00000124

Aktuálně

Korespondenční adresa svazu
SCHCS
Martina Bečková
Heřmánkovice 162
549 84 Heřmánkovice

 
Členské příspěvky za rok 2020
Placení členských příspěvků v náhradním termínu: 
Nejpozději v den konání valné hromady (23.10.2020 od 13h. v Mněticích)

 
Valná hromada Svazu chovatelů Slovenského teplokrevníka !
Valná hromada Svazu chovatelů Slovenského teplokrevníka v ČR, z.s. se uskuteční 23.10.2020 od 13h. v Mněticích.
Tři klisny ve finálových soutěžích
Tři klisny ve finálových soutěžích
Ve dnech 15.-20.9. se sjeli jezdci do Hořovic, kde probíhala poslední kvalifikace Českého skokového poháru a také její finále. V rámci programu se jely také finálové jízdy Amateur Tour a CJC.
Do finálové dvacítky a vůbec nejlepší desítky v rámci Amateur Tour se probojovala Hana Dastychová Vrabcová s klisnou – Fatima (Edminton, Fabiana po Topas-23) chovatele společnosti Gesomont, v majetku jezdkyně. Dvojice v konečném pořadí obsadila krásné třetí místo. Do finále Czech Junior Cupu v rámci mladších juniorů se dostala Markéta Šlechtová s ryzkou Tosca (Mineral, Tona po Noble Law), odchovaná Jaroslavem Nyklesem, v majetku jezdkyně. Dvojice absolvovala bezchybné základní kolo a po chybě v rozeskakování obsadila sedmé místo. Mezi staršími juniory zaujala čtvrtým místem Klára Poledňáková s klisnou Lota z Rusína (Scater, Loty po Lomikar) chovatele Václava Říhy, v majetku Jany Kopečné. Stabilní výkony této klisny potvrdil i fakt, že její jezdkyně zároveň obdržela šerpu za druhé místo v celorepublikovém finále Českého poháru ve stylovém skákání.
Martina Kůstková
KMK Písek finále
Dva tituly šampionek
Sedm kvalifikačních kol měl letošní seriál KMK ve skocích. Pět z nich se konalo v Čechách a dvě na Moravě. Úvodní kolo hostil Zemský hřebčinec Písek a na stejném místě proběhlo i finále ve dnech 4.-6.září. V pátek se mladí koně seznamovali s parkurem formou tréninků, které stavěl stejně jako samotné finále ing. Jan Šíma za asistence Petra Maška.
Klisen ročníku 2016 odstartovalo 18, z toho 4 plemene cs. Tato plemenná kniha zaznamenala největší úspěch, když s výsledkem 51,9 bodu dokončil Marek Hentšel s klisnou 80/861 Ceremonie Fitmin (Winningmood van de Arenberg , 80/200 Casandra po Sandreo) chovatele Ing. Zdeňka Müllera, v majetku JK Baníku Ostrava. Do první desítky se vešla ještě klisna 79/527 Quinsa (Quaid, Resie Z po Rex Z) chovu      a majetku Martiny Žilinské, která se v konečném pořadí umístila devátá. Mezi hřebci a valachy vedl průběžné bodování v sezoně 80/842 Lotus po Little Joy, který byl jediným zástupcem cs ve finále. Ten však v obou kolech celkem 3x chyboval a propadl se až do druhé poloviny výsledkové listiny.
Mezi pětiletými klisnami získala titul šampionky opět klisna PK cs a to 80/647 Cardina (Cardino, 79/20 Cortina po Corrado II)chovu a majetku ing. Patrika Sukdoláka. Klisnu jezdil Miloslav Příhoda. Bezchybným výsledkem z obou kol si pro čtvrté místo dojela dvojice Marek Hentšel a 80/864 Zaragoza (Jaguar Mail, Zschmiga po Canturo) chovu Ing.Zdeňka Müllera, v majetku Ivany Maršálkové z Brna.
U pětiletých hřebců a valachů se mezi 17 startujícími prosadil valach 80/695 Albert DK (Arezzo VDL, Wajomein po Karandasj) chovatelky Ivy Černé, v majetku Dany Kováčové. Ve finále jej sedlal Zdeněk Hruška, který nahradil jeho stálého jezdce Jiřího Tměje, který se v průběhu finále zranil. Dvojice odsadila čtvrté místo. Pátou příčku získala Michaela Refková v sedle valacha 79/458 Cessario (Cassini II, Cleris po Clintord I) chovatele Rudolfa Janského, v majetku manželů Refkových. Sedmým místem na sebe upozornili ještě Kamila Veselá a valach 80/637 Rande Vu (Russel II, Vanity W po Baloubet du Rouet) chovatele Stanislava Woznici, v majetku jezdkyně.
Šestiletých klisen odstartovalo do finále deset. Průběžné pořadí vedly klisny Crazy a 80/817 Gipsy Love po Guidam Sohn s 41 body. Gipsy Love však po třech chybách skončila až osmá. Na třetí místo se dostala      se Zdeňkem Paličkou klisna 80/465 Lia Jay (Pandrhola, 80/639 Lancena-S po Celer) chovu Marcely Sojkové, v majetku MUDR.Magdy Rothové. Sedmé místo obsadila ještě Kateřina Mestenhauserová s 80/475 Grazií (Guidam Sohn, Lordana-LS po Lordanos) chovu Ing. Františka Klímy, v majetku Luboše Kozáka mladšího.
Mezi 16 šestiletými hřebci a valachy se dokázal třetím místem prosadil valach 80/537 Armani (Quintero´s Cassiny, Bariera po Arras) chovu a majetku Luboše Kozáka mladšího , v jehož sedle startovala Kateřina Mestenhauserová. Osmý skončil Zdeněk Hruška s valachem 80/455 Giovany (Guidam Sohn, Valoma po Voltaire) chovu a majetku firmy Sporthorse.
Martina Kůstková
M ČR v drezuře
M ČR v drezuře v kategorii senioři (malá runda) SG + IMI zvítězila CS LINET (Carismo x Przedswit XIII-52) s Kamilou Kotyzovou ze stáje Adam Kotyza (69,56%), 8.místo v 14tičlenném poli koní vybojoval letos také úspěšný MAGIC NIGHT-H (Cry For Me x Marlo) a Zdenka Toth Skripová (64,59%).
Velký úspěch v mistrovské kategorii dětí zaznamenal stříbrnou medailí CS LOWEN (Sagitta x Barbero) s Přikrylovou Kristýnou (69,34%), které porazil jen letošní účastník ME hřebec Firestone (Johnson x Florencio) s Johanou Vašáryovou (71,73%). CS MESSI KINSKÝ (Diamante x Alois) s Dalitou Opatrnou obsadili 13.příčku (62,69%).
 
!!! Registrace narozených hříbat !!!
Přichází jaro, rodí se hříbata a pomalu začne každoroční registrace hříbat.
Znovu a důrazně upozorňujeme, že vlastní registraci a úkoly s tím spojené si jako plemenná kniha provádíme sami, prostřednictvím našich inspektorů. Pro Čechy p. MVDr. Jindřich Müller, tel. 603 579 583, email: ercjindrich@seznam.cz, pro Moravu p. MVDr. Pavel Havelka, tel.603 539 455, email: horses@volny.cz (stejně tak i zápisy klisen). Naši inspektoři hříbě u chovatele popíší, očipují, odeberou vzorky na paternitu, popř. provedou další úkony dle potřeby evidence. Na místě inspektor od chovatele nevybírá žádný poplatek. Vyšetření DNA typu hříběte je pro chovatele zdarma. Následný postup a komunikaci s ÚEK provede za chovatele plemenná kniha. Průkaz koně je následně zasílán majiteli hříběte z plemenné knihy na dobírku 1 300,-Kč.
KMK skoky 2020
KMK skoky 2020
Startovní listiny koní do KMK jsou uzavřeny a všichni skokoví finalisté se setkají ve dnech 4.-6.9.2020 v Písku.
Ze 4letých klisen se v sezoně velmi dobře ukazovaly klisny CEREMONIE Fitmin (Winningmood x Sandreo) s Markem Hentšlem z JK Baník Ostrava, chov. Ing. Zdeněk Müller a  KASIA (Grand  x Landor S) chovatelky a majitelky MVDr. H. Holé z Bolatic, kterou jezdí Lucie Strnadlová.
Mezi 5tileté se dostala do finále také loňská třetí ZARAGOZA (Jaguar Mail x Canturo) s Markem Hentšlem, startující za JK Baník Ostrava.
Z 5tiletých hřebců a valachů bude prezentovat PK CS chovatelku a majitelku Danu Kováčovou ALBERT DK (Arezzo VDL x Karandasj) a CALIB DK (Calido I x Sir Shutterfly). Oba koně bude sedlat Jiří Tměj.
V kategorii 6tiletých je finalistkou úspěšná již z loňských kol klisna CS LIA JAY (Pandrhola x Celer), chovatelky M. Sojkové z Chrudimi.
 
Výběr hřebců do 70ti denního testu PK CS
Hradištko u Sadské 20.8.2020 od 10 hodin
Výstava hříbat CS 5.9.2020 závodiště Pardubice
Dne 5.9.2020 se uskuteční výstava hříbat CS na dostihovém závodišti v Pardubicích. Chovatelé, kteří máte zájem o účast na této akci, kontaktujte tajemnici svazu na tel. 603 525 377.
Atilla a Jiří Tměj
Atilla a Jiří Tměj
O víkendu 30.-31.7.2020 zvítězil 8letý CS ATILA (Carrera VDL x Sobarde-E) s Jiřím Tmějem v Olomouci v otevřené soutěži S** a vybojovali 3.místo v S* při konání VC Olomouce a Brna. Chovatelkou i majitelkou koně je paní Dana Kováčová z Týna nad Vltavou.
 
