do 135-140 cm. Sedmá skončila Lia Jay (Pandrhola x Celer) se Zdeňkem Paličkou. Celkem v obou kolech zaznamenala čtyři trestné body. Výsledek 4+4 zapsal Václav Horký na Gipsy Love (Guidam Sohn x L´Esprit) a 5+4 bylo skóre dvojice Veronika Klímová a Elen Sohn (Guidam Sohn x Ramiro-47 sv).

V přehlídce hříbat se za slovenského teplokrevníka předvedla klisnička Carlotta LB (Cachas x Caesar) chovatele Ladislava Krulicha a hřebeček Brilliant Bernstein (Bernstein x Berlin) z chovu Anny Reinbergerové. Obě hříbata byla velmi dobře ohodnocena německými hodnotiteli - především pro korektnost a velmi dobrou stavbu těla.
 
Koně CS v soutěžích v Praze a Olomouci
Na závodech, které se konaly ve dnech 8. – 10. října se v dobré formě předvedli i koně plemene slovenský teplokrevník. V Praze Velké Chuchli překonala v pátek 8. října Kateřina Deverová dvě fáze soutěže S** bez trestných bodů. Sedlala klisnu CS Carlott (Colonel x Atlas). V nedělním ST* obsadil Václav Horký s klisnou Gipsy Love (Guidam Sohn x L´Esprit) čtvrté místo, když nechyboval v základní jízdě ani rozeskakování. V Olomouci proběhla Grand Prix Jana Kutěje. Páteční S** absolvoval bez trestných bodů Václav Studnička s klisnou CS Bonie 5 (Guidam Sohn x Chacco-Blue).

 
Výběr starších hřebců do plemenné knihy CS
Výběr starších hřebců do plemenné knihy CS se bude konat 28.10.2021 na Hradištku u Sadské od 12 hodin. Přihlášky zasílejte do 20.10.2021 na adresu: SCHCS, Martina Bečková, Heřmánkovice 162, 549 84 nebo na email: schcs@studbookcs.cz
Kontrolní den 70ti denního testu Hradištko 2021
Kontrolní den testu proběhl 28. září 2021 v Hradištku u Sadské. Komise ve složení Rudolf Doležal, Petr Ticháček, MVDr. Pavel Havelka, Ing. Dušan Vantroba, Ing. David Vacek posuzovala úroveň výcviku hřebců při skoku ve volnosti, drezurní úloze a u skokové sekce hřebců rovněž ve skoku pod jezdcem.

U všech předvedených hřebců komise posoudila stupeň výcviku za vyhovující a všem třinácti zúčastněným hřebcům doporučila v testu pokračovat.
 
 
Zástupci CS ve finále Českého drezurního poháru ČJF 2021
V Olomouci vyvrcholil během posledního zářijového víkendu Český drezurní pohár ČJF. Slovenský teplokrevník měl v úlohách obtížnosti S a vyšší hned několik zástupců. Ludmila Kultová s klisnou Linet (Carismo x Przdeswit XIII-52) absolvovala úlohu JU/2021 se známkou 67,600 %, o den později v JD/2021 měla 66,424 a přes 68 % pak dostala za výkon ve volné juniorské sestavě. Stejnou rundu jela také Lucie Smrtová na koni Wizart (Wibstr K x Przedswit XX). Také ona měla nejvyšší známku ve freestylu, a to 64,633 %. Úlohu YU na úrovni ST jel Adam Sibrník s Eddiem 1 (Edminton Z x Cent Honorace), dostal za ní bezmála 63 %. Ve malé rudně (SG, IM-1 a vIM-1) závodila Zdeňka Tóth Skripová na valachovi Magic Night-H (Cry For Me x Marlo). I jejich známky stoupaly v průběhu dní, a za Freestyle to bylo 68,370 %.
 
Výkonnostní zkoušky klisen Mnětice 2021
Ve středu 15. září proběhly v Mněticích výkonnostní zkoušky klisen v režii Svazu chovatelů slovenského teplokrevníka. Nejvýše hodnocenou klisnou, se známkou 8,11, byla 80/92 Ganga HB (Heartbreak ZH x Enrico VD Withoeve) chovatele Petra Molíka. Na druhé příčce byly klisny dvě. Shodně 7,85 dostala 80/58 Reichia OH (Karachi From Second Life Z x Przedswit X-83) chovatele Ondřeje Hulce a 80/91 Galactica (Capibara x Winsconsin VD Cruyenvelden) z chovu Petra Molíka.
 
Výkonnostní zkoušky klisen Svoboda 2021
Ve Svobodě nad Úpou se ve středu 22. září konaly výkonnostní zkoušky klisen pořádané Svazem chovatelů slovenského teplokrevníka. Zúčastnilo se jich celkem sedm klisen. Nejvyšší známku 8,15 si nakonec odnesla klisna ČT 90/712 Mystica (Go-On T.S. x Dr.Doolittle) z chovu Jiřího Krčmáře. Druhé místo obsadila 80/79 Indie (I´m Jaguar x Jaspis) chovatelky Aleny Žočkové a třetí skončila 49/609 Nymfa (Warness ZH x Amarillo) z chovu Ireny Feestové Haviarové.
 
Koně CS v závěrečném mítinku ČSP 2021 v Martinicích
Zástupcům slovenského teplokrevníka se dařilo v posledním kole Českého skokového poháru, jež proběhlo 22. – 26. září v Martinicích. A to v soutěžích střední úrovně obtížnosti. Ve středečním S** brala šesté místo se čtyřmi trestnými body dvojice Kateřina Mestenhauserová a Grazie (Guidam Sohn x Lordanos). O den později předvedli čistý výkon ve stotřicítce Zdeněk Hruška a Giovany (Guidam Sohn x Voltaire), což jim vyneslo sedmou příčku. Bez chyb také překonala v sobotu parkur S** Adéla Chrdlová na valachovi Armani 7 (Quintero´s Cassiny x Arras) a obsadila šesté místo.
 
Výkonnostní zkoušky klisen Újezd 2021
V úterý 21. září proběhly v Újezdě u Albrechtic výkonnostní zkoušky Svazu chovatelů slovenského teplokrevníka, do kterých bylo nahlášeno dvanáct klisen. Komise pracovala ve složení Ing. Vantroba, Z. Hruška a Ing. Vacek a nejvyšší celkovou známkou v hodnotě 7,87 ocenila Gondolu M.K.D. (Guidam Sohn x Landino). Druhá skončila klisna CS I am Jaggy (I´m Jaguar x Conux) a třetí příčku brala hnědka ČT Vigoleta (Go-On T.S. x Lord Caletto).

Fotogalerii Martiny Kůstkové najdete v tomto odkazu
 
Úspěchy CS při Českém skokovém poháru v Hořovicích
Koně CS se velmi dobře prezentovali při předposledním kole Českého skokového poháru, které se konalo od 15. do 19. září v Hořovicích.

Nejvýrazněji se do výsledkových listin zapsal Carman (Carpalo x Maia), s kterým Aleš Opatrný vyhrál sobotní ST** na čas. O den dříve tato dvojice absolvovala s nulou také ST* a brala čtvrtou příčku. Vítězství si připsala i Grazie 1 (Guidam Sohn x Lordanos), a to v sedle s Kateřinou Mestenhauserovou ve čtvrteční soutěži stupně S*. Také valach Armani 7 (Quintero´s Cassiny x Arras) se blýskl na stupni S s dvěma hvězdami. S jezdkyní Adélou Chrdlovou po čisté jízdě obsadili šesté místo.
Úspěch zaznamenal slovenský teplokrevník i v hlavním klání pro jezdce U25, což mělo obtížnost ST*. Klisna Carlott (Colonel x Atlas) a Kateřina Deverová nechybovaly v základní části ani v rozeskakování a dojely si pro druhé místo.

 
Slovenský teplokrevník při finále KMK v drezuře 2021
V neděli 19. září vyvrcholilo v Hradištku u Sadské finále letošního KMK v drezuře. V kategorii šestiletých, která byla sloučena pro klisny, hřebce i valachy, se dařilo klisně Antoinette S (Russel II x Tuschinski). Ta se v sedle s Klárou Dohodilovou umístila na druhé příčce.

Těsně pod stupni vítězů, na čtvrtém místě, dojel ve své kategorii čtyřletý hřebec Foxstar Moravian Boy (Tarzan 3 x Quirado) s Petrou Miki Civišovou.

Dva zástupce CS představila Karolína Šimáčková. S pětiletou klisnou Wiou 1 (Homburg x Waterford) skončila pátá a s pětiletým valachem Well Done 6 (Homburg x Silvio II) obsadila sedmé místo.
 
Výkonnostní zkoušky klisen - Mariánské Lázně 2021
S vysokým bodovým hodnocením 8,46 bodu dokončila 16. září v Mariánských Lázních zkoušky klisen Inka po I´m Jaguar, z klisny Zawenda O.S. po Oramé chovatelky a majitelky Dany Zoubkové.
Výstava hříbat Pardubice 2021
V sobotu 11. září proběhla na závodišti v Pardubicích výstava hříbat. První místo obsadila Casiopea (Cornet Obolensky x Cassini II). Jejím chovatelem je Jaroslav Müller. Druhý byl Compass (Come Undone x Palisco), jehož chovatelkou je Renata Dusílková a třetí příčku získal Cor Caroli (Catero x Tiger Cafe (JPN) chovatele Ladislava Váni. Trojnásobný vítěz Velké pardubické steeplechase Josef Bartoš pokřtil dvě hříbátka, a to už zmíněnou Casiopeu a klisnu Gáju (Balougran Z x Ephebe For Ever), jejímž chovatelem je Jaroslav Müller.
 
Finále KMK všestrannost Borová 2021
Jihočeská Borová hostila ve dnech 10. až 12. září finále KMK ve všestrannosti. V kategorii čtyřletých dojel druhý valach CS Rainbow 5 (Qaid FRH x Catango Z) s Petrem Lacinou v sedle. Do TOP5 se dostal i Portáš (Dařbuján x Guidam Sohn), kterého sedlala Gabriela Adamcová. Ve finále pro koně narozené 2016 vyhrál valach Dark Diamond 66 (Visconsin x Cavalet trojský), kterého prezentovala Eliška Orctová.
 
