00000124

Aktuálně

KMK Písek - 14. května 2024

První kolo skokového KMK se konalo 14. května v Písku. Na startovních listinách nechyběla ani řada zástupců CS.
V kategorii čtyřletých klisen se v top 10 objevily hned tři klisny CS. Šestá byla Muleta (Million Dolar x Dantes, chov. Jan Chýle), kterou sedlal Patrik Hlavsa. Zapsala známku 22,600. Hned za ní skončila dvojice Gudrun von Schargaun (Magnus Romeo x Mr.Cox, chov. Eliška Pytolajová) a Pavlína Buláková a osmé místo brala Vija (I´m Jaguar x Lopez, chov. Jiří Ferbas) a Jan Valenta.

Mezi čtyřletými hřebci a valachy byl vysoko Damienn (Dartoni x Carthago, chov. Jiří Kaplan Farma Herba). S Pavlánou Bulákovou obsadil druhou příčku se známkou 25,100. Pátý byl Kajetán DK (Kannan x Diarado, chov. Dana Kováčová) se Sandrou Tomaidesovou a Safinio OH (Pandrhola x Lord Weingard, chov. Ondřej Hulc), kterého sedlal Miloslav Vítek, byl sedmý.

V kategorii pětiletých klisen byla v nejlepší desítce Eucora Z (Eurocommerce Berlin x Comero, chov. Zuzana Schejbalová Zábrodská) na devátém místě. Předvedl ji Matěj Kotalík. Mezi pětiletými hřebci a valachy uspěl Clivero (Clive x Nerrado, chov. JŠ Valdštejnská obora) s Petrou Boháčovou. Dvojice byla pátá.

V soutěži pro šestileté klisny měl v top 10 dvě svěřenkyně Zdeněk Hruška. Šestá byla Kantiléna DK (Untouchable x Baloubet du Rouet, chov. Dana Kováčová) a desátá skončila Urschula DK (Untouchable x Guidam Sohn, chov. Dana Kováčová). Mezi šestiletými hřebci a valach byl desátý Can Conquer (Caesar x Leonardo, chov. Kristýna Dvořáková) s Dušanem Simovskim.

 
Přehlídka Náchod-Běloves 2024
Vážení chovatelé,

přehlídka v Náchodě-Bělovsi se bude konat 2. června. Přinášíme podrobnosti od pořadatele akce:

Vyplněnou přihlášku na přehlídku klisen a chovatelských ukázek s doprovodným textem o koních můžete přinést na schůzi nebo odeslat na adresu: pan Václav Bohdaský, Městec 8, 551 01 Jaroměř nebo mail vaclav.bohdasky@seznam.cz, informace na tel. čísle 604 879 940. Nejpozději do 16.5.2024.
 
Žádáme držitele plemenných hřebců všech plemen o prezentaci na této přehlídce, zároveň žádáme o zaslání původů a propagačního materiálu na tyto hřebce. 

Dále upozorňujeme na potřebu zaplacení výstavního poplatku 300,- Kč za jednoho koně. Výstavní poplatek uhraďte při vlastní prezentaci koní na přehlídce 2. června 2024. Tato částka Vám bude zpětně proplacena včetně příspěvku na cestovní náklady. Prosíme o účast všech majitelů ročních, dvouletých a tříletých klisen všech plemen, dále pak o účast chovatelů a majitelů koní všech věkových kategorií, kteří by byli ochotni předvést své koně v ukázkách (pod sedlem i v zápřeži, drezúra apod.)

 
Dovolená na sekretariátu
Vážení chovatelé,

sekretariát čerpá ve dnech 17. až 19. dubna dovolenou.

Děkujeme za pochopení
Výběr hřebců do PK - Martinice 2024

Máme pro vás informace o hřebcích, kteří uspěli při výběru do PK CS v Martinicích 3. března. Vítězem se stal Carthago Müller (OLDBG, Carthago x Crumble, chovatel Jaroslav Teplý), dále to byl Brilliant Bernstein (CS, Bernstein x Berlin, chovatelka Anna Reinbergerová). Brilliant Bernstein byl nejlépe hodnoceným zástupcem plemene CS.

Vybráni byli také Louis-H (ČT, Lamaze TN x Filou des Mesnils, chovatel Michal Hanousek), Nespresso Blanc Delux (WESTF, Nevados S x Colbert GTI, chovatelka Natalie Wessels), Colourful Spirit (HOLST, Chinchero x Cavtat PKZ, chovatelka Simone Konopka) a Explosion RVP Z (ZANG, Elvis Ter Putte x Clinnus, chovatelka Petra Vitásková).

Komise pracovala ve složení Ing. David Vacek, MVDr. Pavel Havelka, Jana Hanáková, Petr Vančura, Ladislav Arient

Kompletní galerie Martiny Kůstkové je pod tímto odkazem.
Katalog hřebců - výběr do plemenitby 3. 3. 2024

 
Předvýběr hřebců do PK CS 2024
Seznam přihlášených hřebců - aktualizace 22. 2.

Vážení chovatelé,

v příloze je aktualizovaný seznam přihlášených hřebců do předvýběru do PK CS, krerý se bude konat v neděli 3. března 2024 v Martinicích. Pozor změna času - akce začne od 9:30 hodin. 
Pozvánka - Valná hromada svazu chovatelů CS
Valná hromada SCHCS proběhne v sobotu 2. března v Martinicích. Pozvánka s podrobnostmi a programem je v příloze. 
PF 2024
PF 2024
Výzva

Vážení chovatelé, 

žádáme majitele a držitele plemeníků, aby odevzdali připouštěcí lístky za rok 2023 a požádali o výběr na sezonu 2024 – vyřizuje sekretariát SCHCS viz odkaz Kontakty na tomto webu. Děkujeme!
 
Vyplacené odměny majitelům hříbat

Svaz chovatelů CS vyplatil na základě dodaných žádostí majitelů odměnu za hříbata CS, která se představila na některé z výstav nebo přehlídek, jež byly v roce 2023 pořádány ve spolupráci se svazem.

Částkou 1500 Kč svaz podpořil majitele těchto hříbátek: Comparsse RVP (Cartier RVP x Edminton, majitel Radek Vitásek), Zanzibar Snow Princess (Zanzibar x Rock´n Roll, majitelka Markéta Horská), Wanda Noowanda-MD (Noowanda Semilly x Lordano, majitelka Monika Doležalová), Cosinus (Crown Boy x Jasper´s Boy, v majetku manželů Macháčových), Merline-M (Lincoln-KL x Porter, majitelka Lenka Kadlecová), Diamond-M (Number One x Guidam Sohn, majitel Jindřich Macán), Vivacity Sany (Hintrico Bornes x Calanthano, majitelka Jitka Tichá), Vincens Didio (Didiér x Clin d´Or ČT, majitelka Jitka Tichá), Akittoo (Toohey Van De Reesterhof x Acros, majitelka Michaela Kodadová).
IX. Šampionát - skok ve volnosti Svržno 2023

IX. Šampionát skoku ve volnosti je za námi. Konal se ve Svržně 28. října za účasti koní CS. Klisna Nikita (Night vd Kwakkelhoek x Cornet Obolensky, chovatel Antonín Echtner, majitel Oldstaj s.r.o.) byla vyhodnocena nejlepším dvouletým koněm CS. V kategorii tříletých byla z celého ročníku nejlepší Dancing Star M (Black&White x Atlas, chovatel a majitel Ondřej Macán). Tato klisna byla navíc vyhlášená celkově nejlepším koněm CS.
 
Svržno - Šampionát skoku ve volnosti

Už v sobotu 28. října se ve Srvržně koná IX. Šampionát skoku ve volnosti a 13. ročník memoriálu Miloslava Mentlíka. Kompletní katalog přihlášených koní najdete v příloze. 
Přednáška - MENDELU 2023

„Aktuální problémy chovu a šlechtění koní v ČR“

Dne 8. 12. 2023 proběhne na Mendelově univerzitě v Brně seminář „Aktuální problémy chovu a šlechtění koní v ČR“. Na semináři budou s odborníky diskutována témata týkající se chovu a šlechtění koní, situace ve státních chovatelských organizacích, problematiky dostihového sportu, veterinárních otázek, legislativy, podkovářství a další.
 
Závěr 70denního testu – Martinice 2023

V pondělí 16. října se v Martinicích uzavřel letošní 70denní test hřebců. Všichni z dvanácti zúčastněných koní testem úspěšně prošli. Komise, která pracovala ve složení MVDr. Pavel Havelka, Ing. David Vacek, Ladislav Arient, Petr Vančura a Petr Ticháček, ohodnotila nejvýše Lincolna-KL (HOLST, Loveless x Clarcon, chovatel Karel Lacina, majitel Ondřej Nágr). Druhý v pořadí byl oldenburský hřebec Candarco (Canoso x Nugat, chovatel a majitel Gestüt Sprehe) a třetí skončil CS Cartier RVP (Calox x Clinton II, chovatel a majitel Radek Vitásek).