 
Kvalifikace KMK Hradištko
Kvalifikační kola do KMK v drezuře hostila 25.7.2020  Jezdecká škola Equus Kinsky v Hradištku u Sadské.
 
V kategorii 4letých klisen získala 5.místo /70,40%/ CS WIA (Homburg x Waterford) s j. Karolínou Šimáčkovou za JO TJ Agro Cheb-Nebanice a 7.místo CS AMIRA S (Coupie x Acorado) j. Dominika Nevolová ze stáje Ranč u Tuffa z.s.  Z hřebců a valachů skončil na 5.místě  WELL DONE 6 (Homburg x Silvio II) s Karolínou Šimáčkovou, na 6.místě  CS JACKOBY (Homburg x Aaron) s Andreou Dohnalovou, na 9.místě CS QUAESTOR (Quaid x Topas-14) s j. PhDr. Annou Reinbergerovou.
Z 5tiletých klisen usilujících o účast ve finále KMK splnila kvalifikaci CS QUERA INSPRAV (Russel II x Sartori) v sedle s Darinou Hochmanovou z JS Velvary, mezi 5etými hřebci a valachy obsadil 4.místo CS DREUX (De Niro x Rhodium) s Bc Helenou Mullerovou startující za JS Mnětice.
6tiletá kategorie byla společná  - 7.místo vybojovala klisna WATERLOO (Quaterback x Santino) s Bc. Helenou Mullerovou,  8.místo klisna SARITO (Simonetti x Carbido)   s Petrou Urbanovou, 9.místo CARAMELLA (Quatchen Gluck x Cordalme) s Petrou Charvátovou.
 
 
Mistrovství Plzeňské oblasti v Klatovech
Víkend 20.-21.6. patřil v Klatovech mistrovství Plzeňské oblasti. Mezi juniorkami zvítězila Helena Bečvářová s cs  klisnou 80/490 Niobara (1071 James, ZČ 996 Odysea po 29 Quoniam II-69) od chovatelky Ing. Evy Šimáčkové z Nebanic, v majetku Štěpána Bečváře z Plzně.
 
Druhé kolo seriálu na Moravě

Druhé kolo seriálu KMK proběhlo 27.5. v Nových Zámcích.  Parkury stavěl Vladimír Hruška a o hodnocení koní  se postaral Roman Drahota. Mezi 61 startujícími se dařilo hlavně klisnám plemenné knihy slovenského teplokrevníka-cs. V kategorii čtyřletých obsadily klisny s touto příslušností  první tři místa. Zvítězila 80/861 Ceremonie (5159 Winningmood van de Arenberg, 80/200 Casandra po Sandreo) chovu Ing. Zdeňka Müllera CSc z Pardubic, v majetku JK Baníku Ostrava. Druhé místo získala 79/542 Kasia (632 Grand, Kasiopea po Landor S) chovu a majetku MVDr. Heleny Holé z Bolatic. Třetí příčka patřila klisně 79/525 Quantanamera (5181 Quaid, 67/679 Fatika po Farady)  chovu    a  majetku Martiny Žilinské z Dolních Domaslavic). Mezi pětiletými klisnami patřilo druhé místo hnědce  80/864 Zaragoza (5142 Jaguar Mail, Zschmiga po Canturo) chovu Ing.Zdeńka Müllera CSc z Pardubic, v majetku Ivany Maršálkové z Brna. Třetím místem zaujala 80/554 Holly (2004 Russel II, 48/319 Hela po Przedswit XVI) chovu a majetku Jarmily Šrámkové z Čermné nad Orlicí. Čtvrtá bodovala ještě klisna 79/487 April (2004 Russel II, 67/931 Gracie po Autonom) chovu Ing. Miroslava Vaníčka z Nového Jičína, v majetku Martiny Repperové z Ostravy. Mezi šestiletými koňmi se dokázala druhým místem prosadit klisna 79/420 Irlanda (632 Grand, 79/3 Ikarie po Lateran) chovu Lýdie Peterkové z Bolatic, v majetku MVDr. Heleny Holé z Bolatic. Třetí místo mezi hřebci vybojoval 80/383 Caster (1053 Guidam Sohn, Lara po Cash H) chovu a majetku Jaroslava Kupky z Černožic nad Labem. Třetí kolo seriálu se vrátí opět do Čech, kdy pořadatelem bude dne 17.6. Ptýrov.
Martina Kůstková
 
KMK Písek 20.5.2020
KMK Písek 20.5.2020
Seriál KMK odstartoval
Skokový seriál KMK otevřelo první kolo 20.5. v Písku. Parkury pro mladé koně stavěl Ing. Jan Šíma a o hodnocení se postaral komisař Jan Chýle. Celkem 114 koní soutěžilo v rámci dvanáctihodinového programu. Mezi čtyřletými klisnami zaujala třetím místem 80/794 Cat Sun   (1475 Caruso, Arising Sun po Alcatraz) chovu a majetku Ing.Josefa Pařenici, který klisnu i předváděl. Kategorii čtyřletých hřebců a valachů ovládl Matěj Kotalík v sedle hřebce 80/842  Lotus (2194 Little Joe Ew, Ratina po 5083 Raphael) chovu  a majetku Františka Jungvirta z Horní Plané. Na čtvrtém místě se s šestiletou klisnou 80/461 Gladys DK (Guidam Sohn, Elis po Newton) umístil  Ladislav Arient. Klisna pochází  od chovatelky Dany Kováčové. Stejné dekorované místo v soutěži hřebců a valachů obsadil 80/526 Guidamino (1053 Guidam Sohn, Minx po Mentor) chovu  a majetku stáje Urban z Davle. Také páté místo obsadil slovenský teplokrevník-cs, valach 80/455 Giovany (1053 Guidam Sohn, Valoma po 5049 Voltaire) a sedlal jej Zdeněk Hruška. Druhé kolo KMK proběhne na Moravě  v Nových Zámcích dne 27.5.
 
M.Kůstková
 
Ukončení 70ti denního testu tří a čtyř letých hřebců, přehlídka dvouletých hřebců a výběr hřebců do plemenitby.
Ukončení 70ti denního testu tří a čtyř letých hřebců, přehlídka dvouletých hřebců a výběr hřebců do plemenitby.
Ve dnech 8. až 10. 11.2019 pořádal Svaz chovatelů Slovenského teplokrevníka v České republice na Hradištku u Sadské přehlídku dvouletých hřebců, starších hřebců a tří a čtyř letých hřebců zařazených do 70ti denního testu spojenou s ukončením testu a výběrem hřebců do plemenitby. 

Hřebce hodnotila hodnotitelská komise jmenované Radou Plemenné knihy svazu ve složení  Ing. Dušan Vantroba, Ing. Petr Žlumov, MVDr. Pavel Havelka, Jiří Kotyza, Jaroslav Hupka. Tato komise plnila rozhodnutím RPK i funkci licenční komise. 

Vzhledem k omluvené neúčasti komisaře Ing. Petra Žlumova na prvý den této akce byl RPK do hodnotitelské komise jmenován za tohoto komisaře pro tento den pro skokovou sekci hřebců zařazených do 70ti denního testu Ing. Zdeněk Müller, CSc. a pro sekci hřebců drezurních Jan Chýle. RPK rovněž vyhověla předem podané žádosti Zemského hřebčince Tlumačov a umožnila hřebci Cantinoso vykonat poslední část testu zkoušku na parkuru již 8.11.2019. Tato změna byla před začátkem akce veřejně oznámena.

Na závěr 70ti denního testu se komisi představilo 6 hřebců, 5 hřebců v sekci skokové a pouze 1 hřebec v sekci drezurní. Hodnocení hřebců je uvedeno v přiložené tabulce, bližší informace o všech předvedených hřebcích viz. Program níže v sekci Aktuality.
Do plemenitby byli vybráni šampion KMK 4letých hřebců a valachů holštýnský CORNESSINI (Cornet Obolensky x Cassini I) chov DEU, v majetku Ondřeje Nágra, holštýnský CANTINOSO (Canoso x Lantino) chovatele a majitele Gestut Sprehe v pronájmu Zemského hřebčince Tlumačov a z drezurní sekce Slovenský teplokrevník (CS) DREUX (De Niro x Rhodium) chovatele a majitele Ing. Zdeňka Müllera.

V kategorii dvouletých se komisi představila početná kolekce nadějných koní, z nichž podstatná část se narodila a byla odchována v České republice. Výsledky hodnocení jsou uvedeny v přiložené tabulce.
Z 21 účastníků získalo výběr do plemenitby sedm hřebců, a to CS DIDIÉR (Diarado x Voltaire) chov. Sporthorse s.r.o. Týn nad Vltavou, maj. Zdeněk Hrušky, holštýnský CODARCO (Cornet obolensky x Darco), chov. a maj. Ing. Jiří Mayer, ČT CANTOS (Casino Grande x Corlensky G) chov. a majitele Zdeňka Hrnčíře, belgický ROMEO VAN HET ROZENVELD (Leandro VG x Va-Vite), maj. Hanákovi z Pernarce, belgický DUKE HTW Z  (Diamante de Semilly x Charakter) maj. Ing. Milan Pěchouček, belgický RYTHMIC DK (Diamante de Semilly x Larimar), maj. Ondřej Nágr a CS KENNY DK (Kannan x Berlin) chov. a maj. Dana Kováčová.
 