Nejúspěšnější zástupci CS při finále KMK 2021 v Písku
Zástupci CS na nejvyšších příčkách při finále KMK v Písku
Ve dnech 3. – 5. září proběhlo v Zemském hřebčinci v Písku finále Kritéria mladých koní 2021 v parkurovém skákání. Zástupci plemene slovenský teplokrevník se představili ve výborné formě.

V kategorii čtyřletých hřebců a valachů zvítězil Kannthago Z (Kannan x Carthago Z) s Jiřím Tmějem v sedle. Jeho chovatelkou a majitelkou je Dana Kováčová. Uspěla také Zaragoza 1 (Jaguar Mail x Canturo), kterou prezentovala Petra Boháčová. Dvojice si dojela pro druhé místo ve finále šestiletých klisen. Hnědka pochází z chovu Ing. Zdeňka Müllera a je v majetku Ivany Maršálkové. Jen o jednu příčku za ní pak skončila Cardina 37 (Cardino x Corrado II). S tou závodil Miloslav Příhoda. Majitelem i chovatelem je Ing. Patrik Sukdolák. Na dekorovaném pátém místě dokončil Caruso 437 (Caruso Medimade x Carpalo), kterého ve finále pětiletých hřebců a valachů představil Matěj Kotalík. Svaz chovatelů slovenského teplokrevníka děkuje všem majitelům a jezdcům za skvělou prezentaci koní CS.
Upozornění - výstava hříbat Pardubice 2021
Upozorňujeme chovatele, kteří mají zájem o výstavu hříbat v Pardubicích 11. září, aby kontaktovali sekretariát svazu nejpozději do pátku 3. září! Telefon: 603 525 377, e-mail: schcs@studbookcs.cz
 
VII. ročník Šampionátu mladých koní ve volnosti - Svržno 2021
V sobotu 30. října se bude konat ve Svržně VII. ročník Šampionátu mladých koní ve volnosti. Vypsané budou tradičně kategorie hřebců a valachů dohromady a klisen zvlášť. Předvedou se koně ročníků 2019, 2018 a 2017. Diváci se mohou těšit na přehlídku plemeníků.

V pátek 29. října proběhne odpoledne trénink, večer bude Chovatelská party. Celým sobotním programem bude provázet komentář Jana Chýleho a vše bude online přenášeno mediálním partnerem EquiTV. Novinkou je speciální finanční odměna pro koně CS!

 
Slovenský teplokrevník na MČR dětí a juniorů v Praze
Na parkurovém MČR dětí a juniorů 2021 v Praze se objevilo na předních příčkách hned několik zástupců slovenského teplokrevníka. Ve vítězném týmu v kategorii dětí zapsal ve třech jízdách tři nuly valach Lapentti (Le Patron x Carbid) s Kristýnou Gutovou v sedle.

Stříbro v soutěži družstev dětí získala klisna Fairy 1 (Cyril x Latinus), kterou sedlala Nicol Čížková. Dvojice udělala ve třech jízdách jednu chybu. Jedno zaváhání měla na kontě také Natálie Melmerová s Lorettou (Lordano x Elmero B).

V kategorii juniorských týmů byla stříbrná klisna Tunika II (Colman x Bentely). S tou startovala Anna Kostková.
 
Upozornění pro chovatele
Upozorňujeme chovatele, kteří chtějí registrovat hříbata, aby kontaktovali sekretariát Svazu chovatelů slovenského teplokrevníka. Telefon: 603 525 377, e-mail: schcs@studbookcs.cz
 
Chovatelský den a Cena Ing. Zdeňka Müllera, CSc. - Martinice 2021
Středa 25. srpna byla dlouho očekávaným dnem mezi všemi příznivci koní a slovenského teplokrevníka obzvlášť. V Martinicích se odehrál chovatelský den koní plemene slovenský teplokrevník a Cena Ing. Zdeňka Müllera, CSc. Vzpomínkový den, věnovaný tomuto výjimečnému chovateli koní a hipologovi, provázelo krásné letní počasí a o účast ve vypsaných soutěžích byl obrovský zájem.

Parkurů vyrostlo na martinickém kolbišti postupně celkem pět. Soutěž Z ovládla dvojice Ondřej Macán a klisna slovenského teplokrevníka Quality-M (Guidam Sohn x Colonel). V ZL zvítězil Matěj Kotalík na valachovi CS Guibet P (Guidam Sohn x Landos), jemuž se nejvíc dařilo i v následné soutěži L**. 

Nejvyšší obtížnost měla soutěž otevřená pouze pro hřebce uznané CS. S kurzem Zdeňka Krpely na úrovni ST* si nakonec z osmi zúčastněných plemeníků poradil nejlépe oldenburský bělouš Crosby DK (Cachas x Sandro Z) s Jiřím Tmějem v sedle, který nechyboval a dojel v nejlepším čase. S nulou dokončili ještě holštýnský hnědák Esman (Darco x Cassini I), kterého sedlal Jiří Mayer a BWP Tallmann TN (Toulon x Colman), s nímž startoval Karel Polák.

Sportovní část programu vyvrcholila Cenou Ing. Zdeňka Müllera, CSc. s překážkami do 130 cm. V té muselo o vítězi rozhodnout rozeskakování, v kterém byl bezchybný a nejrychlejší Matěj Kotalík s valachem ČT Cesanem V. Nejúspěšnějším zástupcem CS byl Atila 2 (Carrera VDL x Sobarde-E). S tím projel Jiří Tměj cílem rozeskakování bez trestných bodů a jen o půl sekundy za vítězem, což znamenalo druhé místo. V TOP10 se stejný jezdec umístil také s valachem CS Londonderry DK (Eurocommerce London x Silvio II). 

Diváci se mohli také seznámit s plemeníky uznanými CS, kteří byli předvedeni na ruce. Drezuru zastupoval KWPN Firestone (Johnson x Florencio), s nímž sbírá úspěchy česká reprezentantka Johana Vášáryová. Ten byl jako jediný předvedený v sedle s jezdkyní. Dále se představili Alantino (Alant x Larimar), Toohey van de Reesterhof (Tangelo van de Zuuthoeve x Chellano Z), He´s Blue (Mr.Blue x Heartbreaker), Diamond Cavalier Z (Dominator 2000 x Cavalier), Rythmic DK (Diamant de Semilly x Larimar), Didiér (Diarado x Voltaire), Contrast-HG (Cornet´s Stern x Caletto III), Cornessini (Cornet Obolensky x Cassini I), Untouchable LA (Untouchable x Unaniem), Joke of the Year (Baloubet du Rouet x Cornet Obolensky), Kannthago DK (Kannan x Carthago Z), Luigi (Comme Il Faut x Verdi) a Cyril (Coriano x Cent). 

Svaz chovatelů slovenského teplokrevníka tímto děkuje Jezdecké společnosti Equitana Martinice za organizaci a zejména majitelům všech předvedených hřebců za jejich účast. 

Foto: Martina Kůstková - fotogalerii najdete v tomto odkazu


 
Drezurní KMK Hradištko 2021
V Hradištku u Sadské se v pondělí 23. srpna jelo kvalifikační kolo drezurního KMK. V kategorii čtyřletých hřebců a valachů obsadil druhé místo s výsledkem 74,200 % valach CS Foxstar Moravian Boy (Tarzan x Quirado) s Petrou Miki Civišovou v sedle. Mezi pětiletými hřebci a valachy byl pátý Well Done (Homburg x Silvio II). Toho představila Karolína Šimáčková s výsledkem 68,600 %. Stejná jezdkyně dojela čtvrtá s klisnou CS Wiou (Homburg x Waterford), narozenou rovněž v roce 2016. Dvojice dostala 75,400 %. Ve sloučené soutěži pro koně narozené 2015 obsadila čtvrtou příčku klisna Antoinette S (Russel II x Tuschinski), která s Klárou Dohodilovou získala hodnocení 73,900 %.
 
Finále Zlaté podkovy – Humpolec 2021
Zástupci plemene slovenský teplokrevník byli úspěšní při finále Zlaté podkovy ve všestrannosti, které proběhlo od 20. do 22. srpna v Humpolci. Ve Stříbrné podkově I, což je obtížnost CCN2*, vyhrál Eltio (Eliáš 1 x Aktiv) s Viktorem Regnardem v sedle. Bronzovou podkovu ovládl Ladaron (Lordano x Sun Valley IRE) s Nelou Havelkovou.
 
Úspěchy zástupců CS při Kritériích mladých koní v Písku
Ve čtvrtek 12. srpna hostil Zemský hřebčinec v Písku další kolo parkurového KMK. V početném poli startujících uspěli i koně plemene slovenský teplokrevník.

Mezi čtyřletými klisnami skončila třetí Dacota (Cassini´s Son-T x Vigaro) s Filipem Žlábkem v sedle. Dovezla známku 24,500. V TOP10 byla ještě devátá Russelka von Opalice (Russel II x Donar s.v.) s Matějem Kotalíkem (23,400).

V kategorii čtyřletých hřebců a valachů obsadil šestou příčku Nathan (Aloube Z x Askano-T), kterého sedlal Zdeněk Palička. Zapsali známku 23,900.

V soutěži klisen narozených v roce 2016 se v nejlepší desítce umístila Quilda (Quaid FRH x Corsár) s Michalou Hanuščinovou, jež dojela devátá za 23,700. Desátá pak skončila ryzka Sunny River (Russel II x Boston) s Natálií Tarabini.

Hnědák Caruso 437 (Caruso Medimade x Carpalo) s Matějem Kotalíkem uspěl mezi pětiletými hřebci a valachy. Obsadil druhé místo se známkou 24,500. Stejný jezdec sedlal i valacha jménem Lotus 13 (Little Joe 1 x Raphael), který dojel pátý (24,100).