Dále test dokončili úspěšně Cornet Zero (OLDBG, Cornet de Semilly x Cola Zero, chovatel Johannsen, majitel Gestüt Sprehe), Centr J (CS, Cent x Quick Lauro Z, chovatel a majitel František Jech), Quicky Chance S (CS, Canturio x Quirado, chovatelka a majitelka Pavla Složilová), Cancun (HOLST, Casall x Quidam de Revel, majitel Livia Uzikova), Obi-Wan (WESTF, Tallmann TN x Calato, chovatel a majitel Hapax, s.r.o.), Indigo Boy (CS, I´m Jaguar x L´Esprit, chovatel Jaroslav Müller, majitel Žrebčinec Velký Šariš), Calvin de Semilly (WESTF, Cornet de Semilly x Catango Z, chovatelka a majitelka Žaneta Pfefrová), Samurai (CS, Quaid x Scater (POL), chovatel a majitel Petr Lacina), One and Only (KWPN, Don VHP Z x Verdi, chovatel Hapax, s.r.o., majitel Karel Polák a Petra Humlová).
 
Závěr 70denního testu - info

Závěr 70denního testu 2023 je stanoven na 16. října. Proběhne v Martinicích a katalog hřebců najdete v příloze.
 
ZZVK Děpoltovice 2023

V pátek 29. září proběhly Zkoušky základního výcviku klisen v západočeských Děpoltovicích. Představily se celkem čtyři klisny, z nichž nejvíce se komisařům líbila La Corona (Tallmann TN x Corrado I, chovatel Jaroslav Martinec, majitel Helena Lahodná).
 
ZZVK Ostrava 2023

Ve středu 20. září se v areálu Baníku Ostrava konaly Zkoušky základního výcviku klisen. Ze šesti předvedených klisen získala nejvyšší celkovou známku Quanna (Quaid x Monaco), která je z chovu a v majetku Petra Laciny a Kristýny Chorovské. Foto Zenon Kisza
ZZVK Svoboda nad Úpou 2023

Svoboda nad Úpou se stala 20. září dějištěm Zkoušek základního výcviku tříletých klisen. Z šesti předvedených klisen se komisi nejvíce líbila 80/497 Makarena (Charles Blue x Landos, chovatel Josef Kupka, majitel Alekos Pejos), na druhém místě skončila 80/468 Kassira (Global Champion TN x Cry For Me, chovatel Bedřich Wagner, majitel Eliška Orctová) a třetí příčku obsadila 80/554 Claire Blue (Charles Blue x Cordial Medoc, chovatel Jana Pejosová, majitel Alekos Pejos).
 
IX. Šampionát - skok ve volnosti Svržno 2023

Blíží se IX. ročník Šampionátu skoku ve volnosti. Koná se 28. října 2023 od 10.00 hodin ve Svržně.

Akce je určená pro klisny, hřebce a valachy ročníků 2020 a 2021 všech EU teplokrevných plemen. V rámci šampionátu bude vyhodnocen nejlepší z ročníku 2020 i ročníku 2021 plemene CS a nejlepší CS s nejvyšším bodovým ziskem. Dále v „Memoriálu Miloslava Mentlíka“ bude vyhodnocen kůň bez rozdílu ročníku s nejvyšším bodovým ziskem. Celková dotace činí 30.000 Kč.

Trénink je v pátek 27. října odpoledne. Ustájení je třeba zarezervovat předem (záloha) přes Janu Hanákovou. Tel. 728 501 272. Uzávěrka přihlášek je 22. října do 21.00 hodin! Posílejte na mejaha@seznam.cz. Ubytování p. Kozová – tel. 777 231 549. Rozpis akce je níže...
 
ZZVK Újezd 2023

Jihočeský Újezd hostil v úterý 19. září Zkoušky základního výcviku klisen. Máme pro vás pořadí TOP3 a fotky tří nejlepších klisen. Nejlépe hodnocenou klisnou byla Babeta z Havlova dvora (Lamaze TN x Lopez, chovatel a majitel Stáj Jiří Pecháček). Na druhém místě se umístila 80/540 Kannan´s Eye LA (Kannan x Unaniem, chovatel a majitel Ladislav Arient). Třetí příčka patřila 80/526 Fairytale (Faustinus x Caletto III, z chovu a v majetku Michaely Žáčkové).
 
ZZVK Mnětice 2023

Ve středu 13. září se v Mněticích konaly Zkoušky základního výcviku klisen. Vítězkou se stala 80/459 Galateia po 1053 Guidam Sohn z matky po 5147 Ephebe for Ever. Klisna je z chovu a v majetku Jaroslava Müllera.
Kontrolní den 70denní test 2023

V Martinicích proběhl 11. září kontrolní den v rámci 70denního testu. Všichni zúčastnění hřebci jím úspěšně prošli. Závěrečné vyhodnocení testu proběhne 16. října v Martinicích.
Změna místa konání ZZVK

Zkoušku základního výcviku klisen (zkoušky tříletých klisen), které se měly konat 20. září v Trojanovicích se přesouvají do areálu JK Baník Ostrava. 
Kontrolní den - 70denní test 2023

V pondělí 11. září proběhne v Martinicích kontrolní den 70denního testu. Začátek je stanoven na 10.00 hodin a v příloze najdete katalog hřebců, kteří při něm budou předvedeni. 
Koně CS ve finále skokového Kritéria mladých koní 2023

Zemský hřebčinec v Písku hostil ve dnech 1. a 2. září finále parkurového Kritéria mladých koní. Zástupci PK CS u toho nemohli chybět a někteří se umístili na předních pozicích ve výsledkových listinách.

Mezi čtyřletými klisnami byla druhá CS La Este po hřebci Hickestead White z matky po Acros. Klisnu z chovu a v majetku Heleny Lahodné sedlal Daniel Pospěch. V součtu z obou kol zapsala známku 49,700. Dvojice Jan Chýle a Tiráda (Tallmann TN x Quirado, chovatelka a majitelka Štěpánka Handíková) obsadila šestou příčku. V samostatně hodnoceném prvním kole byla třetí.

V soutěži hřebců a valachů ročníku 2019 byl vysoko hřebec Cartier RVP (Calox x Clinton II, chov. a maj. Radek Vitásek), který s Markem Klusem obsadil šesté místo.
Těsně pod stupni vítězů skončila ve své kategorii pětiletá klisna Let´s Go Claire (Capibara x Cesano II, chov. a maj. Kristýna Wimmerová) s Jakubem Hlávkou. V top 10 dojely také Ballerina (Al Cambero x Linaro, chov. a maj. Stáj Accom), kterou sedlala Anna Helebrantová a Ganga HB (Heartbreak ZH x Enrico vd Withoeve), s níž startoval její chovatel Petr Molík.

Mezi pětiletými hřebci a valachy byl čtvrtý Drahokoupil (Diamant de Semilly x Carthago Z, chov. Jaroslav Müller, maj. Jiří Kořínek) s Matoušem Kořínkem.

V soutěži klisen ročníku 2017 se do nejlepší desítky dostala sedmá Pirueta (Quaid FRH x Popcorn, chov. Rostislav Zich, maj. Rostislav Zich a Hana Svačinová), v jejímž sedle byl Jiří Hruška. O jednu příčku za ní pak skončila Kayen-L (Caruso Medimade x Zidane) z chovu a v majetku Emila Ludvíka. Klisnu předvedl Jakub Ludvík.

Mezi šestiletými hřebci a valachy si výborně vedl plemeník Kannthago DK (Kannan x Carthago Z, chov. a maj. Dana Kováčová), který se Zdeňkem Hruškou obsadil druhé místo. Dvojice zapsala známku 52,200 v součtu z obou kol.

 
Změna termínu ZZVK Trojanovice

POZOR - Zkoušky základního výcviku klisen (výkonnostní zkoušky) v Trojanovicích mění termín. Nově se budou konat 20. září.
Výstava hříbat Lhotka - 19. srpna 2023
V sobotu 19. srpna se ve Lhotce u Spáleného Poříčí konala výstava hříbat všech plemen. Mezi teplokrevnými hřebečky zvítězil Calimmero po 3116 Caitt, z matky Amazonka po Jasper´s Boy chovatelky Patricie Zajíčkové. Druhý skončil Izidor po Romeo Van Het Rozenveld, z matky Astra po Bentley chovatelky Vladimíry Davídkové. Té patřila také nejlepší klisnička Isolda po stejném otci, z matky Sorpa po Quoniam pecínovský. Druhou nejlepší klisničkou byla Richelle Top, třetí potomek Romea, z matky Lima po Loutanos Orion chovatelky Pavly Tolarové.
 