V kategorii starších hřebců byli předvedeni tři hřebci, výběr do plemenitby nezískal žádný.

Celá akce byla dobře připravena, poděkování patří manželům Půlpánovým a dalším, kteří se na zajištění této akce podíleli. Pochvalu si zaslouží celý tým vodičů-předváděčů, který profesionálně odvedl kus náročné práce. 

 
Výkonnostní zkoušky 3-letých klisen v Mněticích 11. 9. 2019
Výkonnostní zkoušky 3-letých klisen v Mněticích 11. 9. 2019
Zúčastnilo se devět klisen, z toho dvě klisny jsou příslušnice PK ČT, sedm klisen PK CS.
 
Výsledky:
CS 80/796 SAILA OH (Quaid II x Carismo), chovatel a majitel Ing. Ondřej Hulc - 8.3b
CS 80/704 SIRAEL (Little Joe Ew x Exaltation xx), chovatel a majitel Miloš Mlynář - 8.0b
ČT 90/240 LUNA (Clin d´Or x Likeur), chovatel Václav Coufalík, majitel Veronika Franková - 7.9b
CS 80/748 CATHRIN (Caruso x Great Pleasure), chovatel a majitel: MVDr. Zuzana Plundrová - 7.7b
ČT 90/386 CELESTINE (Caruso x Carthago Z), chovatel a majitel Jiří Kaplan, fa Herba - 7.4b
CS 80/758 ELARA (El Paso II x Sahib Kubišta), chovatel a majitel Radka Svobodová - 6.5b
CS 79/535 SUNNY RIVER (Russel II x Boston), chovatel a majitel Lucie Šebková - 6.2b
CS 80/869 CABICAROVÁ (Nabab de Reve x Numero Uno), chovatel a majitel Ing. Zdeněk Muller, CSc. - 6.1b
CS 80/825 LINDSEY (Homburg x Fruhesch-2), chovatel a majitel Ivona Piálková, nedokončila
 
 
Odvolání proti rozhodnutí hodnotitelské a licentační komise
Rada plemenné knihy řešila odvolání proti rozhodnutí hodnotitelské a licentační komise.
Proti  verdiktu  hodnotitelské  a  licentační  komise  Svazu chovatelů Slovenského teplokrevníka  v ČR  při ukončení sedmdesáti denního testu hřebců,  přehlídky dvouletých hřebců a výběru hřebců do plemenitby konané v termínu 8. až 10.11.2019 na Hradištku u Sadské byla majiteli hřebců podána čtyři odvolání. Jedno odvolání v kategorii dvouletých hřebců, jedno v kategorii hřebců starších a dvě odvolání v kategorii hřebců zařazených do sedmdesáti denního testu.
Bodové hodnocení předvedeného výkonu hřebců hodnotila pětičlenná komise složená ze zkušených pracovníků v chovu koní, kteří splňují kvalifikační předpoklady dané „Plemenářským zákonem“. Každý člen komise hodnotil samostatně.  Výsledná známka  (počet bodů),  která je zveřejněna,  je pak průměrem známek všech hodnotitelů. Tak je do značné míry zajištěn objektivní pohled na výkon, který v danou chvíli hřebec předvedl.
V licentačním řízení rozhoduje licentační komise jako celek většinou hlasů svých členů.  Posuzuje především přínos daného hřebce pro chov   a šlechtění populace, zvažuje, proč by hřebec měl být do chovu zařazen.  Mimo hodnocení výkonu, který hřebec předvedl, komise posuzuje především jeho genetickou (chovnou) hodnou ze strany otce i matky, potřebu krve, kterou hřebec nese, v našem chovu a míru jejího dosavadního zastoupení,  a rovněž i možnosti uplatnění hřebce v plemenitbě. Rozhodnutí licentační komise vyhlášené bezprostředně po licentaci je konečné. Přesto Řád plemenné knihy možnost odvolání proti výroku licentační komise připouští. Pokud majitel hřebce uvede věcné důvody, které podle jeho názoru  licentační komise neměla k dispozici nebo je nevzala dostatečně v úvahu, bude Rada plemenné knihy tento případ řešit a v odůvodněných případech přínosných pro chov nemusí tvrdošímě trvat na vyřčeném verdiktu.
Rada plemenné knihy na společné schůzi s předsednictvem a za přítomnosti členů licentační komise tato odvolání projednala.  Konstatovala,  že hodnotitelská a licentační komise pracovala dobře a velmi zodpovědně. Zdůraznila, že rozhodnutím o licentaci hřebce bere svaz na sebe vůči chovatelům klisen a vůči šlechtění populace koní plemene Slovenský teplokrevník zodpovědnost, že licentovaný hřebec je po stránce chovné hodnoty, zdraví a charakterových vlastností do chovu přínosem. Pokud licentační komise má jakoukoli pochybnost, je správné rozhodnutí hřebce nelicentovat, případně licentaci odložit. Dále rada jednotlivě projednala podaná odvolání.  V prvých dvou jmenovaných případech (kategorie dvouletých a kategorie starších hřebců) neshledala pro odvolání patřičné důvody a rozhodnutí licentační komise potvrdila. U dvou hřebců zařazených v testu odmítla nesouhlasné připomínky k bodovému hodnocení hřebců.  V licentačním řízení přínosné důvody pro zařazení těchto obou hřebců do chovu shledala. Jmenovala novou licentační komisi a uložila jí, aby v intencích projednání těchto případů Radou plemenné knihy hřebce prohlédla, posoudila a rozhodla o jejich zařazení do chovu. Předsednictvo svazu vzalo rozhodnutí Rady plemenné knihy na vědomí.
U hřebce LUIGI Rada plemenné knihy vyzvedla především jeho mimořádnou genetickou hodnotu, a to jak ze strany otce Comme Il Faut prověřeného jak na vlastní výkonnost v nejvyšším sportu, tak i na výkonnost potomstva, který nese krev své matky koně století Ratiny Z, tak i ze strany jeho matky. Dědem hřebce Luigi je mimořádný, konstitučně tvrdý Verdi, hřebec, který mnoho let prokazuje stabilní výkonnost na nejvyšším stupni a již se zde setkává i se svými potomky. Celá rodina hřebce Luigi vyprodukovala mnoho význačných koní a patří k nejlepším holandským rodinám.  Krev hřebce Comme Il Faut   (Cornet Obolensky – Ratina Z)  i hřebce Verdi (Quidam de Revel – Landgraf I)  není dosud v českém chovu zastoupena.  Hřebec Luigi bude nadále  prověřován ve sportu na vlastní výkonnost a vzhledem k tomu, že bude využíván v inseminaci čerstvým semenem,  je předpoklad včasnějšího prověření kontrolou dědičnosti. Tato pozitiva převažují nad jeho poněkud smolným a ne příliš přesvědčivým výkonem v testu.
Rovněž hřebec DIAMOND CAVALIER je po genetické stránce pro náš chov velmi zajímavý. Jeho otec Dominátor (Diamant de Semilly – Cassini I) vykazuje v poslední době ve vrcholovém sportu vynikající výsledky. Jeho děd Cavalier patřil ve své době k nejlepším holandským sportovním koním a i k význačným plemeníkům. Matka hřebce jakož i celá rodina vyprodukovala vynikající koně. Prověřená a moderní krev hřebce Diamant de Semilly je v našem chovu zastoupena pouze několika plemeníky, hřebec Cavalier v našem chovu zastoupen není.  Rada plemenné knihy zvážila tyto okolmosti, provedla šetření u chovatele a jezdce koně, které určité pochybnosti rozptýlilo a hřebce k licentaci doporučila.
Hřebec LUIGI (Comme Il Faut – Verdi) byl licentační komisi předveden v Roubíčkově Lhotě dne 16.12.2019 a byl licentován, hřebec DIAMOND CAVALIER (Dominator - Cavalier) by licentační komisi předveden v Helvíkovicích dne 20.12.2019 a byl rovněž licentován.
 
Upozornění pro majitele plemeníků:

Žádosti o výběr do plemenitby na rok 2020 zašlete na SCHCS do 15.12.2019.
Na adresu: SCHCS
Bečková Martina, Heřmánkovice 162,549 84 Heřmánkovice
(možno e-mailem).
Formulář žádosti v příloze.
Výkonnostní zkoušky hřebců po 70denním testu,19.ročník Výběru hřebců do plemenitby
Hradištko u Sadské 8.listopadu-10.listopadu 2019
Program 70ti denního testu,výběru hřebců PK CS
Přehlídka hříbat Svržno
Přehlídka hříbat Svržno
Výstava hříbat ve Svržně a šampionát skákání ve volnosti
Sobota 5.října patřila ve Svržně na Domažlicku V. ročníku výstavy hříbat slovenského teplokrevníka a hříbat ostatních plemenných knih. Pořádal ji Spolek chovatelů koní, zastoupený manželi Hanákovými, Ing. Evou Mentlíkovou, Petrou Vranou a několika dalšími chovateli. Posuzování hříbat měla na starosti komise Karel Lacina, Petr Ticháček, Ing.Dušan Vantroba a Miroslav Koza. Ta ihned po předvedení hříběte zveřejňovala slovní hodnocení. Dobrou prezentaci koní podpořil pořadatel tím, že angažoval zkušené předvaděče Jaroslava a Víta Rédlovi z Bernartic.  O výstavu projevili zájem chovatelé z celé republiky. Slovenských teplokrevníků dovezli celkem 15, sedm hřebečků a 8 klisniček. Jejich původy skvěle přiblížil moderátor akce, Jan Chýle.
 