Mezi šestiletými klisnami vyhrála Cardina 37 (Cardino x Corrado II), s kterou Miloslav Příhoda získal hodnocení 25,700. Hned za nimi pak skončila Zaragoza (Jaguar Mail x Canturo) s Petrou Boháčovou. Pátá pak byla Klorie Insprav (Russel II x Ermitaž) s Darinou Hochmanovou.

V soutěži pro šestileté hřebce a valachy si z CS vedl nejlépe pátý Calib DK (Calido I x Sir Shutterfly) a Jiřím Tmějem, který bral známku 24,500. V TOP10 byl ještě devátý Rachot (Russel II x Quidams Rubin) s Václavem Mládkem.
 
Výběr hřebců do 70denního testu PK CS 2021
Hradištko u Sadské úterý 17.8.2021 od 10 hodin.
Výstava hříbat Svržno 6.8.2021
Výstava hříbat Slovenského teplokrevníka a ostatních evropských teplokrevných plemenných knih Svržno 06.08.2021

V letošním roce se výstavy hříbat ve Svžně zúčastnil rekordní počet hříbat a to 25 hříbat slovenského teplokrevníka v ČR a 18 hříbat ostatních evropských plemenných knih.

Šampiónem celé výstavy, všech zúčastněných plemen byl komisí vyhodnocen hřebeček Sweet Spoot (Stalypso x Calanthano) chovatelky paní Jitky Tiché ze Srbice

Šampiónem všech vystavovaných hříbat plemene CS byl komisí vyhodnocen hřebeček Jumping Tornádo (Tallmann TN x Comme IL Faut), chovatelů Jany a Bedřicha Hanákových z Pernarce

V kategorii vystavovaných hřebečků plemene CS se nejlépe umístili:
Jumping Tornádo (Tallmann TN x Comme IL Faut ) chovatelů Jany a Bedřicha Hanákových, Pernarec
Robbie Mer (Romeo van Het Rozenveld x Jaspis) chovatel: Ježek Martin, Čečkovice
Brilliant Bernstein (Bernstein x Brilliant RH Z) chovatelka : PhDr. Anna Reinbergerová

V kategorii vystavovaných klisniček plemene CS se nejlépe umístili:
Rory of Paradise (Romeo van Het Rozenveld x Norman) chovatelka : Petra Vraná, Stráž nad Ohří
Hanneke SZM (Brando x Przedswit XVI-12) chovatelka : Eliška Kostová
Old Jazz Rom (Romeo van Het Rozenveld x Jazz de Coquerie), chovatel: Ing. Milan Pěchouček

Všechna vystavovaná hříbátka splňovala vysoký standard evropského chovu teplokrevných koní a komise měla velmi nelehký úkol.
Celá výstava hříbátek byl velmi pěkný hipologický zážitek a to nejen pro majitele hříbátek, ale i pro všechny zúčastněné diváky.
Jménem Svazu chovatelů slovenského teplokrevníka v ČR bych chtěla tímto poděkovat všem zúčastněným chovatelům, celému realizačnímu týmu ve Svržně a především panu Bedřichu Hanákovi, coby hlavnímu organizátorovi této výstavy hříbat.

Dana Kováčová 
Zástupci CS uspěli při MČR ve všestrannosti 2021
Vrchovany hostily na přelomu července a srpna mistrovství České republiky ve všestrannosti 2021. Zástupci CS tam donesli hned tři jezdce ke zlatu. Ladaron (Lordano x Sun Valley) s Nelou Havelkovou zaznamenal vítězství v kategorii mladších juniorů (obtížnost ZL). Mezi staršími juniory (CCN1*) obsadil první místo Viktor Regnard v sedle valacha Eltia (Eliáš x Aktiv). V dětské kategorii (Z) vyhrála Kristýna Přikrylová s Lowenem (Sagitta 1 x Bachčisaraj (Barbero) s.v.) Foto: Marcel Runštuk

V pátek 30. črevence se dařilo také Atilovi (Carrera VDL x Sobarde-E) v parkurovém skákání. Při Českém skokovém poháru ve Zduchovicích obsadil s Jiřím Tmějem v sedle po čistém výkonu druhé místo v S**.
 
Přehlídka koní jihomoravských chovatelů
V neděli 1. srpna uspořádali manželé Novákovi v Našiměřicích přehlídku koní jihomoravských chovatelů. V kategorii teplokrevných čtyřletých a starších klisen zvítězila bělka 80/651 Celtic Rose po otci 1850 Cannavaro, z matky 80/294 Hellia po 905 Carismo chovatelky Aleny Paluskové z Prahy, v majetku Moniky Kudrnkové z Uherčic.
 
KMK Zduchovice 27. července 2021
V úterý 27. července hostily Zduchovice další kolo skokového KMK. V kategorii čtyřletých klisen zabodovala CS Gertruda (Dařbuján x Winsconsin van de Cruyenvelden) v sedle s Ivou Kadlecovou. Dvojice obsadila se známkou 25,400 třetí místo.

Ještě lépe si vedl hřebec Kannthago DK (Kannan x Carthago Z), který ve stejném ročníku ovládl s Jiřím Tmějem soutěž hřebců a valachů se známkou 26,000.

V soutěži pětiletých klisen byla z CS nejlepší Quilda (Quaid FRH x Corsár), kterou sedlala Michala Hanuščinová. Dvojice dojela na šestém místě se známkou 25,300.

Mezi klisnami narozenými 2015 byla nejvýš z CS Zaragoza 1 (Jaguar Mail x Canturo). Petra Boháčová s ní skončila čtvrtá (23,300). Stejnou příčku obsadila dvojice Cessario (Cassini II x Clintord I) a Michaela Refková v kategorii šestiletých hřebců a valachů. Jejich známka měla hodnotu 25,600.
 
Volba předsedy svazu chovatelů Slovenského teplokrevníka v ČR,z.s.
Dne 20.7.2021 proběhla schůze předsednictva, kde si členové předsednictva zvolili předsedu. Paní Dana Kováčová byla zvolena předsedkyní svazu chovatelů Slovenského teplokrevníka v ČR, z.s..
Přehlídka hříbat 2021 Ptýrov
Ve čtvrtek 22. července se konala na Ptýrově oblastní přehlídka hříbat ročníku 2021. Jedinou účastnicí PK CS byla zatím bezejmenná klisnička po otci Caluca Z, z matky 55/81 Jíva po Cartouche chovatele a majitele Daniela Voksy. Klisnička, přestože byla mezi všemi hříbaty nejmladší, obsadila ve své kategorii třetí místo. 
CS na parkurovém mistrovství ČR v Olomouci
Ve dnech 15. – 18. července proběhlo v Olomouci parkurové mistrovství České republiky seniorů a jezdců do 25 let. V „barvách“ CS se tradičně dařilo Atilovi (Carrera VDL x Sobarde-E) s Jiřím Tmějem. V soutěži družstev zajeli první kolo S** s nulou, v druhém kole na stejné obtížnosti shodili jednu překážku.
Skokové KMK v Suché u Litomyšle
Další kolo skokového KMK se konalo ve středu 21. července v Suché u Litomyšle. V kategorii čtyřletých klisen dojela třetí Pirueta 1 (Quiad FRH x Popcorn) s Jiřím Hruškou. Dvojice dostala známku 24,000. Po hřebci Quaid FRH je také Scarlet 14 (Quaid FRH x Scampolo), která obsadila šesté místo s Janou Vaníčkovou v sedle (21,400). Na osmé příčce se umístila Gertruda (Dařbuján x Winsconsin van de Cruyenvelden). Tu představila Iva Kadlecová. Mezi klisnami narozenými 2016 byla sedmá Ceremonie (Winningmood van de Arenberg x Sandreo) se známkou 19,200, kterou sedlal Marek Hentšel. V kategorii šestiletých hřebců a valachů získala třetí místo dvojice Cessario (Cassini II x Clintord I) a Michaela Refková, která zajela s výsledkem 24,000. Hned o jednu příčku za nimi skončil Diamant 425 (Diarado x Silvio II) s Jiřím Malým.
 
Úspěch CS při drezurním KMK v Písku
Úspěch CS při drezurním KMK v Písku
Ve středu 21. července proběhlo v Písku první ze dvou letošních kolo drezurního KMK. V kategorii čtyřletých hřebců a valachů byl druhý valach CS Foxstar Moravian Boy (Tarzan 3 x Quirado) v sedle s Petrou Miki Civišovou. Dvojice dostala známku 78,200 %.
 
Festival mladých koní, výstava hříbat Zduchovice 2021
Festival mladých koní, výstava hříbat Zduchovice 2021
Zástupci CS ve sportu
Během druhého červencového víkendu předvedli zástupci CS několik pěkných výkonů. Valach Diamant Landos (Crux x Landos) dojel v sobotu 10. července v Ptýrově s nulou druhý v S**. Sedlala ho Daniela Kryspínová.

V Královicích se konaly drezurní závody, v kterých se představila Hot Love AZ (Hotline x Sandro Hit) s Fabriziem Sigismondim. V úloze IM-1 dojela pátá se známkou 65,441 %. V úrovni S startovala Karolína Šimáčková s osmiletým valachem Tango 12 (Diamante x Florestano). Úlohu JÚ absolvovali s výsledkem 64,556 %, za výkon v JD dostali 63,737 %. V obou případech to stačilo na šesté místo.
Slovenský teplokrevník při KMK - Ptýrov 7. července
Ve středu 7. července proběhlo v Ptýrově další kolo KMK v parkurovém skákání. Mezi pětiletými klisnami se dařilo Quadi 1 (Quaid FRH x Drosselklag II) s Antonií Sabathilovou v sedle. Soutěž dokončila na pátém místě se známkou 23,900. O jednu příčku za ní se umístila Sunny River (Russel II x Boston), kterou sedlala Natalia Tarabini (23,600). Do TOP10 se vešla ještě Quinsa (Quaid FRH x Rex Z) s Janou Žilinskou.