Výstava Sedličky srpen 2023

Oblastní výstava tříletých klisen a hříbat se konala ve středu 16. srpna v Sedličkách u Jičína. Jediným hříbětem PK CS byl hřebeček Luigino po Luigi, z matky Coockie po Collin vyhodnocený samostatně. Mezi tříletými klisnami se výstavy účastnila ryzka Le Charme po Leonidas, z Čarmena po Amarillo, z chovu Petra Vančury, která se v konečném pořadí umístila čtvrtá.
 
KMK Písek - 15. srpna 2023
KMK Písek - 15. srpna 2023

Na kolbišti Zemského hřebčince v Písku se v úterý 15. srpna konalo závěrečné kvalifikační kolo skokového Kritéria mladých koní. Zástupci CS tak měli poslední možnost zabodovat před finále této chovatelské série.

V soutěži pro čtyřleté klisny byla nejvýše dvojice Jan Chýle a Tiráda (Tallmann TN x Quirado, chovatelka a majitelka Štěpánka Handíková), která obsadila druhé místo se známkou 24,500. Pátá pak byla Catch Me Šargoun (Tallmann TN x Arras), s níž závodil její chovatel Jan Pavlíček. Hned na následující příčce se umístila JLB Nordica (Sterling x Lord Caletto) z chovu a v majetku Jiřiny Bosákové. Tu prezentoval Libor Bosák. V kategorii čtyřletých hřebců a valachů se dařilo hřebci Cartierovi RVP (Calox x Clinton II, chovatel a majitel Radek Vitásek), který v sedle s Markem Klusem bral třetí místo se známkou 25,200.

Mezi pětiletými klisnami dojela čtvrtá Ganga HB (Heartbreak ZH x Enrico vd Withoeve), s níž startoval její chovatel Petr Molík. Dvojice zapsala známku 25,500. Páté místo brala Ballerina (Al Cambero x Linaro, chovatel a majitel Stáj Accom) s Annou Helebrantovou. V TOP 10 dojela také Let´s Go Claire (Capibara x Cesano II, chovatelka a majitelka Kristýna Wimmerová). Sedlal ji Jakub Hlávka. V kategorii pětiletých hřebců a valachů CS zastoupení neměla.

Nejvýše postavenou klisnou CS v soutěži šestiletých byla desátá Gertruda (Dařbuján x Winsconsin van de Cruyenvelden, chovatel Petr Molík, majitelka Iva Kadlecová). V sedle byla Iva Kadlecová. Mezi šestiletými hřebci si vedl velmi dobře plemeník Kannthago DK (Kannan x Carthago Z, chovatelka a majitelka Dana Kováčová), kterého sedlal Zdeněk Hruška. Dvojice dostala známku 25,100, což stačilo na třetí místo. V nejlepší desítce byl také osmý hřebec Nathan (Aloube Z x Askano T, chovatel a majitel Petr Půlpán) v sedle s Terezou Kleandr.
 
Výstava hříbat a klisen Svržno 2023

V sobotu 12. srpna se ve Svržně konala výstava hříbat. Přinášíme vám fotky nejlepšího hřebečka a nejlepší klisničky CS.

Nejhezčí klisničkou byla vyhodnocena Vivacity Sany po Hintrico Bormes, matka 24/159 Vesna po Calanthano, chovatelky Jitky Tiché. Jako nejlepší hřebeček byl vyhlášen Lord Beristo po Bernstein, matka 17/982 Sindy po Aristo Z, jehož chovatelkou je Jaroslava Špurková.

Při stejné akci proběhla také výstava tříletých klisen. Nejlepší zástupkyní CS byla hnědka Jumping My Sweet Tarzan (Tarzan x Comme Il Faut, chov. Jana a Bedřich Hanákovi), která se navíc stala vítězkou celé výstavy v rámci všech plemen!
 
Chovatelský den a Cena Ing. Zdeňka Müllera - Martinice 2023

Už potřetí zorganizoval Svaz chovatelů CS koní v ČR Chovatelský den, který proběhl v Martinicích ve čtvrtek 10. srpna. Sportovní program nabídl řadu parkurových soutěží otevřených nejen pro koně CS.

Hned první soutěž na úrovni Z ovšem vyhrál zástupce naší PK, a to šestnáctiletý valach Er-Kill (Escudo I x Coriall, chov. Lenka Jirušová Kabátová) s Lucií Slukovou v sedle. Následující soutěží bylo ZL na čas. První místo v ní bral Filip Žlábek se sedmiletou holštýnskou klisnou Ideal-U. Nejlepší reprezentantkou CS byla šestiletá klisna Drahomíra (Diamant de Semilly x Carthago Z, chov. Zdeněk Müller) na druhé příčce. Závodil s ní Matouš Kořínek.

Dvouhvězdové L ovládl Kamil Papoušek s hřebcem Zangersheide Houstonem VK Z (Heineken VK x Berlin). Nejvýše postaveným CS koněm v této soutěži byla klisna Galosoft Peseta (Caruso Medimade x Libertus, chov. Horse Club Hlubočky), která dojela s Janou Kohoutovou po čistém výkonu třináctá.

Rozpis nabízel také parkury pouze pro plemeníky. V ZL pro čtyřleté koně skákali pouze dva účastníci. Lépe si vedl Li-Quite (HOLST, Livello x Quite Capitol, chov. Patrik Sillo, maj. Luboš Kozák). V sedle s Jakubem Štěrbou nechyboval. Jeden trestný bod za čas pak dovezl druhý Frisco (WESTF, Cantos x Griseldi L, chov. Luboš Kozák, maj. Markéta Vlčanová), kterého představil Matěj Kotalík.
Pěti a šestileté hřebce čekal hendikep s překážkami do 120 respektive 125 cm. Mezi pětiletými hřebci byl nejlepší český teplokrevník Espace (Chin Champs Calando McDonald´s x Carismo, chov. a maj. Luboš Kozák ml.), s nímž závodila Kateřina Mestenhauserová. Mezi šestiletými byl první hanoverský bělouš Harry P (Hickstead White x Pius, chov. a maj. Pavel Zahoř), kterého sedlal Matěj Kotalík. Dvojice zároveň předvedla nejlepší výkon z celé soutěže – hendikepu.

Soutěž vypsaná jako hendikep na překážkách do 130/135 cm byla připravená také pro sedmileté a starší hřebce. Jediným koněm ročníku 2016 byl Diamond Cavalier Z (ZANG, Dominator 2000 x Cavalier, chov. a maj. Zuzana Plundrová) s Lukášem Mundilem v sedle. Ten tak vyhrál svou kategorii, ale zároveň zajel nejlepší výsledek v celé soutěži. Mezi staršími plemeníky obsadil první místo holštýnský hřebec Esman (Darco x Cassini I), jehož předvedl jeho chovatel a majitel Jiří Mayer.

Poslední soutěží dne byla Cena Ing. Zdeňka Müllera CSc. S překážkami do 130 cm. Vítězem se stal Aleš Opatrný na holštýnské klisně jménem Aesoka Tano (Connor x Contendro I). Nejvýše z koní CS v této soutěži byl pátý Carman (Carpalo x Maia, chov. Jaroslav Martinec, maj. Adéla Martincová), který se po čase vrátil v letošní sezoně k Miloslavovi Příhodovi. Parkur dokončil bez trestných bodů stejně jako sedmá CS klisna Quilda (Quaid FRH x Corsár, chov. Antonín Echtner, maj. Karolina Štruncová) s Michalou Hanuščinovou.

Při závodech došlo také na slavnostní předání čestného ocenění pro chovatele Františka Jecha.


 
Skokové KMK – Zduchovice 8. srpna:

Zástupci CS se zúčastnili šestého kola skokového Kritéria mladých koní, které proběhlo v úterý 8. srpna ve Zduchovicích.

Uspěly především klisny. Daniel Pospěch s La Este (Hickstead White x Acros, chov. a maj. Helena Lahodná) vyhráli soutěž čtyřletých klisen se známkou 25,400. Na čtvrtém místě skončila Josie Q (Guidam Sohn x Meander, chov. Jiří Tměj, maj. Vanda a Jiří Tmějovi), kterou prezentoval Jiří Tměj. Dvojice dostala známku 24,300. V nejlepší desítce byla ještě šestá Tiráda (Tallmann TN x Quirado, chov. a maj. Štěpánka Handíková). Tu sedlal Jan Chýle. Na devátém místě dojela dvojice Libor Bosák a JLB Nordica (Sterling x Lord Caletto, chov. a maj. Jiřina Bosáková).