Hříbatům dominoval Night van de Kwakkelhoek
 Mezi hřebečky zvítězil Dick SZM chovu a majetku Elišky Kostové z Teplic. Diasiniho měl pronajatého z obchodní stáje Oldstaj pan Hanák. Kůň absolvoval ve sportu několik startů pod Danielem Pospěchem, než se vrátil zpět svému majiteli a nyní už je valachem. Matka 80/674 Františka se narodila holštýnském plemeníku Quirado, který byl chovatelům k dispozici prostřednictvím firmy ERC Mnětice. Bába Farelli po Farcetto westfálského chovu sama chodila soutěže do stupně L, ve sportu je nejlepší z jejích čtyř potomků klisna Coco Channel po Colman, která má aktuální výkonnost S* pod Josefem Jánským. Nyní startuje pod jezdkyní Markétou Jarošovou za stáj Veselovský. Dick SZM zvítězil nejen v kategorii slovenského teplokrevníka, chovaného v Čechách, ale stal se i šampionem všem hřebečků výstavy. Druhý se umístil mezi cs hřebečky VDM Princ Fridrich chovu a majetku Michala Vantroby.  Hřebeček je jediným narozeným potomkem belgického plemeníka Prints-Qui V.H. Appelsvoordehof, který byl následně z chovu vyřazen. Syn VDM Princ Fridrich vynikal na výstavě hříbat zejména v mechanice pohybu. Matka 1/897 Cosa Nostra V je dcerou osvědčeného plemeníka Heartbreak ZH, působícího v Proseči pod Křemešníkem. Bábu hřebečka Castanettu D (Ascot) předváděl ve sportu Dušan Vantroba, její potomstvo už dosáhlo výkonnosti stupně S**. Třetí se umístil hřebeček Dancing Knight M odchovaný  Ondřejem Macánem v Chudenicích. Otec Night van de Kwakkelhoek byl licentován po testu v Mněticích. Na letošní výstavě měl první ročník hříbat, která byla hodnocena velmi pozitivně a získala celou řadu umístění. Night v letošním roce absolvoval MČR v kategorii družstev za Plzeňskou oblast. V pouhých šesti letech překonal tento parkur bezchybně. Matka Dancing Qeueen-M po holštýnském Atlas pochází z chovu rodiny Macánů z Chudenic.  Pod chovatelem hřebečka Odřejem Macánem dosáhla ve sportu výkonnosti S** a také jako čtyřletá zvítězila v šampionátu mladých koní.
Mezi klisničkami zvítězila Scarlet, dcera už zmíněného plemeníka Night van de Kwakkelhoek. Narodila se u MVDr. Lenky Macháčkové v Tachově. Zmíněná chovatelka a jezdkyně předváděla ve sportu krátce  její matku, klisnu 29/676 Salome II po Heartbreak ZH. Bába klisny Salome dosáhla ve sportu úrovně S a v chovu dala valacha Sam (Askano-T) s aktuální výkonností ST*. Zajímavá je i prabába Sindy po Duellano II-57, která rodinu v Tachově založila, protože sama sportovní výkonnost měla a je také matkou stále sportujícího valacha Sirius Black na úrovni ST*. Druhá se umístila klisnička Ita Cave chovu Jiřího Ferbase z Trutnova. Další úspěšný potomek mladého Night van de Kwakkelhoeka, z importované belgické matky Katanga van de Donkhoeve po Nabab de Reve. Tato klisnička následně zvítězila v celkovém šampionátu všech klisniček výstavy. Třetí se umístila Corneta de Semilly-M chovu rodiny Macánových z Chudenic. Otec Cornet Semilly je chovatelům k dispozici prostřednictvím hřebčína Sprehe. Byl vybrán 2017 a následně absolvoval test v Neustadt (Dosse). Vyniká skokovým projevem. Mladá matka Coupiena-M po Coupie absolvovala zkoušky klisen v Písku 2018. Je polosestrou plemeníka Quimero-M a dvou vítězů celostátních přehlídek hříbat českého teplokrevníka, hřebečků Guimero-M a Caesaro-M.
V neděli pokračoval sportovně-chovatelský program ve Svržně šampionátem skákání ve volnosti. V komisi pracovali Pavel Vachutka, Miroslav Koza a Ing. Milan Pěchouček. Soutěžilo se v kategoriích dvouletí , tříletí a čtyřletí koně. Na třech výškách absolvovali dvouletí řadu do 120cm, tříletí do 130 cm a čtyřletí do 140cm. Mezi tříletými klisnami se na třetím místě umístila Carellis  po Curier Carilex, z matky 8/583 Ellis po Elmero B v majetku Davida Štefánského z Toužimi.  Mezi čtyřletými klisnami zvítězila s vysokým ziskem 9,3 bodu Ebby Gail Paradise (Ebab RK, 23/500 Chunky po Carismo) chovatelky a majitelky Petry Vrané ze Stráže nad Ohří. Program ve Svržně doplnila přehlídka plemenných hřebců, kterou symbolicky otevřel nejúspěšnější otec hříbat z předchozího dne, belgický hřebec 2518  Night van de Kwakkelhoek  v majetku stáje Oldstaj. Následovali hřebci se stanice v Pernarci, holandský teplokrevník 2015 Tarzan, belgický bělouš 2624 Quatar-N a francouzský jezdecký kůň 2625  Flipper Sun. Kolekci plemeníků dovezl také ZH hřebčinec Písek. Představil se 2631 Lamaze TN a další dva tříletí ze sedmdesátidenního testu českého teplokrevníka Artuš z Branského Doubí a Chaming Gangster. Trio mladých ještě doplnil 2595 Noowanda Semilly. Z nedalekých Bernartic dovezl Jarosla Rédl mladší bělouše 1449 Caro ZH, který rovněž patřil hřebčinci v Písku. Nechyběli ani hřebci v majetku soukromých chovatelů, po obou si diváci mohli předchozí den na výstavě prohlédnout potomstvo. Oldenburský 2220 Contrast HG patřil MVDr. Hedě Krugerové a 1523 Bernstein Anně Reibergerové. Vítěze výběru CS 2018 ještě prezentoval Pavel Zahoř a byl jím 2635 Black & White P.  
Martina Kůstková
 
Seznam vystavovaných hříbat :
Hřebečci 2019:
Thor Bernstein (1523 Bernstein,45/779 Tiba po 786 Ibišek ) chovatel Anna Reinbergerová
Lovely Bernstein (1523 Bernstein, 13/594 Lovely Lady V po 1054 Limited) chovatel Andrea Waldhauserová
Dancing Knight M (2518 Night van de Kwakkelhoek, Dancing Qeueen-M po 817 Atlas) chovatel Ondřej Macán
VDM Princ Fridrich (2517Prins-Qui V.H. Appelsvoordehof , 1/897 Cosa Nostra V po 1345 Heartbreak ZH) chovatel Michal Vantroba
Queen´s Boy Donth (2496 Tallmann TN, 23/628 Queen Bony po 1053 Guidam Sohn) chovatel Daniela Donthová
Dick SZM (2516 Diassini HB Z, 80/674 Františka po 1016 Quirado) chovatel Eliška Kostová
Cool Boy (1478 Cool Paradise, 80/519 Livetta po 1599 Norman) chovatel Petra Vraná
 
Klisničky 2019:
Afire (2495 Firestone, Aurelija po Avantgarde) chovatel Dana Zoubková
Corneta de Semilly M (Cornett de Semilly, 80/656 Coupiena M po Coupie) chovatel Jindřich Macán
Ita Cave (ZO-GÖ) (2518 Night van de Kwakkelhoek, Katanga van de Donkhoeve po Nabab de Reve) chovatel Jiří Ferbas
Scarlet (2518 Night van de Kwakkelhoek, 29/676 Salome II po 1345 Heartbreak ZH) chovatel MVDr. Zdeňka Macháčková
Night of Victory t (2518 Night van de Kwakkelhoek, 21/691 Viktorie po 709 Jaspis) chovatel Milan Matala
Minet (2518 Night van de Kwakkelhoek, 29/325 Heaven po 235 Dietward-7) chovatel Anita Kletečková
Diandra (2516 Diasini HB Z, 21/407 Caroline po 410 Carol) chovatel Petra Vraná
Lolita Witch (2220 Contrast HG, 21/786 lory po 1178 Dark Dream) chovatel manželé Laiblovi
 
Výkonnostní zkoušky klisen Újezd-Albrechtice
Výkonnostní zkoušky klisen Újezd-Albrechtice
Výkonnostní zkoušky 3letých klisen v Albrechticích.
 