V soutěži klisen narozených 2015 si z CS vedla nejlépe Klorie Insprav (Russel II x Ermitaž) s Darinou Hochmanovou. Obsadila čtvrté místo se známkou 24,700. Šestá skončila Cardina 37 (Cardino x Corrado II) s Miloslavem Příhodou v sedle, osmou příčku obsadila Gartia (Canturino x Carismo), kterou předvedl Rudolf Doležal.

V kategorii šestiletých hřebců skončil na pátém místě Cessario (Cassini II x Clintord I), kterého sedlala Michaela Refková. Získali známku 22,900. Hned za nimi se umístil Diamant 425 (Diarado x Silvio II) s Jiřím Malým.
 
Londonderry DK vyhrál Cenu města Písku
Londonderry DK vyhrál Cenu města Písku
Londonderry DK (Eurocommerce London x Silvio II) vyhrál v neděli 4. července Cenu města Písku. Jednokolové ST** s finále překonal s Jiřím Tmějem v sedle bez trestných bodů! Dařilo se i další zástupkyni slovenského teplokrevníka. Klisna Grazie 1 (Guidam Sohn x Lordanos), kterou sedlala Kateřina Mestenhauserová dojela s nulou třetí v nedělním S**, stejně jako o den dřív v ST*. V sobotním S* byla po čistém výkonu druhá.
 
Informace pro majitele klisen a hříbat CS
Žádáme majitele klisen a hříbat CS, kteří žádají o zápis do PK CS, ať kontaktují tajemnici svazu na email: schcs@studbookcs.cz nebo tel. 603 525 377.
Slovenský teplokrevník úspěšný při MJP v Martinicích
Ve dnech 24. – 27. června proběhl v Martinicích tradiční Memoriál Jana Papouška. Dařilo se valachovi Atilovi 2 (Carrera VDL x Sobarde-E). V sedle s Jiřím Tmějem vyhrál páteční S* i sobotní a nedělní S**. V hlavní soutěži závodů, dvoukolovém T*, obsadil bělouš Carman (Carpalo x Maia) čtvrté místo. Sedlal ho Aleš Opatrný.
 
Chovatelský den Ing. Zdeňka Müllera, CSc.
Chovatelský den Ing. Zdeňka Müllera, CSc.
Všechny příznivce koní, zvláště pak slovenského teplokrevníka, zveme na chovatelský den, který proběhne ve středu 25. srpna v Martinicích. Připraveny budou přehlídky a parkurové soutěže až do S**. Chovatelský den je věnován památce Ing. Zdeňka Müllera, CSc.
Slovenský teplokrevník na mezinárodních závodech CSI2*-W Olomouc
Slovenský teplokrevník na mezinárodních závodech CSI2*-W Olomouc
Atila (Carrera VDL x Sobarde-E) s Jiřím Tmějem dojel ve čtvrtek 17. června po čistém výkonu druhý v Medium Tour.
Smutná zpráva
 
Vážení přátelé,
Přijměte prosím tuto velmi smutnou zprávu. Dnes 06.06.2021 nás po velmi vážné nemoci opustil Ing. Zdeněk Müller. Bude nám všem a nejen chovatelům velmi chybět. Na jeho výslovná přání bude rozloučení pouze v úzkém rodinném kruhu.

 
KMK Opava
Při dalším kole Kritérií mladých koní v Opavě se 14. června dařilo hlavně klisnám CS. V kategorii čtyřletých dojela na třetím místě Scarlet 14 (Quaid FRH x Scampolo) s Janou Vaníčkovou. Dvojice získala známku 24,300. Osmou příčku obsadila Winning Lady (Caprini x Ballast) s Rostislavem Hlauškem, když dostala známku 23,200.
V kategorii klisen narozených 2016 zajela z CS nejlépe Kasia 2 (Grand x Landor S) v sedle s Lucií Strnadlovou. Ta skončila třetí se známkou 24,600. Za ní se seřadily další klisny CS, a to čtvrtá Quinsa (Quaid FRH x Rex Z), pátá Ceremonie Fitmin (Winningmood vd Arenberg x Sandreo), šestá Santa Quinta B (Quaid FRH x Genius Lysák) a sedmá Quadi 1 (Quaid FRH x Drosselklang II).

 
Carman úspěšný ve Velké ceně Prahy

Další skvělý výsledek CS ve sportu. Aleš Opatrný obsadil v neděli 13. června druhé místo ve Velké ceně Prahy v rámci Českého skokového poháru. V soutěži do 150 cm ve finále sedlal Carmana 80/168 (Carpalo x Maia)

 
Malá cena Písku
Zástupcům CS se v sobotu 12. června dařilo při Malé ceně Písku. Hlavní soutěž S* vyhrál Atila 2 (Carrera VDL x Sobarde-E) s Jiřím Tmějem. Druhý skončil Giovany (Guidam Son x Voltaire), kterého sedlal Zdeněk Hruška a třetí místo obsadil opět Jiří Tměj s Londonderrym DK (Eurocommerce London x Silvio II). Foto: Martina Kůstková
KMK Hradištko
V Hradištku proběhlo 8. června další kolo Kritéria mladých koní. To se nemohlo obejít bez účasti zástupců slovenského teplokrevníka. V kategorii šestiletých hřebců a valachů dostal vysoké hodnocení 25,200 valach Diamant 425 (Diarado x Silvio II) s Jiřím Malým v sedle. Obsadil 4. místo. Čtvrtá byla také šestiletá klisna Cardina 37 (Cardino x Corrado II). Předvedl jí Miloslav Příhoda se známkou 24,600. Mezi pětiletými hřebci a valachy byl z CS nejvýše tentokrát Gbelík (Balcamor x Winsconsin van de Cruyenvelden) s Ivou Kadlecovou na 11. příčce s hodnocením 24,000. Hned dvě pětileté klisny po Quaid FRH byly vysoko ve výsledkové listině své soutěže. Quinsa (Quaid FRH x Rex Z) s Janou Žilinskou byla třetí (24,700), o příčku níž byla Quilda (Quaid FRH x Corsár), kterou prezentovala Michala Hanuščinová. Po hřebci Quaid FRH je také Quadi 1 s Markem Klusem, jež brala osmé místo. Mezi čtyřletými hřebci a valachy dojel nejlépe osmý Nathan 3 (Aloube Z x Askano-T) s výsledkem 24,300, sedlal ho Zdeněk Palička. Mezi klisnami ročníku 2017 si z CS vedla nejlépe Melissa 2 (Dařbuján x Dantes) rovněž na osmé příčce. Tu představila Adéla Varvařovská s hodnocením 23,500.

 
Zduchovice 3.-6.6.2021
Dva koně PK CS úspěšně na CSI1*/CSIYH1* ve Zduchovicích 3.-6.6.2021.

Na úrovni CSI1* zaskákal v sobotní 120 výborně ANTHONY (Norman x Concept) s Miroslavou Šťovíčkovou a bezchybnou jízdou si zajistili 5. místo mezi 27 startujícími. Chovatelem koně je Ondřej Nágr.
V soutěžích pro mladé koně CSIYH1* mezi 5/6tiletými skákala velmi dobře ZARAGOZA (Jaguar Mail x Canturo) s Petrou Boháčovou. Po dvou 125cm parkurech s jednou chybou se jí dařilo nejlépe na 130cm,        kde na náročném parkuru byla s jednou chybou 9. nejlepším koněm mezi 6tiletými. Chovatelem Zaragozy je Ing. Zdeněk Muller.

SVKWB horses started in CSI1 * and CSIYH1 * in Zduchovice (CZE).
ANTHONY (Norman x Concept) and Miroslava Šťovíčková won 5th place (0) level 120cm, in competition CSIYH1 * for 5/6-year-old horses 125 / 130cm mare ZARAGOZA (Jaguar Mail x Canturo) and Petra Boháčová (4) 13th place.


 
KMK Písek
Ve středu 19. května proběhlo v Písku první kolo letošního skokového Kritéria mladých koní. Mezi čtyřletými klisnami vyhrála CS Dacota (Cassini's Son-T x Vigaro), kterou prezentoval Filip Žlábek. Dostala známku 24,800. Vítězství zaznamenal slovenský teplokrevník i mezi čtyřletými hřebci a valachy. Vyhrál hřebec Didiér (Diarado x Voltaire) s jezdcem Davidem Vackem s hodnocením 25,200. V početné konkurenci uspěl          i čtyřletý Kannthago DK (Kannan x Carthago Z) s Jiřím Tmějem, který měl šestou nejvyšší známku.
Mezi pětiletými klisnami byla druhá Quilda (Quaid FRH x Corsár) s Michaelou Hanuščinovou (25,100). Také šestiletá klisna Cardina 37 (Cardino x Corrado II) s Miloslavem Příhodou uspěla, ve své kategorii skončila třetí se známkou 24,600. Šestiletý hřebec Rachot (Russel II x Quidams Rubin) byl rovněž třetí. Sedlal ho Václav Mládek a dostali hodnocení 24,700. Dobře se předvedl i Rande Vu (Russell II x Baloubet du Rouet)        s Kamilou Veselou, který byl sedmý se známkou 24,100.
Třídění hřebečků Písek
Třídění v Písku
Ve čtvrtek 13.5. proběhlo na hříbárně Nový Dvůr u Písku jarní třídění teplokrevných hřebečků. Posuzovala je komise: Hana Civišová, Zdeněk Hruška a David Vacek. U ročníku 2020 se představili dva zástupci PK CS. Hřebeček 80/431 Veget maj. Zemský hřebčinec Písek, chov. Petra Boháčová,(Noowanda Semilly,  80/112 Vega po Coriano) obdržel výslednou známku za exteriér 7,17 bodu. Za skok ve volnosti získal 7 bodů. Hnědák 79/774 Heroine maj.a chov. Drábek Michal (Diamant de Semilly, 1/969 Heraldika po Heraldik) byl hodnocen stejnou známkou za exteriér a za volnost 7,25 bodu. Tříletí hřebci PK CS jsou aktuálně připravováni v ZH Písek tři a všichni absolvovali také jarní třídění. To proběhlo v kryté hale hřebčince. Hřebec 80/83 Jordano M maj.Zemský hřebčinec Písek, chov.Maroušek Václav (I´m Jaguar, 11/664 Seina           po Silvio II) získal 6,92 za exteriér a 7 bodů za skok. Další kůň 80/85 Imagine Dragon maj. Zemský hřebčinec Písek, chov. Fišrová Andrea(I´m Jaguar, 17/289 Connie Sun-T po Cannavaro) byl hodnocen 7,50 body         za exteriér a 7,58 body za skok ve volnosti. Posledním z trojice bělouš 80/66 Cardiff maj. Zemský hřebčinec Písek, chov.Štěpánková Jana (Capibara, 1/435 Tina po Landino) získal za exteriér 7,50 bodu a za skok       ve volnosti obdržel nejvyšší bodové hodnocení celého ročníku, 8,25 bodu.
Naskladnění hřebečků - ročník 2020 Pazucha
Testační odchovna hřebečků Pazucha v okr. Litomyšl, jejímž garantem je PK CS a která zajišťuje odchov jednotlivých ročníků hříbat od odstavu až po hřebce do 3let, kteří svůj pobyt zakončí testem. Tato testační odchovna je otevřena všem teplokrevným plemenným knihám působících na území ČR.
5.5.2021 se naskladňoval ročník hřebečků 2020 - hřebečci byli předvedeni na ruce v kroku, klusu a skočili jednoduchý skok o výšce 50cm -
čt DELACROIX (Diarado x Beethowen) hodnocení 7/6
cs SAMUEL (Aristo z x Silvio II) 6/5
  FOXY BRANTZAU (Brantzau x Incello) 4/5
čt CRIS (Cento Lano x Carismo) 7/7
čt CHICAGO HS (Chico´s Boy x Hold up Premier) 4/6
čt FRED THE RED (Aristo Z x Graf Czech) 5/7
    MELL BLUE (Charless Blue x Jasper´s Boy)
cs REK GIN FIZZ LEONCE (Rock´n Roll Semilly x Gin Fizz)
cs QUIDO (Quaid x Goodman) 6,6/6,6
cs CON CORAZÓN (Conquistador x Cassini II) 7/7
     BARON (Taarlo Kubišta 1 x Varadero xx) 6/6
cs LEONTINO (Cantinoso x Russel II)
cs ZACANTINO (Cantinoso x Marlon)