Mezi pětiletými klisnami byla druhá Ganga HB (Heartbreak ZH x Enrico vd Withoeve), jíž předvedl její chovatel Petr Molík. Do výsledků zapsali známku 25,400. Na čtvrté příčce se umístil Jakub Hlávka s Let´s Go Claire (Capibara x Cesano II, chov. a maj. Kristýna Wimmerová).

V kategorii klisen narozených 2017 dojela třetí Pirueta 1 (Quaid FRH x Popcorn, chov. Rostislav Zich, maj. Rostislav Zich a Hana Svačinová). Za výkon v sedle s Jiřím Hruškou dostala známku 25,600.

V soutěži šestiletých hřebců a valachů obsadil páté místo David Vacek s plemenným hřebcem Didiérem (Diarado x Voltaire, chov. Sporthorses, s.r.o., maj. Zdeněk Hruška) a hned za ním skončil další plemeník Kannthago DK (Kannan x Carthago Z, chov. a maj. Dana Kováčová). Předvedl do Zdeněk Hruška. 
Zahájení 70denního testu Martinice 2023
Zahájení 70denního testu Martinice 2023

V pondělí 7. srpna proběhl v Martinicích vstupní test hřebců do 70denního testu. Komise, která pracovala ve složení MVDr. Pavel Havelka, Ing. David Vacek, Ladislav Arient, Petr Ticháček a Petr Vančura, posoudila patnáct koní. Všichni byli předvedeni na ruce v kroku a klusu na tvrdém podkladu a také při skoku ve volnosti.

Jedenácti hřebcům bylo doporučeno pokračovat v 70denním testu.

Jsou to: Cornet Zero (2020, OLDBG, Cornet de Semilly x Cola Zero, chov. Johanssen, maj. Gestüt Sprehe), Centr J (2020, CS, Cent x Quick Lauro Z, chov. a maj. František Jech), Quicky Chance S (2020, CS, Canturino x Quirado, chov. a maj. Pavla Složilová), Candarco (2020, OLDBG, Canoso x Nugat, chov. a maj. Gestüt Sprehe), Cancun (2020, HOLST, Casall x Quidam de Revel, maj. Livia Uzikova), Obi-Wan (2019, WESTF, Tallmann TN x Calato, chov. a maj. Hapax, s.r.o.), Lincoln-KL (2019, HOLST, Loveless x Clarcon, chov. Karel Lacina, maj. Ondřej Nágr), Calvin de Semilly (2019, WESTF, Cornet de Semilly x Catango Z, chov. a maj. Žaneta Pfefrová), Samurai (2019, CS, Quaid x Scater, chov. a maj. Petr Lacina), One and Only (2019, KWPN, Don VHP Z x Verdi, chov. Hapax, s.r.o., maj. Karel Polák a Petra Humplová), Cartier RVP (2019, CS, Calox x Clinton II, chov. a maj. Radek Vitásek).

Ilustrační foto: Lincoln-KL (Martina Kůstková)

 
POZOR nové termíny ZZVK!!!

Byly změněny dva termíny ZZVK. Zkoušky klisen v Mněticích proběhnou nově 13. září, zkoušky v Újezdě proběhnou 19. září 2023.
Začíná 70denní test 2023

V pondělí 7. srpna proběhne v Martinicích vstupní den do 70denního testu hřebců. Jejich seznam i katalog je v příloze. 
 
Výstava Našiměřice 2023

Tradiční jihomoravská výstava koní proběhla 29. července v Našiměřicích. Český sportovní kůň zde měl své zástupce v kategoriích hříbat. Mezi hřebečky se v rámci této plemenné knihy představili Benelli RS po Bernstein, z Čáryrejka po Ray of Light chovatelky Šárky Jandové a Norman po Caleri II, z 21/511 Nordance po Campbel chovatelky Kristýny Šromové.  Norman zvítězil nejen v rámci této PK, ale stal se i vítězem kategorie hřebečků všech plemen.  Mezi klisničkami zaujala komisi Wanda Noowanda-MD po Noowanda Semilly, z matky 80/659 Walora po Lordano chovatelky Moniky Doležalové – Matouškové.
 
Skokové KMK – Hradištko 25. července

V úterý 25. července pokračoval v Hradištku seriál Kritérium mladých koní v parkurovém skákání. Mladí koně CS se tam předvedli ve velmi dobré formě. Máme pro vás přehled těch, kteří byli v top 10 ve svých kategoriích.

V soutěži čtyřletých klisen byla druhá La Este (Hickstead White x Acros, chov. a maj. Helena Lahodná), kterou sedlal Daniel Pospěch. Dvojice dostala známku 25,500. Šesté místo obsadil Jan Chýle s Tirádou (Tallmann TN x Quirado, chov. a maj. Štěpánka Handíková) se známkou 24,000. V top 10 byla také Quinie (Quaid FRH x Scampolo, chov. a maj. Tomáš Nevřiva), s níž závodila Jana Vaníčková.

Mezi čtyřletými hřebci zazářil Cartier RVP (Calox x Clinton II, chov. a maj. Radek Vitásek), který s Markem Klusem vyhrál svou kategorii s nejvyšším hodnocením dne 25,900. Na čtvrté příčce se umístil hnědák Casamajor-DS (Caesar 3 x Stakkato Gold, chov. Rudolf Doležal, maj. Petra Větrovská a Rudolf Doležal). V sedle byl jeho chovatel a majitel Rudolf Doležal.

Hned tři klisny CS byly v nejlepší desítce v kategorii pětiletých. Čtvrtá dojela Let´s Go Claire (Capibara x Cesano II, chov. a maj. Kristýna Wimmerová) s Jakubem Hlávkou. Dvojice zapsala známku 25,200. O jednu příčku za nimi dojel Petr Molík s Gangou HB (Heartbreak ZH x Enrico vd Witthoeve, chov. a maj. Petr Molík). Anna Helebrantová s Ballerinou (Al Cambero x Linaro, chov. a maj. Stáj Accom) obsadila deváté místo.

Mezi hřebci a valachy narozenými 2018 na předních příčkách žádný zástupce CS nebyla a kategorie šestiletých se bohužel z důvodu nepřízně počasí neuskutečnila vůbec.

 
MČR všestrannost - Humpolec 2023
MČR všestrannost - Humpolec 2023
Mistrovství České republiky 2023 ve všestrannosti – Humpolec:

Koně CS byli vidět na předních příčkách při mistrovství České republiky ve všestrannosti, které se konalo v Humpolci od 20. do 23. července.

V kategorii starších juniorů se ze stříbrné medaile radovala Tereza Kusá, která sedlala CS valacha Quantos Mer (Quirado x Rafinad, chov. Jaroslav Merunka). Mezi mladšími juniory vybojovala bronz Eliška Houdová s CS klisnou Annie (Beethowen x Sunset Boulevard, chov. Jan Vaňha, maj. Diana Houdová).

Čerstvý mistr v seniorské kategorii Miloslav Příhoda sedlal dva koně, z nichž jeden byl CS Lucky Boy-Š (Little Joe 1 x Pappilion, chov. Jiří Šťásek, maj. Nikol Šestáková). Po drezuře a krosu s ním držel druhé místo, před parkurem ale vzhledem k pravidlům musel vybrat jednoho koně, s nímž bude pokračovat v soutěži a přednost dostal Obora´s Guitar Gangster, s kterým byl jezdec po krosu ještě o příčku výš. Lucky-Boy Š ale ukázal výbornou formu.

Stejná situace nastala v kategorii mladších juniorů, kde Kristýna Přikrylová měla dva koně. Jedním z nich byl zkušený CS Lowen (Sagitta 1 x Bachčisaraj s.v., chov. a maj. Jan Höck). Jezdkyně s ním byla před skokovou zkouškou rovněž na druhém místě, ale pro rozhodující část MČR si vybrala do té doby vedoucího Starlingtona. 
Dovolená na sekretariátu
Vážení členové,

Prosím vezměte na vědomí, že ve dnech 17. až 28. července bude sekretariát svazu uzavřen z důvodu dovolené. V urgentních případech se prosím obracejte na předsedkyni svazu Danu Kováčovou, tel. 602 271 045. Děkujeme za pochopení
 
Chovatelská přehlídka – Ptýrov

Ve středu 5. července proběhla v Ptýrově tradiční chovatelská přehlídka. Komise pracovala ve složení Karel Lacina, Veronika Prokešová a Šárka Pospíšilová. V kategorii tříletých klisen byla nejlepší zástupkyní CS Viva Carambola (Carambole x Numero Uno, chov. a maj. Petra Charvátová), která se celkově mezi všemi klisnami umístila na druhé příčce. Celkově pátá pak byla CS La Carla LP (Caruso x Fou D´Amour, chov. Lucie a Pavel Palmovi, maj. Dominika Mlejnková). Mezi hříbaty se představila letošní klisnička Corsee Rome Z (Romeo Van Het Rozenveld, z A1/1 matky po Suteki Shinsukekun (USA) chov. Kateřina Poláková).
 