Předvedeno celkem 15 klisen zapsaných do PK CS, které vyhodnotila komise ve složení Ing. Zdeněk Muller Csc., Ing. Dušan Vantroba a MVDr. Heda Krugerová.
-
 
80/790 VICENTA (Cento Lano Arcus x Contact Me x Chambertin) - 8.3b
chov. Stáj Urban s.r.o., maj.
91/437 CINDERELLA (Cassini´s Sohn x Catango Z x Sapo xx) - 7.9b
chov. a maj. Matěj Kotalík
80/781 DAISY DK (Diarado x Caretino x Capitol I) - 7.9b
chov. a maj. Dana Kováčová
80/851 DIXI (Little Joe Ew x Sapo-28 x Diktant-5) - 7.7b
chov. a maj. Petra Boháčová
80/813 PHILLEMINA (Phill x Edminton x Latinus) - 7.7b
chov. a maj. Ing. Zdeněk Mareš
80/812 CASALLA (Cassal´s Ahorn x Carpalo x Caesar) - 7.6b
chov. a maj. ZD Slavče
80/815 PHIESTA (Phill x Caretino x Cantus) - 7.6b
chov. a mak. Ing. Zdeněk Vlček
91/236 NOTA (Cassini´s Sohn x Landruf x Crapom xx) - 7.5b
chov. a maj. Milan Mrzena
80/798 WAYETTA R (Russel II x Meander xx x Shagya mimoňský-4) - 7.5b
chov. a maj. Jiří Tměj
91/444 LADY-ROSE (Lord Weingard x Catango Z x Watergatte) - 7.4b
chov. a maj. Tomáš Růžička
SCINTILLA HG (Cassini´s Sohn x Silvio II x Lowenmut) - 7.4b
chov. a maj. MVDr. Heda Krugerová
80/776 DIANA DL (Diarado x Numero Uno x Voltaire) - 7.3b
chov. a maj. Dana Kováčová
80/778 MONICA DK (Cassini´s Sohn x Cachas x Lutz) - 7.2b
chov. a maj. Dana Kováčová
80/775 ARYA DK (Quick Lauro Z x Concreto x Landgraf I) - 7.1b
chov. a maj. Dana Kováčová
91/296 VIOLA (Volonter T x Poldori x Aldan) - 7.0b
chov. a maj. Miroslav Klimeš
 
Výstava hříbat, přehlídka hřebců Areál dvůr Svržno 5.-6.10.2019
Brno Panská Lícha- Jihomoravská liga amatérů
Brno Panská Lícha- Jihomoravská liga amatérů
Brno Panská Lícha pořádala letos kvalifikace v seriálu závodů Jihomoravské jezdecké ligy amatérů, včetně konečného Grand finále 15.9.2019.
V kvalifikační tabulce vybojoval mezi top desítkou sedmé postupové místo ze 70 účastníků valach CS GARET 3 (Ibišek x Przedswit XX), chovatele Společnosti chovatelů koní Morava - Brno, majitelky Michaely Irovské. A v Grand finále se svou stálou jezdkyní Danou Procházkovou přesvědčivě zvítězil s čistým kontem v základním kole i rozeskakování časem o sekundu rychlejším než druhá dvojice.
 
Finále KMK-skoky Písek
Finále KMK-skoky Písek
Finále s rekordní účastí
Ve dnech 13.-15. září probíhalo na novém kolbišti ZH Písek  Finále KMK skokových koní. Parkury stavěl ing. Jan Šíma. V pátek mladí koně absolvovali zahajovací skákání,  v sobotu první kola a v neděli druhá. Hodnocení za provedení skoku, obratnost a připravenost koně měli na starosti komisaři : Jan Chýle, Luboš Kozák a Roman Drahota. Mezi čtyřletými odstartovalo pět koní slovenského teplokrevníka.  Tři v oddělení klisen a 2 v oddělení hřebců a valachů. Třetím místem se blýskla klisna 80/864 Zaragoza (5142 Jaguar Mail, Zschmiga po 5129 Canturo) chovatele  Ing. Zdeňka Müllera, v majetku Ivany Maršálkové. Klisna startovala pod Markem Hentšelem. Nejvíce slovenských teplokrevníků měla kategorie pětiletých , celkem dvanáct, z toho 5 klisen.  Vícešampionkou pětiletých klisen se stala  80/817 Gipsy Love (1053 Guidam Son, Cholula L.A.T. po L´Esprit)  odchovaná Jaroslavem Müllerem z Novosedel, v majetku Ing. Zuzany Horké. Klisnu předváděl Václav Horký. Páté místo obsadila 80/468 Calcada (1903 Caradox, Cassiopaia po Clearway) odchovaná Jiřím Mazánkem, v majetku dr. Viktora Kupce. Na třetí místo v druhém oddělení se dostal valach 80/694 Gatsby (1053 Guidam Sohn, Wajomein po Karandasj) chovatelky Ivy Černé, v majetku svého jezdce Jiřího Tměje.  Kategorie šestiletých nabídla pohled na  tři klisny slovenského teplokrevníka a dva valachy. Na třetím místě se umístil 80/337 Unicato (1697 Crux, Erol po Security Risk) chovatelky a majitelky Mgr. Jany Perníčkové, sedlaný Ing. Janou Ferenc Perníčkovou.
Martina Kůstková
Další koně startující na finále KMK:
79/478 April (2004 Russel II, 67/931 Gracie po 2779 Autonom) 2015, klisna
chovatel a majitel Ing. Miroslav Vaníček, Nový Jičín
80/598 Klorie M (2004 Russel II, 73/336 Klívie M po 412 Ermitaž) 2015, klisna
chovatel a majitel Bc. Šárka Votavová, Kralupy nad Vltavou
80/591 Calib DK (5065 Calido I, Sajuri DK po 5164 Sir Shutterfly) 2015, valach
chovatel a majitel dana Kováčová, Týn nad Vltavou
80/695 Albert  (5222 Arezzo VDL, Wajomein po Karandasj) 2015, valach
chovatel Iva Černá Protivín, majitel dana Kováčová Týn nad Vlatavou
80/419 Caramella (1865 Quäntchen Glück, Cordalma po Cordalme) 2014, klisna
chovatel a majitel Petra Charvátová, Mohelnice nad Jizerou
80/465 Lia Jay (1851 Pandrhola, 80/639 Lancena-S po 1164 Celer) 2014, klisna
chovatel Marcela Sojková Chrudim, majitel JUDr. Magda Rothová Mníšek pod Brdy
79/377 Whitch Quidam (1053 Guidam Sohn, 71/490 Vitara po 5067 Papillion) 2014, klisna
chovatel Milan Kvapilík Sobotín, majitel Denisa Skanderová Třinec
80/517 Anthony (1599 Norman, Amoeba po Concept) 2014, valach
chovatel a majitel Ondřej Nágr Mariánské Lázně
80/383 Caster (1053 Guidam Sohn, Lara po Cash H) 2014, hřebec
chovatel a majitel Josef Kupka Černožice nad Labem
80/459 Giacommo DK (1053 Guidam Sohn, 13/136 Lili po 856 Silvio II) 2014, valach
chovatel a majitel Dana Kováčová Týn nad Vltavou
80/455 Giovany (1053 Guidam Sohn, Valoma po 5049 Voltaire) 2014, valach
chovatel a majitel SPORTHORSE Týn nad Vltavou
80/613 Le Garder (5186 Levistan, Tulipe Rose po Mr.Blue) 2014, valach
chovatel a majitel Ing. Zdeněk Müller Mnětice
80/539 Lyrik (1903 Caradox, Lyzika po Lycos) 2014, valach
chovatel a majitel Alena Srbová, Velvary
80/225 Londonderry DK (5183 Eurocommerce London, 13/136 Lili po 856 Silvio II) 2013, valach
chovatel a majitel dana Kováčová Týn nad Vltavou
80/241 Constance de la Bryere (1697 Crux, 17/551 Caren po 410 Carol) 2013, klisna
chovatel Eva Muziková Čimelice, majitel Denisa Cígnerová Čimelice
80/278 Fairy (1015 Cyril, 41/344 Far Star po 535 Latinus) 2013, klisna
chovatel a majitel Josef Kupka Černožice nad Labem
80/265 Leandra (1697 Crux, Leandra Karsit po Luxus) 2013, klisna
chovatel a majitel Karsit s.r.o. Jaroměř
 
Kontrolní den 70ti - denní test PK CS
Kontrolní den 70ti - denního testu PK CS se uskuteční 30.9.2019 na Hradištku u Sadské. Začátek v 11 hodin.
 
Výkonnostní zkoušky klisen Antošovice
Výkonnostní zkoušky klisen Antošovice
23.9.2019 V Antošovicích na výkonnostních zkouškách bylo devět klisen, z toho šest z PK CS. 
 
Velmi dobře předvedená Fifty Fifty patřila mezi nejlépe hodnocené klisny, za skok ve volnosti získala nejvyšší známku Ceremonie, která rovněž předvedla velmi dobrý pohyb.
 