Zároveň byl předveden a vyhodnocen ročník hřebečků 2019 -
cs WILIAM VON DESHAIDES (Werbespot x Sao Paolo)
čt COOL BOY (Cool Paradise x Rock´n Roll)
čt CORELLI HS (Cola x Hod up Premier)
kk BEN GASPER KINSKÝ (Gasper x Homér)
cs CORNVEST-NA (Cornessini x Astico)
cs C-MISTER TEE (Cezar x Stakkato Gold)
čt CHICO HS (Chico´s Boy x Erudit)
čt OLYMPIC FORMAT KL (Origi D O x Darco de Revel)
čt ORIGIDOS (Origi D O x Canoso)
čt HICKSTEAD´S BOY (Hickstead White x Cromwell) 
Nejúspěšnějším slovenským teplokrevníkem na CSI2*-W Prague Arena byl valach Carman
Aleš Opatrný s valachem Carman 80/168 CS předvedli v nedělní Gold Tour při CSI2*-W Prague Arena skvělou jízdu. Čistým parkurem v čase 59,25 obsadili třetí místo. Carman 80/168 (Carpalo x Maia) se narodil 7.7.2012 u chovatele a majitele Ing. Jaroslava Martince.
ROČENKA PK CS 2020
Přehlídka a výběr hřebců do PK CS 15.4.2021
Přehlídka a výběr hřebců do PK CS 15.4.2021
15.4. 2021
Přehlídka a výběr hřebců do plemenné knihy CS v Hradištku u Sadské.
Z přihlášených 19 koní se k výběru dostavilo 17 hřebců, oprávnění k plemenitbě obdrželo 6 hřebců.
Komisaři: Ing. František Petřík, MVDr. Pavel Havelka Zdeněk Hruška, MVDr. Heda Krügerová, Ing. David Vacek

1. Vyhlášeným vítězem se stal CS UNTOUCHABLE LA (Untouchable x Unaniem x Goodtimes) majitele Ladislava Arienta a Karla Bílka, chovatelem toho hřebce je Ladislav Arient. Ušlechtilý hnědák disponoval velmi dobrým pohybem, pozorností i exteriérem. Otcem je excelentní elitní Untouchable, který je prověřený na mezinárodní úrovni 160 a ve svém původu má hřebce světových formátů Heartbreaker, Carthago či Papillon Rouge, kteří významně ovlivnili světový chov koní.
2. Pomyslně se na druhém místě umístil westf CANTE ROYAL (Cantos x Calmando x Cambridge), chovatele Jiřího Hochmana, majitele Vladimíra Maláka.
Jeho otec Cantos (Catoki x Contact Me po Carthago x Cantus) byl licentován pro PK CS v roce 2017 a má rovněž oboustranně prověřené pedigree na nejvyšší výkonnosti.
3.  ORIGI DE MONT (Origi d´O x Atlas x Marobud xx) chovatel a majitel Jan Tříska. Origi d´O je kombinací špičkového Diamante de Semilly a současně jednoho z nejlepších synů Heartbreakera, hřebce Toulon.
4. Jediný zástupce PK Zangersheide TOOLEY VAN DE REESTERHOF (Tangelo van de Zuuthoeve x Chellano Z x Ramiro Z), chovatel Marjana Kosse, majitele Ondřeje Nágra. Tangelo van de Zuuthoeve je synem trochu zapomenutého šampiona Evropy v juniorské kategorii Narcos II, který ve skoku mohutnosti překonal 225cm. V mateřské části je Tangelo nositel plnokrevné krve Laudanum xx /160/ a holst. Ramiro Z.  
5. Francouským kvalitním původem navázaném na plnokrevníka disponuje další hřebec CS PIKEUR DU ROUET (Pezetas du Rouet x Palisco x All Tiger xx) chovatelky a majitelky Kateřiny Vrané. Pikeur je korektní, ušlechtilý a předvedl ochotu i velmi dobrý skok ve volnosti. Jeho otec Pezetas sportoval na úrovni 150 a je synem Quidam de Revel. Jeho nejlepším potomkem ve světovém sportu se aktuálně ukazuje Vient tu du Rouet, který se výborně předvedl letos na Global Champions Tour 5* na úrovni 155  následně i v GP 160. Stejně jako Pikeur je prochovaný  na Jalisco. V původ Pikeura je Jalisco tentokrát přes syna Palisco, který působil pro české chovatele v ERC Mnětice.
6. SBS MUGÁNO NOVOJICKÝ HF (Lector van den Bisschop x Federweisser x Radegast) chovatelky a majitelky Jany Lošákové. Belgický Lector van den Bisschop je prochovaný na dlouholetou světovou skokovou jedničku Darco a jeho mateřským otcem je rovněž sportovní a chovatelská jednička For Pleasure.

Letošní výběr byl atraktivní nejen původy, ale i kvalitou koní. Nutno ale rovněž pochválit chovatele nebo majitele, kteří hřebce dokázali korektně a velmi dobře připravit. Poděkování patří i pro dnes již profesionální vodiče, pro které se stalo kvalitní předvádění zaběhnutou rutinou, moderátorovi za tradičně zasvěcené komentáře i komisařům a sekretářce CS za obětavou práci na místě.                                              Poděkování patří i manželům Půlpánovým a jejich týmu, kteří vzorně připravili areál a zajistili hladký průběh akce včetně občerstvení.

Přesto, že PK CS vyhlašuje svého vítěze výběru, působení v chovu má letos otevřeno všech šest uvedených vybraných hřebců. Pro ostatní cesta k licentaci uzavřena není, mají možnost se zúčastnit podzimního testu.


 
Informace pro chovatele a majitele klisen
Pokud budete připouštět své klisny plemennými hřebci, ověřte si prosím, zda je  hřebec zlicentován v naší plemen.knize  a má zaplacený výběr na příslušný rok.
Facebook- PK Slovenského teplokrevníka
Plemenná kniha Slovenského teplokrevníka v ČR oznamuje chovatelům, majitelům a všem příznivcům koní, že založila facebook.stránky. Facebook.com/slovenskyteplokrevnik
Korespondenční adresa svazu
SCHCS
Martina Bečková
Heřmánkovice 162
549 84 Heřmánkovice

 
Přehlídka dvouletých hřebců a výběr do plemenitby PK CS
! ! ! Přehlídka a výběr hřebců do PK CS se odkládá ! ! !
NOVÝ TERMÍN 15.4.2021
Plemenná kniha Slovenského teplokrevníka oznamuje odložení výběru hřebců do plemenitby, který se měl konat dne 3.3.2021. Vzhledem k vývoji epidemie COVID-19 v ČR není možné tuto akci uskutečnit. Nový termín je 15.4.2021. Podmínkou účasti hřebců na této akci bude vakcinace proti herpesviru. Hřebci musí být v imunitě proti tého nákaze, tj. byli vakcinování proti herpesviru koní v souladu s doporučením výrobce konkrétní použité vakcíny. !! NEBO!! Kůň byl laboratorně vyšetřen na přítomnost koňského herpesviru metodou PCR ze vzorku výtěru z nosu s negativním výsledkem; toto vyšetření nesmí být starší 10 dnů (rozhodující je datum odběru vzorku).
Všichni účastníci výběru se musí prokázat negativním antigenním testem.
 
Pezetas du Rouet
Po Pezetas du Rouet, který působil v chovu pro PK CS v sezoně 2017, se předvedl velmi dobře na Global Champions Tour CSI5* GCT v březnu 2021 v Dohá v Grand Prix 160, hřebec VIENT TU DU ROUET s Pius Schwizerem.
Vient Tu Du Rouet 2019 Londýn -
https://www.youtube.com/watch?v=XCFUPQFZ3iE


Dalším potomkem v mezinárodním srovnání v současné době po Pezetas je klisna UNANIME DES FORETS, výk 155 s Louis Bouhana (FRA) nebo CASTOR DE LA ROQUE výk. T* s Philippe LAZARE i Edouard MATHE (FRA) - 4. na CSI2* 145 /0+0/ ve Valencii 2021.