Úhrada členských příspěvků

Vážení členové svazu, 

pokud jste tak již neučinili, žádáme o úhradu členských příspěvků na následující období. Termín je do 31. 8. 2023. Podrobné informace jsou v příloze. Děkujeme
Výstava Svržno 2023
V sobotu 12. srpna proběhne ve Svržně II. výstava tříletých klisen a IX. výstava hříbat. Komise: Karel Lacina, Jakub Štěrba a Petr Ticháček + zahraniční komisař. Předvaděči Jaroslav Rédl a Petr Netušil.

Akce bude přenášená živě TV Clip My Horse a focená Martinou Kůstkovou. Moderátor: Aleš Suchánek.

Omezený počet boxů 20. Cena 800 Kč za den (seno, sláma). Zápisné 700 Kč. Přihlášky na Jana Hanáková, mehaja@seznam.cz
Pozvánka - Chovatelský den 2023

Svaz chovatelů CS koní v ČR srdečně zve chovatele, majitele i jezdce na Chovatelský den. Ten je tradičně spojen s parkurovými soutěžemi včetně Ceny Ing. Zdeňka Müllera. Koná se 10. srpna v Martinicích. Plakátek ke stažení je v příloze dole.
Informace pro majitele vybraných plemenných hřebců CS

Vážení chovatelé, vážení majitelé,

Všichni plemenní hřebci, kteří mají výběr pro plemennou knihu slovenského teplokrevníka mají automatický výběr pro plemennou knihu český sportovní kůň.

Přeji všem mnoho chovatelských úspěchů.

Dana Kováčová
Předsedkyně svazu
Změna plemenné knihy - český sportovní kůň
Vážení chovatelé,
 
S velkou radostí vám oznamuji, že MZe ČR nám dne 5. 6. 2023 schválilo změny Šlechtitelského programu a související dokumenty pro plemeno český sportovní kůň.

Z tohoto důvodu bude Plemenná kniha slovenského teplokrevníka nadále pokračovat jako Plemenná kniha českého sportovního koně a všechna již letos narozená hříbata i všichni ostatní koně, klisny, hřebci již budou registrování do této plemenné knihy. Jinak se pro chovatele nic nemění, výkonnostní zkoušky tříletých klisen i výběry hřebců pro plemenitbu, vše bude stejné jako každý rok, mění se pouze dosavadní název naší Plemenné knihy, která bude pokračovat nadále jako Plemenná kniha českých sportovních koní.  Zachováno bude i naše označení CS (C – český, S – sportovní) kůň. Mění se ale název našeho chovatelského svazu na Svaz chovatelů CS koní v ČR,z.s. Pro jakékoliv další informace ohledně této změny se prosím obracejte na sekretariát našeho svazu, děkuji vám.
 
Přeji všem chovatelům mnoho chovatelských úspěchů, těším se na naši další spolupráci a na naše setkání při našich chovatelských akcích.
 
Dana Kováčová
předsedkyně Svazu chovatelů CS koní v ČR, z.s.

 
Inseminační dávky 2023

Zde najdete seznam hřebců zapsaných v PK CS - inseminační dávky
Svod klisen Proseč 2023

Tradici jarní svodů klisen stále drží farma Hrnčíř v Proseči pod Křemešníkem. Dne 5. května tam proběhl svod, kde byla inspektorovi oblasti předvedena CS klisna 80/522 Antonia po Dartoni, z S-Acobada po Acobat II (chovatele Ing.Jiřího Mayera, v majetku Hany Moravcové). Klisna od inspektora obdržela známku 7,73 bodu. Text a foto: Martina Kůstková
 
Odměna pro majitele hříbat CS na výstavách 2023

Svaz chovatelů CS odmění majitele hříbat CS, která se představí na některé z výstav nebo přehlídek pořádáných v roce 2023 ve spolupráci se svazem. Příspěvek bude ve výši 1500 Kč. K vyplacení příspěvku je třeba vyplnit formulář, který je přílohou. Dále je třeba dodat fotografii hříběte z dané akce.
Výběr hřebců do PK - Martinice 2023 - výsledky

Přinášíme vám fotogalerii hřebců vybraných v körungu, který proběhl v Martinicích 16. března 2023. Celkem bylo vybráno osm hřebců. Jak jsme již informovali, vítězem se stal CS Dusbaba (5188 Diamant de Semilly x 5035 Carthago Z) z chovu Zdeňka Müllera. Komisi, která pracovala ve složení Rudolf Doležal, Jana Hanáková, Zuzana Plundrová, David Vacek a Dušan Vantroba, se líbil hlavně ve skoku ve volnosti. Vysoké hodnocení bral i za exteriér a původ.

Mezi dalších sedm vybraných hřebců patří CS Kajetán DK (5223 Kannan x 5157 Diarado, chov. Dana Kováčová), který svou průměrnou známky navýšil hlavně skokem ve volnosti, komisařům se líbil i původ. Další z vybraných ČT Grand Astor HT (2584 Grand Step Koláček x Amon, chov. ZH Tlumačov) bral nejvyšší ze známek za takzvané vnitřní vlastnosti, do nichž se zahrnují vlohy pro výkon, ochota k práci, charakter a temperament. KWPN Poker Love P (Poker de Mariposa x Krunch de Breve, chov. Pegasus Stables) dostal vyrovnané hodnocení, nejvíce se komisi líbil ve volnosti a ocenili také vnitřní vlastnosti a původ. Vybraný byl i ČT Preen – Rufa (2904 Przedswit Rufa x 5161 Corlensky G), jenž zabodoval ve volnosti díky stylu skoku, komise oznámkovala vysoko i vnitřní vlastnosti. Mezi vybrané se dostal i CS Delacroix (5157 Diarado x 1069 Beethowen, chov.Jan Chýle). Ten zaujal původem, exteriérem a výkonem ve skoku ve volnosti. V körungu uspěl i CS Dollar Siderit (5274 Million Dolar x 2262 Meander, chov. Jiří Tměj), zabodoval hlavně původem a exteriérem, ale dobře se předvedl i ve volnosti. Holštýn Dincarro (Dinken x Carry, chov. Busse Werner) byl také vybrán. Dostal vysokou známku za vývin a celkový dojem. Komise ocenila i jeho původ. Pořadí hřebců, jak je zde uvedeno, odpovídá pořadí dle katalogových čísel.
 
Výběr hřebců do PK - Martinice 2023

Ve čtvrtek 16. března proběhl v Martinicích výběr hřebců do PK CS. V körungu uspělo osm hřebců. Vítězem byl vyhlášen CS Dusbaba (5188 Diamant de Semilly x 5035 Carthago Z) z chovu Zdeňka Müllera.

Vybraní byli dále CS Kajetán DK (5223 Kannan x 5157 Diarado, chov. Dana Kováčová), ČT Grand Astor HT (2584 Grand Step Koláček x Amon, chov. ZH Tlumačov), KWPN Poker Love P (Poker de Mariposa x Krunch de Breve, chov. Pegasus Stables), ČT Preen – Rufa (2904 Przedswit Rufa x 5161 Corlensky G), CS Delacroix (5157 Diarado x 1069 Beethowen, chov.Jan Chýle), CS Dollar Siderit (5274 Million Dolar x 2262 Meander, chov. Jiří Tměj a hřebec Dincarro (HOLST, Dinken x Carry, chov. Busse Werner). Další info a fotogalerii přineseme.
 
Katalog hřebců - výběr do plemenitby 16. 3. 2023

Vážení chovatelé,

v přiloženém souboru najdete katalog hřebců přihlášených do výběru do PK CS, který se bude konat 16. 3. 2023 v Martinicích. 

Katalog byl aktualizován 11. 3. 2023
Přihlášky körung - Martinice 2023

UPOZORNĚNÍ PRO CHOVATELE: Přihlášky do výběru hřebců do plemenitby PK, který proběhne v Martinicích, podávejte nejpozději do pátku 10. března do 9:00 hodin! 
Výběr hřebců do PK - Martinice 2023 DOKUMENTY

Vážení chovatelé,

máme pro vás dokumenty potřebné k výběru hřebců do PK, který proběhne v Martinicích 16. března 2023. 