 CS FIFTY FIFTY (Age of jape xx x Manillon Rouge x Rock´n Roll) chovatel a majitel Petr Lacina, 8.5b
 CS KASIA (Grand x Landor S x Barnaul xx), chov. a mj. MVDr. Holá, 8.5b
 CS CEREMONIE (Winningmood van de Arenberg x Sandreo x Cassini II), chov. Ing. Zd. Muller, maj. JK Baník Ostrava, 8.1b
 CS QUINOA (Quaid), chov. a maj. Sapril Eko s.r.o. Most, 7.6b
 CS VALIKA (Quaid x VA Vite x Concorde), chov. a maj. MVDr. Sušovský, 7.5b
 CS OGI (Quaid x Ballast x Lopez), chov. a maj. Sapril Eko s.r.o. Most, 7.4b
 
Přehlídka hříbat, Přehlídka hřebců, Šampionát mladých koní
Přihlášky do 1.10.2019 na email: mejaha@seznam.cz.
Přehlídka hřebců a Šampionát mladých koní bude přenášen online Equi TV a ČT 5 sport.
Seznam příhlášených hříbat CS:

CS hrebečci:
Dencing Knight(Night van den Kwakkelhoek)
Thor Bernstein (Bernstein)
Lovely Bernstein (Bernstein)
Queens Boy Donth(Tallmann)
VDM Princ Fridrich (Prins Qui Appelfordehof)
Diasiny(Diasiny HB Z)
Cool Boy (Cool Paradise)

CS kobylky:
Ita Cave(Night van den Kwakkelhoek)
Corneta De Semily(Cornet De Semilly)
Victory Night (Night van den Kwakkelhoek)
Loreta With (Contrast HG)
Minet (Night van den Kwakkelhoek)
Diandra (Diasiny HB Z)
Afire(Firestone)
Výkonnostní zkoušky klisen Mnětice
Výkonnostní zkoušky klisen v Mněticích se konají 11.9.2019 od 10 hodin.
Katalog ( viz.příloha)
Výkonnostní zkoušky klisen v Hradištku u Sadské 18.9.2019 byly zrušeny.
Stáj Manon-Jiří Skřivan
Nabízí pastevní odchov hříbat.Hřebečky v rámci testační odchovny teplokrevných plemen narození v roce 2019.Naskladnění hřebečků proběhne 20.10.2019.
Informace na www.stajmonon.cz
Kontakt: tel.602 451 918
Email:manon@wo.cz
MČR ve všestrannosti v Borové
MČR ve všestrannosti v Borové
MČR ve všestrannosti pořádala rodina Kamírových ve dnech 1.-4.8.  v Borové na jihu Čech.Sobotní program ukončila obrovská průtrž mračen s krupobitím, ale domácí tým to nevzdal a přesunul část teréních zkoušek na neděli.  V kategorii starších juniorů (17-18 let) zastupoval slovenské teplokrevníky valach Caledon se Šárkou Štvánovou a skončili šestí. Na devátém místě se umístil Gepetto  s Barborou Šeligovou.Mezi mladšími juniori (14-16 let) se představil Dexter s Annou Havlovou, který jí dopomohl k druhému místu a stříbrné medaili.
MČR Martinice
MČR Martinice
Osm koní reprezentovalo slovenského teplokrevníka na MČR v parkurovém skákání, které se jelo 24.-28.7. v Martinicích u Příbrami. Soutěž mladých jezdců (U25) nabídla pohled na tři koně slovenského teplokrevníka.
Výstava v Našiměřicích
Výstava v Našiměřicích
Jihomoravská výstava
V sobotu 10.srpna uspořádali manželé Romana a Richard Novákovi v Našiměřicích II. Výstavu koní všech plemen. Jihomoravským chovatelům nabídli sedm kategorií, které hodnotili  MVDr. Otakar Chvátal a Ing. Lubomír Procházka. Pro diváky pořadatel připravil tištěné katalogy s původy koní, mini zoo, nebo předvedení plemenných hřebců.
Skok ve volnosti 3letých klisen
Skok ve volnosti 3letých klisen
MČR dětí a juniorů
MČR dětí a juniorů

Ve dnech 14.-18.8. se soutěžilo ve Zduchovicích o medaile v rámci MČR dětí a juniorů. Bronz za družstvo Plzeňska získala Helena Bečvářová v sedle klisny Niobara (James, Odysea po 29 Quoniam II-69) od chovatelky Evy Šimáčkové z Nebanic. Klisna patří Štěpánu Bečvářovi z Plzně.
Národní drezurní šampionát a Memoriál ing. Věry Vojáčkové
Národní drezurní šampionát a Memoriál ing. Věry Vojáčkové
Národní drezurní šampionát a Memoriál ing. Věry Vojáčkové odstartoval v srpnu také v Těšánkách na Kroměřížsku.
V soutěži SG zvítězila CS LINET (Carismo x Przedswit XIII - 52) a Kamila Kotyzová ze Stáje Adam Kotyza 66,86%, 3.místo patřilo WELL DONE (Werbespot x Q II-21) s Alexandrou Hanáčkovou 65,78%, 4.místo MAGIC NIGHT (Cry for Me x Marlo) se Zdenkou T. Skripovou. V IM I vyhrála opět LINET 67,11%, MAGIC NIGHT - H zabodoval na třetí pozici 64,21%.  
Blíží se drezurní finále Kritéria mladých koní - v termínu 20.-22. září 2019.
Blíží se drezurní finále Kritéria mladých koní - v termínu 20.-22. září 2019.

Finále se uskuteční v areálu TJ Equus Kinský v Hradištku - Sadská. 
Velmi početný ročník je letos obsazený v kategorii 4letých, ve kterém se ucházelo o finále několik zajímavých koní PK CS - VERONA (Norman x Corregio-K) chov. Eva Šimáčková, j. Jana Kosařová, ANTOINETTE (Russel II x Tuschinski), chov. Jana Svobodová, j. Klára Dohodilová, mladý plemenný hřebec DREUX (De Niro x Rhodium), chov. ing. Zd. Muller, j. Libuše Půlpámová, MESSI KINSKÝ (Diamante x Alois), chovatel a jezdec Petr Půlpán, QUERA INSPRAV (Russel II), chov. Bc. Šárka Votavová, j. Daniela Kryspínová, LA PHILIP (Ebab), chov. Helena Lahodná, j. Denisa Pačanová.Mezi 5tiletými jsou i zkušení účastníci z loňské sezony - dva koně Karolíny Šimáčkové UNISIMO (Simonetti x Sinuhet) a UNIKA (Norman x Acros) obě odchovány u Evy Šimáčkové.
Přehlídka hříbat Hřebčín Bělá u Opavy
Přehlídka hříbat Hřebčín Bělá u Opavy
24.8.2019 proběhla Výstava hříbat v areálu Rothchildova dvora v obci Bělá u Opavy. Pořadatelem byl pan Evžen Duda - Duda s.r.o. spolu se svým týmem. Komise ve složení MVDr. Pavel Havelka a Ing. Stanislav Hošák hodnotila celkem 14 velmi zdařilých hříbátek a šanci dostali i diváci, jejichž volba padla na hřebečka Elliot. Velmi pěkně připravenou akci komentovala paní Blanka Korytářová.
Výběr hřebců do 70-ti denního testu PK CS
Výběr hřebců do 70-ti denního testu PK CS  proběhne v pátek 30.8.2019 v Dobřenicích od 11 hodin.
Mistrovství ČR v drezuře opět v Královicích 10.-14.7.2019
Mistrovství ČR v drezuře opět v Královicích 10.-14.7.2019

V kat. seniorů malé rundě zvítězila mezi 11 účastníky klisna PK CS RADULA (Carismo) s Kamilou Kotyzovou za 70,42%. Reprezentovaly stáj Adam Kotyza z Deštné a v 3.kolové soutěži podaly stabilní a přesvědčivý výkon, který jim k loňskému stříbru vynesl zlato.Výborně pokračuje ve své sportovní kariéře také CS MAGIC NIGHT (Cry for Me) se Zdeňkou Toth Skripovou, kteří zajeli velmi dobře úlohu v družstvech a za Jihomoravskou oblast si odvezli rovněž zlatou medaili.

Mare SVKWB Radula (Carismo) and Kamila Kotyzova are dressage Champions Czech republic /small round/ 2019.
SVKWB Magic Night (Cry for Me) and Zdenka Toth Skripova are Masters dressage Czech republic in the team category 2019.

Druhé kolo KMK pro Liu Jay
Druhé kolo KMK pro Liu Jay

Ve středu 5.6. se konalo II.kolo skokového seriálu KMK, které proběhlo na Ptýrově. Komisařem i stavitelem parkurů byl Vladimír Hruška. Mezi čtyřletými klisnami třetí místo vybojovala 80/598 Klorie M (2004 Russel II, 73/336 Klívie M po 412 Ermitaž)s Petrem Vančurou chovu a majetku Šárky Votavové z Kralup nad Vltavou. Mezi hřebci stejného ročníku se prosadil na čtvrtém místě umístěný 80/581 Calib DK (5065 Calido I, Sajuri DK po 5164 Sir Shutterfly) s Jiřím Tmějem, patřící Daně Kováčové z Týna nad Vltavou. V kategorii pětiletých klisen zvítězila  80/465 Lia Jay (1851 Pandrhola, 80/639 Lancena-S po 1164 Celer) chovu Marcely Sojkové z Chrudimy, v majetku JUDr.Magdy Rothové z Mníšku pod Brdy. Předváděl ji Václav Horký. Třetí místo ve stejné kategorii ještě vybojoval Jiří Tměj s 80/460 Graziellou DK (1053 Guidam Sohn, 7-172 Quenta po 29 Quoniam II-69) chovu a majetku Dany Kováčové. Pátá skončila 80/817 Gipsy Love (1053 Guidam Sohn, Cholula L.H.T. po L´Esprit) chovu Jaroslava Müllera z Dolních Novosedel, v majetku Zuzany Horké z Dívčic. Kategorie šestiletých ještě přinesla třetí místo klisně 80/265 Leandra Karsit (1697 Crux, Leandra Karsit po Luxus v majetku stáje Karsit. Leandru sedlala Tereza Mücková.