Video Unanime de Forets -
https://www.youtube.com/watch?v=LzQzonitQGM


 
Přehlídka dvouletých hřebců a výběr do plemenitby PK CS
Přehlídka dvouletých hřebců a výběr do plemenitby,místo konání: JŠ Equus Kinsky, Hradištko u Sadské 126, 289 12 Sadská.
Datum konání: 3.3.2021 přehlídka bude jednodenní.
Uzávěrka přihlášek: 15.2.2021. Akce nebude přístupná veřejnosti.
Výsledek hlasování per-rollam
Výsledky hlasování per-rollam

Mandátová komise ukončila sčítání hlasování per rollam o usnesení z Valné hromady svazu chovatelů Slovenského teplokrevníka v ČR, z.s. .
Valná hromada byla usnášeníschopná, hlasování se účastnila nadpoloviční většina všech členů Spolku. Z celkového počtu 54 členů se hlasování účastnilo 30 členů Spolku.

Výsledek je následující:

bod 1. : 30 hlasů pro
bod 2. : 30 hlasů pro
bod 3. : 30 hlasů pro
bod 4. : 30 hlasů pro
bod 5. : 30 hlasů pro
bod 6. : 30 hlasů pro
bod 7 : 30 hlasů pro
bod 8 : 30 hlasů pro
bod 9 : 30 hlasů pro
bod 10: 30 hlasů pro

Znamená to, že všechna navržená usnesení byla přijata.

Pokud má někdo z členů zájem o zaslání příloh (revizní zpráva, sazebník poplatků, rozpočet na rok 2020, apod.), kontaktujte tajemnici svazu na tel. 603 525 377 nebo na email: schcs@studbookcs.cz.

Děkujeme za spolupráci v mimořádném hlasování „ per rollam“.
 
! Valná hromada Svazu chovatelů Slovenského teplokrevníka !
 Valná hromada Svazu chovatelů Slovenského teplokrevníka se uskuteční   PER ROLLAM, možnost hlasování prostřednictvím emailu je možné do 31.12.2020.
Ukončení 70denního testu PK CS
Ukončení 70denního testu PK CS
Ukončení 70denního testu proběhlo v Hradištku u Sadské za přísných hygienických opatření, v mimořádném režimu. Areál zůstal zcela uzavřen veřejnosti. Tato akce proběhla za přítomnosti pana Bc. Pavla Rodra z České plemenářské inspekce.

Byli předvedeni 4 hřebci. Hřebci obou sekcí, skokové a drezurní byli předvedeni na ruce  na tvrdém podkladu, ve skoku ve volnosti a v drezurní úloze. Hřebci skokové sekce také  na parkuru. Hřebce hodnotila komise ve složení: Rudolf Doležal, Zdeněk Hruška, Jiří Kotyza, MVDr. Pavel Havelka, Jana Hanáková. V drezurní sekci byl předveden hřebec Maroco, (2227 Monaco x Fanny po 5139 Florencio) z Valdštejnské obory chovatele Petra Vančury. Výsledná známka tohoto hřebce byla 8,1 bodů. Známku 8,4 b. získal za charakter, klus, cval, předpoklady  k výkonu a připravenost. Vysokou známku 8,2 b. obdržel                za uvolněnost pohybu a přijímání pomůcek.
Ve skokové sekci byli předvedeni tři hřebci. Nathan (5010 Aloube Z x Noelly po 1260 Askano -T) hřebec slovenského teplokrevníka ze společnosti Equus Kinsky, chovatele Petra Půlpána. Nathan obdržel výslednou známku 7,2 bodů. Nejvyšší známku 7,7 b. získal za charakter a dále pak vnitřní vlastnosti a připravenost 7,5 b. Hřebec Lorenzzo ( Calvaro Z x Fayette po 5146 Padinus) ze Stáje Hapax obdržel od komise výslednou známku 7,8 bodů. Známku 8,4 b. získal za cval, za skokové vlohy obdržel 8,1 bodů, stejně jako za klus. Vítězem 70denního testu plemenné knihy CS se stal hřebec Beaumont ( Brantzau x Falina I po Cassin), jehož prezentoval chovatel a majitel Jan Chýle.
Jeho průměrná známka byla 8,1 bodů. Za připravenost dostal dokonce 8,8 bodů, vysoko hodnocen byl za techniku končetin (8,6 b.), ale také za baskule (8,5 b.) a skokové vlohy (8,4b.). Známku 8,3 dostal za charakter a za vnitřní vlastnosti.
M ČR skoky 2020
Bronz pro Eliotta
První říjnový víkend patřil netradičně skokovému MČR v Martinicích. Při něm nechyběla divácky oblíbená soutěž družstev, kterých se sjelo do Martinic celkem 16. Do druhého kola postupovalo 10 z nich. Bez trestných bodů prošlo rovněž tříčlenné družstvo Plzeňské oblasti, za které startoval valach Eliott s Danielem Pospěchem, reprezentující stáj Koně Pernarec manželů Hanákových. Ryzák Eliott (Ebab RK, Carlott po Colonel) podal bezchybný výsledek i v druhém kole a pomohl družstvu Plzeňské oblasti k zisku bronzové medaile. Valach pochází z chovu Jana Třísky v Luhově. Narodil se po bělouši Ebab RK, kterého v soutěžích KMK jezdila Jana Stébelská a Ondřej Nágr. S výkonností S* byl prodán do zahraničí a ještě před odjezdem vykastrován. V barvách Kanady (Stevie Murphy) dosáhl výkonnosti 155 cm. Ebab RK má ve sportu aktuálně 6 startujících potomků, nejlepším je právě sedmiletý Eliott s výkonností ST*. Matka Eliotta, klisna 80/843 Carlott v letošní sezoně absolvovala pod jezdkyní Kateřinou Deverovou úrovně ST*. Sama pochází z velmi dobré rodiny, výkonnost ST prokázala její matka 26/62 Motiva II po Atlas i bába 26/516 Motiva po Marobud. Narodila se po hřebci Colonel, který působil v Mariánských Lázních, stejně jako už zmíněný Atlas. Holštýnský Colonel prošel seriálem KMK s O.Nágrem a následně byl prodán do zahraničí. Pod jezdkyní Nicolettou Stein dosáhl výkonnosti 140 cm.
Martina Kůstková
Tři klisny ve finálových soutěžích
Tři klisny ve finálových soutěžích
Ve dnech 15.-20.9. se sjeli jezdci do Hořovic, kde probíhala poslední kvalifikace Českého skokového poháru a také její finále. V rámci programu se jely také finálové jízdy Amateur Tour a CJC.
Do finálové dvacítky a vůbec nejlepší desítky v rámci Amateur Tour se probojovala Hana Dastychová Vrabcová s klisnou – Fatima (Edminton, Fabiana po Topas-23) chovatele společnosti Gesomont, v majetku jezdkyně. Dvojice v konečném pořadí obsadila krásné třetí místo. Do finále Czech Junior Cupu v rámci mladších juniorů se dostala Markéta Šlechtová s ryzkou Tosca (Mineral, Tona po Noble Law), odchovaná Jaroslavem Nyklesem, v majetku jezdkyně. Dvojice absolvovala bezchybné základní kolo a po chybě v rozeskakování obsadila sedmé místo. Mezi staršími juniory zaujala čtvrtým místem Klára Poledňáková s klisnou Lota z Rusína (Scater, Loty po Lomikar) chovatele Václava Říhy, v majetku Jany Kopečné. Stabilní výkony této klisny potvrdil i fakt, že její jezdkyně zároveň obdržela šerpu za druhé místo v celorepublikovém finále Českého poháru ve stylovém skákání.
Martina Kůstková
KMK Písek finále
Dva tituly šampionek
Sedm kvalifikačních kol měl letošní seriál KMK ve skocích. Pět z nich se konalo v Čechách a dvě na Moravě. Úvodní kolo hostil Zemský hřebčinec Písek a na stejném místě proběhlo i finále ve dnech 4.-6.září. V pátek se mladí koně seznamovali s parkurem formou tréninků, které stavěl stejně jako samotné finále ing. Jan Šíma za asistence Petra Maška.
Klisen ročníku 2016 odstartovalo 18, z toho 4 plemene cs. Tato plemenná kniha zaznamenala největší úspěch, když s výsledkem 51,9 bodu dokončil Marek Hentšel s klisnou 80/861 Ceremonie Fitmin (Winningmood van de Arenberg , 80/200 Casandra po Sandreo) chovatele Ing. Zdeňka Müllera, v majetku JK Baníku Ostrava. Do první desítky se vešla ještě klisna 79/527 Quinsa (Quaid, Resie Z po Rex Z) chovu      a majetku Martiny Žilinské, která se v konečném pořadí umístila devátá. Mezi hřebci a valachy vedl průběžné bodování v sezoně 80/842 Lotus po Little Joy, který byl jediným zástupcem cs ve finále. Ten však v obou kolech celkem 3x chyboval a propadl se až do druhé poloviny výsledkové listiny.
Mezi pětiletými klisnami získala titul šampionky opět klisna PK cs a to 80/647 Cardina (Cardino, 79/20 Cortina po Corrado II)chovu a majetku ing. Patrika Sukdoláka. Klisnu jezdil Miloslav Příhoda. Bezchybným výsledkem z obou kol si pro čtvrté místo dojela dvojice Marek Hentšel a 80/864 Zaragoza (Jaguar Mail, Zschmiga po Canturo) chovu Ing.Zdeňka Müllera, v majetku Ivany Maršálkové z Brna.
U pětiletých hřebců a valachů se mezi 17 startujícími prosadil valach 80/695 Albert DK (Arezzo VDL, Wajomein po Karandasj) chovatelky Ivy Černé, v majetku Dany Kováčové. Ve finále jej sedlal Zdeněk Hruška, který nahradil jeho stálého jezdce Jiřího Tměje, který se v průběhu finále zranil. Dvojice odsadila čtvrté místo. Pátou příčku získala Michaela Refková v sedle valacha 79/458 Cessario (Cassini II, Cleris po Clintord I) chovatele Rudolfa Janského, v majetku manželů Refkových. Sedmým místem na sebe upozornili ještě Kamila Veselá a valach 80/637 Rande Vu (Russel II, Vanity W po Baloubet du Rouet) chovatele Stanislava Woznici, v majetku jezdkyně.
Šestiletých klisen odstartovalo do finále deset. Průběžné pořadí vedly klisny Crazy a 80/817 Gipsy Love po Guidam Sohn s 41 body. Gipsy Love však po třech chybách skončila až osmá. Na třetí místo se dostala      se Zdeňkem Paličkou klisna 80/465 Lia Jay (Pandrhola, 80/639 Lancena-S po Celer) chovu Marcely Sojkové, v majetku MUDR.Magdy Rothové. Sedmé místo obsadila ještě Kateřina Mestenhauserová s 80/475 Grazií (Guidam Sohn, Lordana-LS po Lordanos) chovu Ing. Františka Klímy, v majetku Luboše Kozáka mladšího.
Mezi 16 šestiletými hřebci a valachy se dokázal třetím místem prosadil valach 80/537 Armani (Quintero´s Cassiny, Bariera po Arras) chovu a majetku Luboše Kozáka mladšího , v jehož sedle startovala Kateřina Mestenhauserová. Osmý skončil Zdeněk Hruška s valachem 80/455 Giovany (Guidam Sohn, Valoma po Voltaire) chovu a majetku firmy Sporthorse.
Martina Kůstková
M ČR v drezuře
M ČR v drezuře v kategorii senioři (malá runda) SG + IMI zvítězila CS LINET (Carismo x Przedswit XIII-52) s Kamilou Kotyzovou ze stáje Adam Kotyza (69,56%), 8.místo v 14tičlenném poli koní vybojoval letos také úspěšný MAGIC NIGHT-H (Cry For Me x Marlo) a Zdenka Toth Skripová (64,59%).
Velký úspěch v mistrovské kategorii dětí zaznamenal stříbrnou medailí CS LOWEN (Sagitta x Barbero) s Přikrylovou Kristýnou (69,34%), které porazil jen letošní účastník ME hřebec Firestone (Johnson x Florencio) s Johanou Vašáryovou (71,73%). CS MESSI KINSKÝ (Diamante x Alois) s Dalitou Opatrnou obsadili 13.příčku (62,69%).
 