Níže najdete formulář přihlášky, metodiku a program výběru a veterinární protokol. 
Pozvánka - Valná hromada svazu chovatelů CS
Vážení členové, 
v příloze najdete pozvánku na VH Svazu chovatelů slovenského teplokrevníka. Koná se 15. března 2023 od 16.00 hodin v Martinicích. 
Krásné Vánoce a šťastný rok 2023!
Krásné Vánoce a šťastný rok 2023!
Upozornění pro majitele hřebců

Upozorňujeme majitele a držitele plemenných hřebců, ať zašlou červené a černé PL na ÚEK a PK. Podají žádost o udělení výběru hřebci na rok 2023 (viz.příloha).
Valná hromada SCHCS - ZRUŠENA!!!

SCHCS oznamuje, že valná hromada svazu, která se měla konat 8. prosince, neproběhne z důvodu velice malé účasti delegátů (nemoc, karanténa). Náhradní termín bude zveřejněn po Novém roce. Členům svazu se omlouváme a přejeme hezké Vánoce a šťastné vkročení do roku 2023.
Závěr 70denního testu hřebců – Martinice

V úterý 8. listopadu se v Martinicích konaly výkonnostní zkoušky, které uzavřely letošní 70denní test hřebců. Komisi ve složení Zdeněk Hruška, MVDr. Zuzana Plundrová, Petr Ticháček, Ing. David Vacek a Petr Vančura se představilo sedm tří a čtyřletých hřebců.

Nejvyšší celkovou známku obdržel Li-Quite (HOLST, 2019, Livello x Quite Capitol), jehož chovatelem je Patrik Sillo a je v majetku Luboše Kozáka. Hřebec byl nejvýše hodnocen za skokové vlohy a dále za jezditelnost a připravenost.

Také druhý Frisco (WEST, 2019, Cantos x Griseldi L) z chovu Luboše Kozáka, v majetku Markéty Vlčanové, zaujal v těchto oblastech. Za jezditelnost a připravenost měl dokonce nejvyšší skóre ze všech koní. Komise dobře hodnotila i čtyřletého hřebce Number One (KWPN, Diamant de Semilly x Heartbreaker, chov. G van de Winkel, maj. Team Nijhof). Ten bral vysokou známku za připravenost a zabodoval i na parkuru.

Všech sedm mladých hřebců bylo vybráno pro plemenitbu. Závěru testu se za účelem licentace úspěšně zúčastnil také hanoverský hřebec Harry P (po Hickstead White, nar. 2017, chovatel a majitel Pavla Zahoře).

Svaz chovatelů slovenského teplokrevníka tímto děkuje majitelům všech zúčastněných hřebců za velmi dobrou úroveň jejich připravenosti na zkoušky.

 
Závěr 70denního testu

Závěr 70denního testu hřebců proběhne v Martinicích v úterý 8. listopadu jako jednodenní akce, a to od 8:30 hodin. Upozorňujeme chovatele, že při této příležitosti bude možné licentovat i starší hřebce. Katalog najdete v příloze!
 
VIII. Šampionát mladých koní ve skoku ve volnosti – Svržno

Přinášíme vám podrobnější informace o nejúspěšnějších slovenských teplokrevnících, kteří se představili při VIII. Šampionátu mladých koní ve skoku ve volnosti. Ten se konal v sobotu 22. října ve Svržně. Ve volnosti bylo vypsáno šest kategorií dle věku a pohlaví koní. Mezi dvouletými klisnami byla ze zástupkyň CS nejlepší Jumping My Sweet Tarzan (Tarzan x Comme Il Faut, chov. Hanákovi) se známkou 8,42. V soutěži stejně starých hřebců a valachů byl nevýše ve výsledcích z CS valach Heyden (Black and White x Jaspis, chov. A.Kletečková) s hodnocením 7,94. Mezi klisnami ročníku 2019 získala ze slovenských teplokrevníků nejvyšší známku Ita Cave (Night VD KW x Nabab de Reve, chov. J.Ferbas). Komise ji ohodnotila známkou 8,87, což byl vůbec nejlepší výsledek z koní reprezentujících PK CS.

Mezi tříletými hřebci a valachy byl ze zástupců PK slovenský teplokrevník nejvýše valach Picco Night (Night VD KW x Quirado, chov. P. Neguc) s hodnocením 8,39. Vysokou známku 8,67 dostala nejlepší klisna CS mezi čtyřletými, kterou byla Sweet Emotion (Go-On TS x Flamengo De Semilly, chov. J.v Ratzenstein) a mezi hřebci a valachy narozenými 2018 byl vysoko Pikeur du Ruet (Pezetas x Palisco, chov. P.Vraná) se známkou 8,75.

Hodnocení přes 8,00 dostali také další příslušníci CS: tříletá klisna Daria H ( Brando x Filou des Mesnils) chovatel M.Hanousek, stejně stará klisna Scarlet (Night vd Kw x Heartbreak ZH, chov. Dr.Macháčková), čtyřletá Let´s Go Claire (Capibara x Cessano) chovatelka K.Wimmerová a tříletý Dancing Knight M (Night vd Kw x Atlas, chov. O. Macán).
 

V sobotu 22. října se ve Svržně konal VIII. Šampionát mladých koní ve skoku ve volnosti. Nejlepším zástupcem respektive zástupkyní plemene slovenský teplokrevník byla tříletá klisna 80/219 Ita Cave (Night van de Kwakkelhoek x Nabab de Reve, chovatel Jiří Ferbas).
 
Kontrolní den - 70denní test 2022

V Martinicích proběhl 4. října kontrolní den v rámci 70denního testu hřebců. Komisi, která pracovala ve složení Ing. David Vacek, MVDr. Zuzana Plundrová, Petr Ticháček, Zdeněk Hruška a Petr Vančura, se předvedlo sedm hřebců.

Posuzovala úroveň výcviku hřebců při skoku ve volnosti, drezurní úloze a u skokové sekce hřebců rovněž ve skoku pod jezdcem. Komise posoudila stupeň výcviku jako vyhovující u všech účastnících se koní, kterým doporučila pokračování.

Závěr testu je stanoven na 8. listopadu, a to od 8:30 hodin opět v Martinicích. Při této příležitosti bude možné licentovat i starší hřebce.
 
Skokový sport v září 2022

Zástupci PK CS se v posledních týdnech blýskli pěknými výkony v parkurových soutěžích. Michaela Refková v sedle Cessaria (Cassini II x Clintord I) dokončila čistě S* 8. září ve Zduchovicích, v posledním srpnovém týdnu navíc zapsala nulu v S* v pražské Velké Chuchli, a to hned dvakrát. Václav Studnička s Bonie 5 (Guidam Sohn x Chacco-Blue) také nechyboval v S* ve Zduchovicích a v rámci finálového mítinku ČSP v Martinicích nezaváhal v dvouhvězdovém S.

Dvojice Jiří Tměj a Atila (Carrera VDL x Sobarde-E) absolvovala bez chyb třikrát S** při zářijovém ČSP v Litomyšli, a bylo z toho třikrát rovnou vítězství. V Litomyšli se dařilo také jeho stájovému kolegovi Zdeňkovi Hruškovi s Giovanym (Guidam Sohn x Voltaire). 9. záři nechybovali o ST**, o dva dny později pak vyhráli Velkou cenu Litomyšle na úrovni T.

Velmi dobré výkony podával také Caruso 437 (Caruso Medimade x Carpalo) s Matějem Kotalíkem v sedle. 17. září v Chuchli vyhráli S**, které dokončili bez trestných bodů. O den později pak zajeli s nulou S*. Další dvojice Grazie (Guidam Sohn x Lordanos) a Kateřina Mestenhauserová má pěkné výsledky z Ceny Eliota v Praze, a to čistou stotřicítku, jež se jela 7. října. O den později pak přidala třetí místo po bezchybném výkonu v ST**.

 
Výkonnostní zkoušky klisen 2022 Děpoltovice

Letošní poslední výkonnostní zkoušky tříletých klisen proběhly v úterý 27. září v Děpoltovicích. Komise pracovala ve složení Jaromíra Nachtigalová, Petra Vraná a David Vacek. Nejvyšší známku v hodnotě 8,62 dostala 80/372 Night of Victory (Night van de Kwakkelhoek x Jaspis, chov. Milan Matala). Druhá byla 80/389 Bety-Ann (Brando x Phill, chov. Václav Žižka) se známkou 8,18 a třetí místo obsadila Siskin (Santo Domingo x Baroncelli, chov. Karol Rückschloss). Její známka měla hodnotu 8,00.