 

M.Kůstková

 

Náchodská přehlídka
Náchodská přehlídka

    V neděli 2.6. se konala už XXVIII. Přehlídka plemenných koní v Náchodě-Bělovsi.

    Komise ve složení Ing. Otakar Vondrouš a Ing. Karel Regner hodnotila teplokrevné koně bez ohledu na příslušnost k plemenné knize. Všichni koně zastupující plemennou knihu CS se dokázali na výstavě umístit.
    Mezi ročními hříbaty obsadily klisny slovenského teplokrevníka (cs) první dvě místa. Zvítězila 80/79 Indie po 2316 I´m Jaguar, z matky 21/627 Lýbie-Svržno po 709 Jaspis chovatelky Aleny Žočkové. Druhá se umístila 80/80 Celeste po 1015 Cyril, z matky Tahoe po Grandeur´s Erbe z chovu Ilony Sedláčkové. Vlastní sestra této klisny 80/875 Celebritty se shodným původem i majitelkou obsadila mezi dvouletými páté místo.
    Také u tříletých klisen páté místo získala klisna reprezentující PK CS. 80/743 Kassien von Kaschow po 2194 Little Joe Ew, z matky 44/121 Kassiope po 856 Silvio II pocházela z chovu Michaely Třískové.
    V rámci chovatelských přehlídek hřebců s potomky mohli diváci vidět dvaadvacetiletého Cyrila.

Foto: M.Kůstková

Třídění hřebečků v testační odchovně Nový Dvůr
Třídění hřebečků v testační odchovně Nový Dvůr

    V květnu se konalo třídění hřebečků v testační odchovně Nový Dvůr u Písku. Komise ve složení Ing. Dušan Vantroba, Ing. Karel Kratochvíle a Luboš Kozák hodnotila po jednom hřebečku cs v každém ročníku. Dne 30.5. proběhly ještě závěrečné zkoušky základního výcviku tříletých, kde hřebec Rebel skončil čtvrtý s výsledkem 7,71 bodu.

Třídění :

80/85 Imagine Dragon
nar.2018 po 2316 I´m Jaguar, 17/289 Connie Sun-T po 1850 Cannavaro
chovatel paní Fišrová, Blatná majitel:ZH Písek
hodnocení: 7,0+7,0

80/915 Ingemar obrocký
nar.2017 po 2190 Iniesta TN, 31/571 Rebeka po 514 Renomee Z
chovatel P.aV.Sixtovi, Doksy majitel: ZH Písek
hodnocení : 7,3+7,0

91/998 Rebel
nar.2016 po Russel II, 4/824 Ratina po Ramiro-47
Chovatel:Radek Křídlo, Radovesince II majitel: ZH Písek
Hodnocení: 7,3 +6,6

První drezurní závody ESC Olomouc
První drezurní závody ESC Olomouc

    Letošní sezonu se mezi české "téčkové" drezurní koně vypracoval valach PKCS MAGIC NIGHT - H (Cry for Me po Catoki x Marlon). Prvním rokem startuje na úrovni IM I se Zdenkou Tóth Skripovou za JK Skrip Dobročkovice.

Chovatelem koně je Lenka Vachutková ze Zábřehu na Moravě.

V dalších nižších soutěžích - DD/2018 startovali 19.5.2019 v Olomouci koně CS AMÉLIE (Florencio x Tuschinski) s Monikou Svačinovou z Ranče u Tuffa zs.s., kteří získali 3.místo za 63,85% a SALVATOR (Silvio II) s Monikou Moudrou z JK Na Rozvodí z.s. 7.místo 60,64%.

CS ROZÁRKA (Carismo x Beldalle Ball xx) s Terezou Lipavskou z JK Riders Team obsadily 2.místo v soutěži JJ/2018 64,14% a 3.místo v JU/2018 61,33%.

Foto: Ivana Maršálková

Extraligu otevřely Hořovice
Extraligu otevřely Hořovice

Extraligu otevřely Hořovice

Úvodní kolo Českého skokového poháru hostily v letošním roce Hořovice. Kvůli obrovskému zájmu startujících pořadatelé přidali jeden závodní den. Soutěžilo se 17.-21.4. na parkurech mezinárodně uznávaného stavitele  Klause Holle. Autor mnoha velkých cen, včetně mistrovství světa připravil soutěžícím korektní parkury zaměřené na dobrý cval. Výborné výsledky v rámci závodů předváděli také koně plemenné knihy CS. V pátek absolvovali bezchybné S*  Marek Zbořil s Adrií (817 Atlas, 456  Naďa po 153 Libero) , Dominika Hrubešová s Klarisou (2980 Candiavolo, Kasiopea po Landor S) a Lucie Šrámková s Gartusem H (Guidam Sohn, Valika po 3408 Lady´s Lower).  Následné ST* vyšlo dvojici Miloslav Příhoda s Carmanem (1498 Carpalo, 9/281 Maia), kteří také skončili bez penalizace.  Sobotní S** přineslo bezchybné parkury pro Michaelu Lančovou v sedle Jericha (5145 Johnson, Amalia po Tuschinski) a Jiřího Tměje v sedle Atily (5255 Carrera VDL, Dency po Sobarde-E).  Zajímavá byla také generálka před VC Hořovic ST**.  Tam  zaujaly klisny Quatemal  (1016 Quirado, 80/148 Vendula po 866 Le Voltaire) s Václavem Staňkem a Calleda (5070 Candillo, Arising Sun po Alcatraz) s Petrou Pařenicovou, které dokončily s jedinou chybou.  Finále Amateur Tour absolvovali na sedmém místě s jediným trestným bodem za čas Daniela Kryspínová s valachem Diamant Landos (1697 Crux, 44/977 Darta po 5055 Landos).  Neděle v Hořovicích nabídla pohled na soutěž U25 (ST*), určenou mladým jezdcům do 25 let. Bezchybně ji dokázala absolvovat Tina Šalková s Dartaňanem (1365 Leonce, 44/977 Darta po 5055 Landos) a Jiří Tměj s Atilou měl jedinou chybu. Do Velké ceny Hořovic odstartovala za plemennou knihu CS klisna Quatemal s Václavem Staňkem a dokončili se čtyřmi trestnými body.

Martina Kůstková

 

19/460  Adria                     chovatel : ing.Jiří Mayer, Volenice , majitel ing. Martin Bašta, Praha

79/300 Klarisa                   chovatel MVDr. Helena Holá, hřebčín Amona, majitel  Jiří Kopřiva, Praha

80/59  Gartus                    chovatel: Helena Müllerová, Pardubice, maj: Lucie Šrámková, Čermná n/Orlicí

80/168 Carman                 chovatel a majitel: ing.Jaroslav Martinec, Praha

80/856 Jericho                  chovatel: ERC Mnětice, majitel: M.V.A. Money Praha

80/872 Atila                       chovatel a majitel Dana Kováčová, Týn nad Vltavou

80/434 Quatemal               chovatel: Jan Halama, Tábor, majitel Zuzana Šlapalová, Jihlava

1/63     Calleda                  chovatel: Licoměrsko s.r.o, majitel Audit Sulice, Praha

80/266 Diamant Landos    chovatel: Petr Ticháček Provodov, maj.Lenka Košťálová, Dubnice

80/878 Dartaňan               chovatel Petr Ticháček Provodov, majitel Dagmar Šalková, Ostrava

Velká cena Olomouce
Velká cena Olomouce

    Startovní listina Velké ceny Olomouce ST** obsahovala 32 jmen, úspěchem bylo 6.místo koně CS DARTAŇAN (Leonce x Landos) s Tinou Šalkovou (0+4) z SK Oxer z.s.


    V rámcové soutěž S* si vedl velmi dobře také CS THORR (Corrado II x Timorrak des Isles) s Ivanou Horníčkovou z Jezd. stáje Týnec. Ze 67 startujících vybojovali 9.místo (0tr.b.).

Foto: Ivana Maršálková

Kvalifikace na M JmO, JJL, NDP a Donau Bohemia Trophy
Kvalifikace na M JmO, JJL, NDP a Donau Bohemia Trophy

    O víkendu 8.-9.6.2019 se odehrála v brněnském areálu na Panské Líše kvalifikace na M JmO, JJL, NDP a Donau Bohemia Trophy za mezinárodní účasti Slovenska, Maďarska a Rakouska.

    V sobotní soutěži JD získala 2.místo klisna CS HOT LOVE AZ (Hotline x Sandro Hit) s Fabriziem Sigismondim (65,70%) za maďarskou dvojicí Schufro Armani s Fanni Ambach. V nedělním kole ve stejné úloze a kvalifikaci na NDP obsadili opět 2.místo za 66,77%. Chovatelkou klisny je Alena Zeusová.

    Úspěšná byla i dvojice CS RADULA (Carismo x Rubicell) a Kamila Kotyzová ze stáje Adam Kotyza. V sobotu získaly v SG 3.místo (67,11%), v neděli v IMI a kvalifikaci na NDP Malá runda vybojovaly 2.místo (66,19%).

    V sobotu ještě Kamila Kotyzová proměnila 2.místo v soutěži DD za 66,09% s klisnou CS LINDA (Rotspon x Admirand) velmi těsně za slovenskou reprezentantkou Dorotou Jurštákovou s Grigoris-S.