!!! Registrace narozených hříbat !!!
Přichází jaro, rodí se hříbata a pomalu začne každoroční registrace hříbat.
Znovu a důrazně upozorňujeme, že vlastní registraci a úkoly s tím spojené si jako plemenná kniha provádíme sami, prostřednictvím našich inspektorů. Pro Čechy p. MVDr. Jindřich Müller, tel. 603 579 583, email: ercjindrich@seznam.cz, pro Moravu p. MVDr. Pavel Havelka, tel.603 539 455, email: horses@volny.cz (stejně tak i zápisy klisen). Naši inspektoři hříbě u chovatele popíší, očipují, odeberou vzorky na paternitu, popř. provedou další úkony dle potřeby evidence. Na místě inspektor od chovatele nevybírá žádný poplatek. Vyšetření DNA typu hříběte je pro chovatele zdarma. Následný postup a komunikaci s ÚEK provede za chovatele plemenná kniha. Průkaz koně je následně zasílán majiteli hříběte z plemenné knihy na dobírku 1 300,-Kč.
KMK skoky 2020
KMK skoky 2020
Startovní listiny koní do KMK jsou uzavřeny a všichni skokoví finalisté se setkají ve dnech 4.-6.9.2020 v Písku.
Ze 4letých klisen se v sezoně velmi dobře ukazovaly klisny CEREMONIE Fitmin (Winningmood x Sandreo) s Markem Hentšlem z JK Baník Ostrava, chov. Ing. Zdeněk Müller a  KASIA (Grand  x Landor S) chovatelky a majitelky MVDr. H. Holé z Bolatic, kterou jezdí Lucie Strnadlová.
Mezi 5tileté se dostala do finále také loňská třetí ZARAGOZA (Jaguar Mail x Canturo) s Markem Hentšlem, startující za JK Baník Ostrava.
Z 5tiletých hřebců a valachů bude prezentovat PK CS chovatelku a majitelku Danu Kováčovou ALBERT DK (Arezzo VDL x Karandasj) a CALIB DK (Calido I x Sir Shutterfly). Oba koně bude sedlat Jiří Tměj.
V kategorii 6tiletých je finalistkou úspěšná již z loňských kol klisna CS LIA JAY (Pandrhola x Celer), chovatelky M. Sojkové z Chrudimi.
 
Výběr hřebců do 70ti denního testu PK CS
Hradištko u Sadské 20.8.2020 od 10 hodin
Atilla a Jiří Tměj
Atilla a Jiří Tměj
O víkendu 30.-31.7.2020 zvítězil 8letý CS ATILA (Carrera VDL x Sobarde-E) s Jiřím Tmějem v Olomouci v otevřené soutěži S** a vybojovali 3.místo v S* při konání VC Olomouce a Brna. Chovatelkou i majitelkou koně je paní Dana Kováčová z Týna nad Vltavou.
 
 
Kvalifikace KMK Hradištko
Kvalifikační kola do KMK v drezuře hostila 25.7.2020  Jezdecká škola Equus Kinsky v Hradištku u Sadské.
 
V kategorii 4letých klisen získala 5.místo /70,40%/ CS WIA (Homburg x Waterford) s j. Karolínou Šimáčkovou za JO TJ Agro Cheb-Nebanice a 7.místo CS AMIRA S (Coupie x Acorado) j. Dominika Nevolová ze stáje Ranč u Tuffa z.s.  Z hřebců a valachů skončil na 5.místě  WELL DONE 6 (Homburg x Silvio II) s Karolínou Šimáčkovou, na 6.místě  CS JACKOBY (Homburg x Aaron) s Andreou Dohnalovou, na 9.místě CS QUAESTOR (Quaid x Topas-14) s j. PhDr. Annou Reinbergerovou.
Z 5tiletých klisen usilujících o účast ve finále KMK splnila kvalifikaci CS QUERA INSPRAV (Russel II x Sartori) v sedle s Darinou Hochmanovou z JS Velvary, mezi 5etými hřebci a valachy obsadil 4.místo CS DREUX (De Niro x Rhodium) s Bc Helenou Mullerovou startující za JS Mnětice.
6tiletá kategorie byla společná  - 7.místo vybojovala klisna WATERLOO (Quaterback x Santino) s Bc. Helenou Mullerovou,  8.místo klisna SARITO (Simonetti x Carbido)   s Petrou Urbanovou, 9.místo CARAMELLA (Quatchen Gluck x Cordalme) s Petrou Charvátovou.
 
 
Mistrovství Plzeňské oblasti v Klatovech
Víkend 20.-21.6. patřil v Klatovech mistrovství Plzeňské oblasti. Mezi juniorkami zvítězila Helena Bečvářová s cs  klisnou 80/490 Niobara (1071 James, ZČ 996 Odysea po 29 Quoniam II-69) od chovatelky Ing. Evy Šimáčkové z Nebanic, v majetku Štěpána Bečváře z Plzně.
 
Druhé kolo seriálu na Moravě

Druhé kolo seriálu KMK proběhlo 27.5. v Nových Zámcích.  Parkury stavěl Vladimír Hruška a o hodnocení koní  se postaral Roman Drahota. Mezi 61 startujícími se dařilo hlavně klisnám plemenné knihy slovenského teplokrevníka-cs. V kategorii čtyřletých obsadily klisny s touto příslušností  první tři místa. Zvítězila 80/861 Ceremonie (5159 Winningmood van de Arenberg, 80/200 Casandra po Sandreo) chovu Ing. Zdeňka Müllera CSc z Pardubic, v majetku JK Baníku Ostrava. Druhé místo získala 79/542 Kasia (632 Grand, Kasiopea po Landor S) chovu a majetku MVDr. Heleny Holé z Bolatic. Třetí příčka patřila klisně 79/525 Quantanamera (5181 Quaid, 67/679 Fatika po Farady)  chovu    a  majetku Martiny Žilinské z Dolních Domaslavic). Mezi pětiletými klisnami patřilo druhé místo hnědce  80/864 Zaragoza (5142 Jaguar Mail, Zschmiga po Canturo) chovu Ing.Zdeńka Müllera CSc z Pardubic, v majetku Ivany Maršálkové z Brna. Třetím místem zaujala 80/554 Holly (2004 Russel II, 48/319 Hela po Przedswit XVI) chovu a majetku Jarmily Šrámkové z Čermné nad Orlicí. Čtvrtá bodovala ještě klisna 79/487 April (2004 Russel II, 67/931 Gracie po Autonom) chovu Ing. Miroslava Vaníčka z Nového Jičína, v majetku Martiny Repperové z Ostravy. Mezi šestiletými koňmi se dokázala druhým místem prosadit klisna 79/420 Irlanda (632 Grand, 79/3 Ikarie po Lateran) chovu Lýdie Peterkové z Bolatic, v majetku MVDr. Heleny Holé z Bolatic. Třetí místo mezi hřebci vybojoval 80/383 Caster (1053 Guidam Sohn, Lara po Cash H) chovu a majetku Jaroslava Kupky z Černožic nad Labem. Třetí kolo seriálu se vrátí opět do Čech, kdy pořadatelem bude dne 17.6. Ptýrov.
Martina Kůstková
 
KMK Písek 20.5.2020
KMK Písek 20.5.2020
Seriál KMK odstartoval
Skokový seriál KMK otevřelo první kolo 20.5. v Písku. Parkury pro mladé koně stavěl Ing. Jan Šíma a o hodnocení se postaral komisař Jan Chýle. Celkem 114 koní soutěžilo v rámci dvanáctihodinového programu. Mezi čtyřletými klisnami zaujala třetím místem 80/794 Cat Sun   (1475 Caruso, Arising Sun po Alcatraz) chovu a majetku Ing.Josefa Pařenici, který klisnu i předváděl. Kategorii čtyřletých hřebců a valachů ovládl Matěj Kotalík v sedle hřebce 80/842  Lotus (2194 Little Joe Ew, Ratina po 5083 Raphael) chovu  a majetku Františka Jungvirta z Horní Plané. Na čtvrtém místě se s šestiletou klisnou 80/461 Gladys DK (Guidam Sohn, Elis po Newton) umístil  Ladislav Arient. Klisna pochází  od chovatelky Dany Kováčové. Stejné dekorované místo v soutěži hřebců a valachů obsadil 80/526 Guidamino (1053 Guidam Sohn, Minx po Mentor) chovu  a majetku stáje Urban z Davle. Také páté místo obsadil slovenský teplokrevník-cs, valach 80/455 Giovany (1053 Guidam Sohn, Valoma po 5049 Voltaire) a sedlal jej Zdeněk Hruška. Druhé kolo KMK proběhne na Moravě  v Nových Zámcích dne 27.5.
 