 
Výkonnostní zkoušky klisen 2022 Svoboda nad Úpou

Ve středu 21. září se ve Svobodě nad Úpou konaly výkonnostní zkoušky tříletých klisen. Před komisi ve složení Alekos Pejos, Václav Bohdaský a MVDr. Jindřich Müller předstoupily čtyři klisny. Nejvýše hodnocená byla klisna CS 80/314 Cha Cha (Chico´s Boy x Aquilino) z chovu Adama Kotyzy. Dostala známku 8,73. Druhé místo se známkou 8,18 obsadila CS 80/315 Femme Fatale (Firestone x Lopez). Jejím chovatelem je rovněž Adam Kotyza. Třetí pak skončila CS 80/222 Dafne (Firestone x Carismo) z chovu Jaromíra Poura. Komise jí dala známku 7,53.

 
Výkonnostní zkoušky klisen 2022 Újezd

Jihočeský Újezd hostil 20. září výkonnostní zkoušky tříletých klisen. Klisny hodnotila komise ve složení Ing. Dušan Vantroba, Ing. David Vacek a Zdeněk Hruška. Nejvyšší známku v hodnotě 8,60 dostala ČT Grizabela (Go-On T.S. x Rosario) z chovu Jiřího Pecháčka. Druhá v pořadí byla další klisna českého teplokrevníka Glorie M.K.D (Guidam Sohn x Cascavello, chov. Václav Maroušek), která dostala známku 8,56. Třetí místo obsadila ČT Aroma (Genius Lysák x Furioso XXV Mot.) z chovu Jaromíra Šlesingera. Ta dosáhla hodnocení 8,32.

Nejlepší klisnou slovenského teplokrevníka byla Josie Q (Guidam Sohn x Meander, chov. Jiří Tměj), která byla čtvrtá se známkou 8,08. Slovenského teplokrevníka zastupovaly ještě Dollar´s Dame LA (Million Dolar x Unaniem, chov. Ladislav Arient), Dollar´s Girl DK (Million Dolar x Heartbreak ZH) z chovu Dany Kováčové, Dolores DK (Million Dolar x Narcos II, chov. Zdeněk Hruška a Dana Kováčová), Stracciatella ST (Bernstein x Couleur-Rubin, chov. Petra Toušová) a Dacea (Caesar x Toy de Maziere) z chovu Ivana Přikryla.
 
Výkonnostní zkoušky klisen 2022 Mnětice

Ve středu 14. září se v Mněticích konaly výkonnostní zkoušky tříletých klisen. Nejvyšší známku dostala od komise ve složení Rudolf Doležal, MVDr. Zuzana Plundrová a Petr Ticháček klisna ČT 46/423 Aqua (Aristo Z x Le Patron) z chovu Jana Fialy. Známka měla hodnotu 8,59. Druhé místo obsadila klisna CS 79/740 Julie (Quaid x Oscar) z chovu Kateřiny Šmatlákové se známkou 8,28 a třetí skončila klisna CS 80/263 Champagne Shower (Charm Art x Rock´n Roll) z chovu Ivany Pletnické. Ta dostala hodnocení 8,10.
 
Úspěchy koní CS při MČR a finále KMK ve všestrannosti v Borové

Jihočeská Borová hostila ve dnech 9. až 11. září 2022 mistrovství České republiky ve všestrannosti a také finále Kritérií mladých koní. Zástupci slovenského teplokrevníka se objevili v horních příčkách výsledkových listin. Soutěž finále KMK čtyřletých ovládla dvojice Gabriela Adamcová a Ariana Devries (Caruso Medimade x Topas 14, chov. Roman Hanus). Hned za nimi pak dojel Miloslav Příhoda v sedle valacha Moony Ray (Guidam Sohn x Rainbows For Life, z chovu Anety Kočovské).

V početné konkurenci pětiletých dojel ve finále KMK šestý Portáš (Dařbuján x Guidam Sohn, chov. Jiří Havlíček), kterého sedlal Petr Vančura. Ve finále pro koně ročníku 2016 byl druhý Lucky Boy-Š (Little Joe 1 x Papillion, chov. Jiří Šťásek) s Miloslavem Příhodou.

V mistrovství České republiky seniorů, které se jelo na úrovni CNC3*, se dařilo dvojici Lucie Příhodová a Cry Boy (Cry For Me x Secret´n Classy), která skončila těsně pod stupni vítězů. Valach je z chovu Hynka Blažka.
 
ČSP Velká cena Litomyšle 2022
ČSP Velká cena Litomyšle 2022

Osmiletý valach slovenského teplokrevníka Giovany (Guidam Sohn x Voltaire) z chovu Sporthorse Týn nad Vltavou v sedle se Zdeňkem Hruškou vyhrál Velkou cenu Litomyšle 2022. Soutěž stupně T*, která je součástí série Českého skokového poháru, se jela v neděli 11. září. Z důvodu nepřízně počasí zvolil stavitel jednokolový parkur na čas, oproti tradiční soutěži s finále. Zdeněk Hruška a Giovany překonali překážky do 145 cm bez trestných bodů v nejlepším čase a zanechali za sebou šestnáct dalších dvojic.
 
Katalog klisen VZK Mnětice 2022

Ve středu 14. září proběhnou v Mněticích výkonnostní zkoušky klisen. Katalog najdete v příloze. 
Finále skokového KMK 2022 v Písku

Zemský hřebčinec v Písku hostil ve dnech 2. – 3. září finále Kritéria mladých koní 2022 v parkurovém skákání. Koním CS se dařilo, zejména pak klisnám v nejmladší kategorii.

V soutěži čtyřletých klisen totiž triumfovala Let´s Go Claire (Capibara x Cesano II) z chovu Kristýny Wimmerové, kterou prezentoval Jakub Hlávka. V celkovém součtu dvou kol získala známku 50,275. Hned za ní se pak umístila Dark Pearl (Untouchable x Sobarde-E, chov. Lucie Hubená) s Václavem Horkým v sedle.

Mezi klisnami narozenými v roce 2017 byla na čtvrtém místě Pirueta 1 (Quaid FRH x Popcorn, chov. Rostislav Zich). Sedlal ji Jiří Hruška a dvojice dostala v součtu známku 51,950.

Vysoko byl ve své kategorii pětiletý plemenný hřebec Kannthago DK (Kannan x Carthago Z) z chovu Dany Kováčové, kterého představil Jiří Tměj. Dvojice obsadila druhé místo se známkou 53,950. Stejný jezdec pak závodil také s pátým Didiérem (Diarado x Voltair, chov. Sporthorse).
 
Zahájení 70denního testu Martinice 2022

V úterý 30. srpna proběhl v Martinicích vstupní test hřebců do 70denního testu. Komise, která pracovala ve složení MVDr. Zuzana Plundrová, Ing. David Vacek, Zdeněk Hruška, Petr Ticháček a Petr Vančura, posoudila deset koní. Všichni byli předvedeni na ruce v kroku a klusu na tvrdém podkladu a také při skoku ve volnosti.

Sedmi hřebcům bylo doporučeno pokračovat v 70denním testu. Jsou to: Frisco (WESTF, Cantos x Griseldi-L) z chovu Luboše Kozáka, německý teplokrevník Dime Lo Que Ves JV (Darcosall de Revel x Calico, chov. Vladimír Janča), Arn De Gothia-M (ČT, Aristo Z x Diamante, chov. Jiří Mitroci), Li-Quite (HOLST, Livello x Quite Capitol, chov. Patrik Sillo), Number One (KWPN, Diamant de Semilly x Heartbreaker, chov. G.van de Winkel), Origi de Mont (WESTF, Origi d´O x Atlas) z chovu Jana Třísky a  Drahokoupil (CS, Diamant de Semilly x Carthago Z) z chovu Jaroslava Müllera.

 
70denní test hřebců 2022

V úterý 30. srpna proběhne v Martinicích od 10 hodin vstupní test do 70denního testu hřebců. V příloze najdete seznam hřebců a jejich původy.
Chovatelský den a Cena Ing. Zdeňka Müllera - Martinice 2022

Přesně po roce, ve středu 24. srpna, se v Martinicích odehrál druhý ročník Chovatelského dne a Ceny Ing. Zdeňka Müllera. Akci organizuje Svaz chovatelů slovenského teplokrevníka jako vzpomínku na jeho prvního předsedu, významného chovatele a hipologa Ing. Zdeňka Müllera.

Vypsáno bylo celkem sedm soutěží. O starty v nich byl mezi jezdci a majiteli velký zájem, a tak se na martinickém kolbišti skákalo od rána do podvečera. Svaz zvlášť ocenil výkony koní plemene slovenský teplokrevník. V zahajovací soutěži Z s návazným rozeskakováním byl druhý Ondřej Macán v sedle klisny CS Quality-M (Guidam Sohn x Colonel, chov. Jindřich Macán). Do nejlepší desítky se vešla také Wallis-R (Leonce x Winter, chov. Josef Štěpanovský), kterou sedlala Lenka Honigová.