Foto: Ivana Maršálková

V Klatovech opět zaujal Atila
V Klatovech opět zaujal Atila
Atila a Jiří Tměj

Parkurem úrovně ST* vyvrcholil 60.ročník Ceny Klatov. Na zkráceném parkuru finále pro nejlepších 10 dvojic ze základního kola nechyboval pouze Jiří Tměj s valachem 80/872  Atilou (Carrera VDL, Dency po Sobarde-E) chovu Dany Kováčové z Týna nad Vltavou. Obratný a pozorný valach byl zároveň nejmenším koněm, který do soutěže odstartoval. Martina Kůstková

Skokové soutěže Suchá u Litomyšle 6.-9.6.2019
Skokové soutěže Suchá u Litomyšle 6.-9.6.2019

Do Suché u Litomyšle se 6.-9.6.2019 sjeli dvojice na skokové soutěže od st. Z až po Velkou cenu Litomyšle. Nejlepší koně CS byli SAURON Fitmin (Silvio II x Landos), který vyskákal s Markem Hentšlem z JK Baník Ostrava 4.místo (0) ve finále Střední túry S** - Ceny Gelorenu HA a to z 37 startujících dvojic. Ve střední túře Ceny spol. Energys S* skončili na 7.místě a v handicapu S*/S** na 8.místě. Chovatelem Saurona je Bedřich Wágner z Náchoda.  Velmi dobře si vedl CS ATILA 2 (Carrera VDL x Sobarde) a Jiří Tměj. Zvítězili ve střední túře Ceny spol. Energys S* (0) a ještě dokázali obsadit 6.místo v handicapu S**/ST**. Chovatelkou koně je Dana Kováčová.

Klisna CS HONEY (Cornet obolensky x Catango Z) a Jakub Petrus vybojovaly 2.místo v handicapu S*/S** (0+0) za JK Hřebčín Suchá. Chovatelem klisny je Vilém Šedivý z Litomyšle.

 Ve vrcholu nedělního programu, Velké ceně Litomyšle T* 145cm - Ceně spol. LB Tech, skákal velmi dobře CS DARTAŇAN (Leonce x Landos) s Tinou Šálkovou z SK Oxer, z.s. chovatele Petra Ticháčka, když z 27 startujících dvojic obsadil 5.místo.

Foto: Ivana Maršálková

 

 
 
Koně CS na Mistrovství oblasti Prahy 16.-17.6.2019
Koně CS na Mistrovství oblasti Prahy 16.-17.6.2019
Koně CS na Mistrovství oblasti Prahy 16.-17.6.2019

     V Hradisťku u Sadské se odehráli soutěže Mistrovství oblasti města Prahy.     Zlatou medaili v kategorii žen S*/S** (0+4+0) získala CS KLARISA *2012 (Candiavolo x Landor S) chovatelky MVDr. Holé z Bolatic s jezdkyní Dominikou Hrubešovou z Top Horses z.s.   Tomáš Pešek byl úspěšný v kategorii U25 s koněm CS ANKY *2005 (Edminton x Topas), vybojovali cenné stříbro za JK Equuleus Praha. Chovatelem klisny je Ing. Vondráček.

     Otevřenou soutěž L** mezi 26 startujícími ovládla mladá klisna CS RIA ARISTA OH *2013 (Aristo Z x Gaspari I) s Miloslavem Vítkem z Equestrian Clubu z.s. Chovatelem koně je Ing. Hulc z Orlického Záhoří.

Foto: Ivana Maršálková

 

   
Zlatý Dream
Zlatý Dream
21.6.-23.6.2019

Ve dnech 21.-23.6. probíhalo v Hořovicích oblastní mistrovství Středočeské oblasti. Zlatou medaili v kategorii žen vybojovala Barbora Ladrová v sedle  desetiletého valacha 80/801 Dream po Dormane du Puy, z matky 18/826 Elen po 969 Corrado II chovu Františka Marka z Českých Budějovic, v majetku Barbory Ladrové z Lysé nad Labem. M.Kůstková

Koně CS na kvalifikačním kole KMK v Opavě
Koně CS na kvalifikačním kole KMK v Opavě

V moravské Opavě startovali 27.6. mladí koně, kteří usilují o kvalifikaci do KMK 2019. Příslušníků PK CS bylo celkem šest, tři 4leté klisny a tři 5tiletí hřebci. V kategorii 4letých si nejlépe vedla klisna ZARAGOZA (Jaguar Mail x Canturo), která mezi svými vrstevnicemi obsadila 4.místo. Z 5tiletých hřebců a valachů byl z CS nejlepší LE GARDER (Levistan x Mr. Blue), který skončil ve své kategorii na 6.místě. Chovatelem obou koní je Ing. Zdeněk Muller z Pardubic, oba jezdil Marek Hentšel za JK Baník Ostrava.

Radula úspěšná
Radula úspěšná
Radula úspěšná na CDI-W/CDI3* Y J P Ch v Brně 19.6 - 23.6.2019

Panská Lícha byla letos opět pořadatelem mezinárodních závodů v rámci seriálu Světového drezurního poháru.

V kategorii seniorské startovala v malé rundě na úrovni IM I klisna CS RADULA (Carismo x Rubicell) s Kamilou Kotyzovou za Stáj Adam Kotyza. Úvodní soutěž zahájily v Prix St. Georges 7.místem, v mezinárodní konkurenci dokázaly i následující dny udržet stabilní výkony - sobotní IM I absolvovaly za 67,29% a získaly 6.místo, v nedělní volné sestavě na hudbu IM I obsadily opět 6.místo s 67,210%.

Výsledky IM I -

https://live.jezdectvi.org/online-vysledky/190619G1/13_      

Londonderry DK vítězem úvodního kola
Londonderry DK vítězem úvodního kola

Londonderry DK vítězem úvodního kola.

    Patnáctého května začal skokový seriál KMK v Hořovicích. Koně hodnotil pan Luboš Kozák. V kategorii čtyřletých za plemennou knihu CS startovalo 5 koní. Mezi pětiletými jich bylo 15 a u šestiletých tři.
    Nejvíce koní se narodilo u Dany Kováčové v Týně nad Vltavou. Z jejího chovu pocházel valach Londonderry DK (Eurocommerce London, Lili po Silvio II), který s Jiřím Tmějem zvítězil v kategorii šestiletých hřebců a valachů.
    Třetí místo ve stejném oddělení obsadil valach Unicato (Crux, Erol po Security Risk) s Janou Ferenc Perníčkovou, odchovaný v Herouticích.
Mezi pětiletými hřebci a valachy se na pátém místě umístil valach Anthony (Norman, Amoeba po Concept) s Ondřejem Nágrem z Mariánských Lázní.

Martina Kůstková

Jarní třídění 8.5.2019 Testační odchovna Pazucha
Svaz CS se rozhodl nadále požadovat vyšetření na WFFS

Vyjádření Svazu chovatelů koní Slovenského teplokrevníka v ČR (CS) k problematice výskytu WFFS.

Problém WFFS (Warmblod Fragile Foal Syndrom) je v chovatelské veřejnosti v poslední době velmi diskutovanou otázkou. Projev tohoto syndromu je jednoduše dědičný, je vázán na jeden gen, jeden alelický pár, přičemž nositelem syndromu je alela recesívní. Syndrom je dědičný s úplnou dominancí, to znamená, že projev syndromu je možný pouze v případě, že se sejdou dvě recesívní alely. U heterozygotů, u nichž je pouze jedna alela nositelem syndromu, a samozřejmě u dominantních homozygotů, se syndrom neprojeví. Bohužel však heterozygoti pak polovině svého potomstva alelu s tímto syndromem předávají.

Z dosavadních zkušeností testování koní v zahraničí na výskyt WFFS můžeme usuzovat, že v populaci sportovních koní se vyskytuje zhruba do 5% heterozygotů, to znamená koní nesoucích jednu recesívní alelu s tímto znakem. Vzhledem ke krevní provázanosti našeho chovu s chovem zahraničním můžeme i v populaci našich koní očekávat stav podobný. Pravděpodobnost setkání dvou recesívních alel, a tím pravděpodobnost projevu tohoto syndromu je tedy velmi malá. Přesto ztráta každého hříběte, což projev tohoto syndromu zpravidla způsobuje, je pro chovatele bolestná.

Svaz CS se rozhodl nadále požadovat vyšetření na WFFS u hřebců nově zařazovaných do plemenitby v rámci plemenné knihy CS, kteří budou fyzicky na území České republiky v plemenitbě působit. U těchto hřebců svaz CS majitelům hřebců uhradí náklady na provedení tohoto testu. Výsledek vyšetření bude zveřejněn, ale nebude mít vliv na rozhodnutí o zařazení hřebce do plemenitby. Cílem tohoto opatření není vyloučit kvalitní plemeníky, heterozygoty v tomto znaku z plemenitby, ale podat informaci. Chovatelé tak budou mít možnost, především při znalosti výsledku vyšetření vlastní klisny na tento syndrom, sami posoudit, jakému případnému riziku se vystavují. U stávajících plemenných hřebců svaz CS jejich majitelům doporučuje vyšetření na WFFS provést a jeho výsledek zveřejnit, což je jistě i v zájmu solidního přístupu k chovatelům. Svaz CS rovněž doporučuje majitelům plemenných klisen provést vyšetření na WFFS. U klisen po absolvování zkoušek výkonnosti pak svaz CS uvažuje o finanční podpoře na provedení tohoto testu.

V Mněticích dne 1.2.2019.

Zpracoval Ing. Zdeněk Müller, CSc., předseda svazu CS.