M.Kůstková
 
Odvolání proti rozhodnutí hodnotitelské a licentační komise
Rada plemenné knihy řešila odvolání proti rozhodnutí hodnotitelské a licentační komise.
Proti  verdiktu  hodnotitelské  a  licentační  komise  Svazu chovatelů Slovenského teplokrevníka  v ČR  při ukončení sedmdesáti denního testu hřebců,  přehlídky dvouletých hřebců a výběru hřebců do plemenitby konané v termínu 8. až 10.11.2019 na Hradištku u Sadské byla majiteli hřebců podána čtyři odvolání. Jedno odvolání v kategorii dvouletých hřebců, jedno v kategorii hřebců starších a dvě odvolání v kategorii hřebců zařazených do sedmdesáti denního testu.
Bodové hodnocení předvedeného výkonu hřebců hodnotila pětičlenná komise složená ze zkušených pracovníků v chovu koní, kteří splňují kvalifikační předpoklady dané „Plemenářským zákonem“. Každý člen komise hodnotil samostatně.  Výsledná známka  (počet bodů),  která je zveřejněna,  je pak průměrem známek všech hodnotitelů. Tak je do značné míry zajištěn objektivní pohled na výkon, který v danou chvíli hřebec předvedl.
V licentačním řízení rozhoduje licentační komise jako celek většinou hlasů svých členů.  Posuzuje především přínos daného hřebce pro chov   a šlechtění populace, zvažuje, proč by hřebec měl být do chovu zařazen.  Mimo hodnocení výkonu, který hřebec předvedl, komise posuzuje především jeho genetickou (chovnou) hodnou ze strany otce i matky, potřebu krve, kterou hřebec nese, v našem chovu a míru jejího dosavadního zastoupení,  a rovněž i možnosti uplatnění hřebce v plemenitbě. Rozhodnutí licentační komise vyhlášené bezprostředně po licentaci je konečné. Přesto Řád plemenné knihy možnost odvolání proti výroku licentační komise připouští. Pokud majitel hřebce uvede věcné důvody, které podle jeho názoru  licentační komise neměla k dispozici nebo je nevzala dostatečně v úvahu, bude Rada plemenné knihy tento případ řešit a v odůvodněných případech přínosných pro chov nemusí tvrdošímě trvat na vyřčeném verdiktu.
Rada plemenné knihy na společné schůzi s předsednictvem a za přítomnosti členů licentační komise tato odvolání projednala.  Konstatovala,  že hodnotitelská a licentační komise pracovala dobře a velmi zodpovědně. Zdůraznila, že rozhodnutím o licentaci hřebce bere svaz na sebe vůči chovatelům klisen a vůči šlechtění populace koní plemene Slovenský teplokrevník zodpovědnost, že licentovaný hřebec je po stránce chovné hodnoty, zdraví a charakterových vlastností do chovu přínosem. Pokud licentační komise má jakoukoli pochybnost, je správné rozhodnutí hřebce nelicentovat, případně licentaci odložit. Dále rada jednotlivě projednala podaná odvolání.  V prvých dvou jmenovaných případech (kategorie dvouletých a kategorie starších hřebců) neshledala pro odvolání patřičné důvody a rozhodnutí licentační komise potvrdila. U dvou hřebců zařazených v testu odmítla nesouhlasné připomínky k bodovému hodnocení hřebců.  V licentačním řízení přínosné důvody pro zařazení těchto obou hřebců do chovu shledala. Jmenovala novou licentační komisi a uložila jí, aby v intencích projednání těchto případů Radou plemenné knihy hřebce prohlédla, posoudila a rozhodla o jejich zařazení do chovu. Předsednictvo svazu vzalo rozhodnutí Rady plemenné knihy na vědomí.
U hřebce LUIGI Rada plemenné knihy vyzvedla především jeho mimořádnou genetickou hodnotu, a to jak ze strany otce Comme Il Faut prověřeného jak na vlastní výkonnost v nejvyšším sportu, tak i na výkonnost potomstva, který nese krev své matky koně století Ratiny Z, tak i ze strany jeho matky. Dědem hřebce Luigi je mimořádný, konstitučně tvrdý Verdi, hřebec, který mnoho let prokazuje stabilní výkonnost na nejvyšším stupni a již se zde setkává i se svými potomky. Celá rodina hřebce Luigi vyprodukovala mnoho význačných koní a patří k nejlepším holandským rodinám.  Krev hřebce Comme Il Faut   (Cornet Obolensky – Ratina Z)  i hřebce Verdi (Quidam de Revel – Landgraf I)  není dosud v českém chovu zastoupena.  Hřebec Luigi bude nadále  prověřován ve sportu na vlastní výkonnost a vzhledem k tomu, že bude využíván v inseminaci čerstvým semenem,  je předpoklad včasnějšího prověření kontrolou dědičnosti. Tato pozitiva převažují nad jeho poněkud smolným a ne příliš přesvědčivým výkonem v testu.
Rovněž hřebec DIAMOND CAVALIER je po genetické stránce pro náš chov velmi zajímavý. Jeho otec Dominátor (Diamant de Semilly – Cassini I) vykazuje v poslední době ve vrcholovém sportu vynikající výsledky. Jeho děd Cavalier patřil ve své době k nejlepším holandským sportovním koním a i k význačným plemeníkům. Matka hřebce jakož i celá rodina vyprodukovala vynikající koně. Prověřená a moderní krev hřebce Diamant de Semilly je v našem chovu zastoupena pouze několika plemeníky, hřebec Cavalier v našem chovu zastoupen není.  Rada plemenné knihy zvážila tyto okolmosti, provedla šetření u chovatele a jezdce koně, které určité pochybnosti rozptýlilo a hřebce k licentaci doporučila.
Hřebec LUIGI (Comme Il Faut – Verdi) byl licentační komisi předveden v Roubíčkově Lhotě dne 16.12.2019 a byl licentován, hřebec DIAMOND CAVALIER (Dominator - Cavalier) by licentační komisi předveden v Helvíkovicích dne 20.12.2019 a byl rovněž licentován.
 
Svaz CS se rozhodl nadále požadovat vyšetření na WFFS

Vyjádření Svazu chovatelů koní Slovenského teplokrevníka v ČR (CS) k problematice výskytu WFFS.

Problém WFFS (Warmblod Fragile Foal Syndrom) je v chovatelské veřejnosti v poslední době velmi diskutovanou otázkou. Projev tohoto syndromu je jednoduše dědičný, je vázán na jeden gen, jeden alelický pár, přičemž nositelem syndromu je alela recesívní. Syndrom je dědičný s úplnou dominancí, to znamená, že projev syndromu je možný pouze v případě, že se sejdou dvě recesívní alely. U heterozygotů, u nichž je pouze jedna alela nositelem syndromu, a samozřejmě u dominantních homozygotů, se syndrom neprojeví. Bohužel však heterozygoti pak polovině svého potomstva alelu s tímto syndromem předávají.

Z dosavadních zkušeností testování koní v zahraničí na výskyt WFFS můžeme usuzovat, že v populaci sportovních koní se vyskytuje zhruba do 5% heterozygotů, to znamená koní nesoucích jednu recesívní alelu s tímto znakem. Vzhledem ke krevní provázanosti našeho chovu s chovem zahraničním můžeme i v populaci našich koní očekávat stav podobný. Pravděpodobnost setkání dvou recesívních alel, a tím pravděpodobnost projevu tohoto syndromu je tedy velmi malá. Přesto ztráta každého hříběte, což projev tohoto syndromu zpravidla způsobuje, je pro chovatele bolestná.

Svaz CS se rozhodl nadále požadovat vyšetření na WFFS u hřebců nově zařazovaných do plemenitby v rámci plemenné knihy CS, kteří budou fyzicky na území České republiky v plemenitbě působit. U těchto hřebců svaz CS majitelům hřebců uhradí náklady na provedení tohoto testu. Výsledek vyšetření bude zveřejněn, ale nebude mít vliv na rozhodnutí o zařazení hřebce do plemenitby. Cílem tohoto opatření není vyloučit kvalitní plemeníky, heterozygoty v tomto znaku z plemenitby, ale podat informaci. Chovatelé tak budou mít možnost, především při znalosti výsledku vyšetření vlastní klisny na tento syndrom, sami posoudit, jakému případnému riziku se vystavují. U stávajících plemenných hřebců svaz CS jejich majitelům doporučuje vyšetření na WFFS provést a jeho výsledek zveřejnit, což je jistě i v zájmu solidního přístupu k chovatelům. Svaz CS rovněž doporučuje majitelům plemenných klisen provést vyšetření na WFFS. U klisen po absolvování zkoušek výkonnosti pak svaz CS uvažuje o finanční podpoře na provedení tohoto testu.

V Mněticích dne 1.2.2019.

Zpracoval Ing. Zdeněk Müller, CSc., předseda svazu CS.