Druhou soutěž v pořadí - ZL na čas - vyhrál šestiletý valach CS Lotus 13 (Little Joe 1 x Raphael, chov. František Jungvirt) s Matějem Kotalíkem. Třetí byl hřebec Linz 1 (Eurocommerce London x Chicago I Z, chov. Jaroslav Müller), s nímž závodil Matouš Kořínek. Dvojice Jan Chýle a Roi du Soleil (Russell x Mio, chov. Jan Chýle) dokončila na páté příčce. A hned za nimi se umístila Klorie Insprav (Russell x Ermitaž) z chovu Šárky Votavové v sedle s Denisou Vegrichtovou. V TOP10 byl také pětiletý hřebec Kannthago DK (Kannan x Carthago Z) z chovu Dany Kováčové, kterého představil Jiří Tměj. Všechny tyto dvojice překonaly parkur bez chyb.

Také v L** se dařilo zástupcům CS. Šestiletý Caruso 437 (Caruso Medimade x Carpalo) z chovu Stanislavy Konečné dojel s Matějem Kotalíkem druhý v rozeskakování. Čtvrtý byl Atila 2 (Carerra VDL x Sobarde E, chov. Dana Kováčová) s Jiřím Tmějem, který rovněž v rozeskakování nechyboval. Devátý pak byl Giovany (Guidam Sohn x Voltair, chov. Sporthorse) se Zdeňkem Hruškou.

Následovaly tři parkury otevřené pouze pro plemenné hřebce. Soutěž doprovodil komentářem Vít Holý. V ZL se představilo pět čtyřletých plemeníků, z nich jeden je příslušníkem CS. Je to Walk On Top (Winningmood vd Arenberg x Christian), který se svým chovatelem Janem Chýlem v sedle obsadil druhé místo. Sedm hřebců ročníku 2016 a 2017 nastoupilo do hendikepu do 120 respektive 125 centimetrů. Kannthago DK (Kannan x Carthago Z) a Jiří Tměj dojel druzí. Zapsali nulu. Stejný jezdec pak prezentovat Didiéra (Diarado x Voltair, chov. Sporthorse), který se umístil s jednou chybou na čtvrté příčce. O deset centimetrů vyšší parkur okusilo jedenáct starších hřebců. Plemennou knihu CS nezastupoval žádný. Vítězem se stal oldenburský hřebec Crosby DK (Cachas x Sandro Z, chov. Dana Kováčová), který je pro CS licentovaný.

Vrcholem mítinku byla Cena Ing. Zdeňka Müllera, CSc s obtížností S**. V té se představily čtyři desítky dvojic. Z vítězství se radovala Kateřina Mestenhauserová, která startovala s klisnou CS Grazií (Guidam Sohn x Lordanos, chov. František Klíma). V nejlepší desítce byli ještě Atila s Jiřím Tmějem a Quensis (Guidam Sohn x Gelidus-T, chov. JK Mělník) s Kateřinou Mestenhauserovou.


 
Výstava Sedličky 21. srpna 2022

V neděli 21. srpna se v Sedličkách u Jičína konala výstava, které se účastnili také zástupci slovenského teplokrevníka. K vidění byly dvě tříleté klisny. Zvítězila Daria po Clive, z Debora po Acordino-T, chovatelky Lenky Dědkové. Druhá byla Connie po Clive, z Lady Ganschow po Ladinor chovu JŠ Valdštenská obora, v majetku Magdy Fejfarové. Sešla se také tři hříbata CS, která se hodnotila dohromady bez rozdělení dle pohlaví. Pořadí bylo následující: 1. Fiona klisnička po Firestone, Salma Hit po Sagitta chovatelka Hana Poláková, 2. Colin hřebeček po Catero, Quin po Quirado chovatelka Hana Poláková, 3. L´amour du Beaumont hřebeček po Beaumont, Landave po Veneur du Luc chovatelka Kristýna Serbousková.

 
Přehlídka Písek 18. srpna 2022

Ve čtvrtek 18. srpna se v Písku konala přehlídka, které se účastnilo i pět zástupců CS. V kategorii tříletých klisen to byla ryzka 80/309 I Am Scarlet (I´m Jaguar x Silvio II, chov. Andrea Fišrová). Dále klisna Canifa LP (Casual x Fou D´Amour, chov. Lucie Palmová) a Lukrecie (Quaid x Lopez). Mezi hříbaty se představil hřebeček Tarzan Jumping (Tarzan x Numero Uno, chov. Manželé Hanákovi) a klisnička Infinite Faith Bernstein (Bernstein x Gaspari I, chov. Roman Chvála).

 
Skokové KMK Písek 16. srpna

Zemský hřebčinec v Písku se 16. srpna stal dějištěm posledního kola skokového KMK před finále, které proběhne v září tamtéž. Zástupci slovenského teplokrevníka se opět prosadili na přední pozice. Pojďme se podívat na ty, kteří se objevili v rámci TOP 5.

V kategorii čtyřletých klisen byla druhá Dark Pearl (Untouchable x Sobarde-E, chov. Lucie Hubená) s Václavem Horkým v sedle. Hned za ní se umístila Let´s Go Claire (Capibara x Cesano II) z chovu Kristýny Wimmerové, kterou prezentoval Jakub Hlávka.

V soutěži pětiletých hřebců a valachů byl pátý hřebec Didiér (Diarado x Voltaire), s kterým závodil Jiří Tměj. Plemeník je z chovu Sporthorse, s.r.o.

Mezi klisnami narozenými v roce 2016 dojely v nejlepší pětce hned tři klisny CS. Druhá byla Klariqua Insprav (Quaid FRH x Ermitaž, chov. Šárka Votavová) s Denisou Vegrichtovou. Čtvrtou příčku brala dvojice Cat Sun (Caruso x Alcatraz, chov. Josef Pařenica) a Petra Pařenicová. Pátá pak dojela Quilda (Quaid FRH x Corsár) z chovu Antonína Echtnera, jíž sedlala Michala Hanuščinová.
 
Výstava Svržno - 13. srpna 2022

V sobotu 13. srpna proběhl ve Svržně VIII. ročník výstavy hříbat a I. ročník výstavy tříletých klisen všech teplokrevných plemen. Pořadatelem akce byl Spolek chovatelů sportovních koní, který v rámci dvou výstav vypsal hned několik kategorií.

Akce se účastnilo více než dvacet koní plemene slovenský teplokrevník, a v rámci CS byly také vyhlašovány samostatné výsledky. Mezi klisničkami CS se komisi ve složení Kateřina Hanušová, Karel Lacina a Petr Ticháček líbila nejvíc Pegasina Jumping (Pegas v.t.Rutershof x Brando H, chov. manželé Hanákovi Pernarec). Ta se navíc stala vítězkou mezi všemi hříbaty CS. Druhé místo mezi klisničkami brala Galaxis Mer (Tallman TN x Phill, chov. manželé Ježkovi Čečkovice) a třetí byla Old Jazz Night (Night vd Kwakkelhoek x Jazz de Coquerie, chov. Oldsaj, s.r.o.).

Nejlepším hřebeček CS byl vyhodnocen Reester Dick Z (Toohey vd Reesterhof x Clintisimo Z, chov. Eva Husková), na druhém místě skončil Expert of Paradise (Empire x Norman, chov. P. Vraná, Stráž nad Ohří) a třetí příčku obsadil Johny´s  Angel Night M (Night vd Kwakkelhoek x Jasper´s Boy, chov. M.Vašíčková).

V rámci výstavy tříletých klisen CS vyhrála Ita Cave (Night vd Kwakkelhoek x Nabab de Reve, chov. Jiří Ferbas), která se zároveň stala celkovou vítězkou mezi klisnami se skokovým původem. Druhé místo v kategorii tříletých klisen CS získala Bety-Ann z Hájů (Brando H x Phill, chov. V. Žižka, Cheb Háje), třetí pak byla Ninet (Night vd Kwakkelhoek x Dietward -7, chov. A. Kletečková, Třemešné).
 
Termín přihlášek do 70denního testu!

Pozor! Termín přihlášek do 70denního testu se blíží. Přihlášky posílejte do 15. srpna. Podrobnosti najdete v sekci Akce PK.
Chovatelský den – Martinice 24. srpna 2022
Chovatelský den – Martinice 24. srpna 2022

Svaz chovatelů slovenského teplokrevníka zve všechny příznivce CS, chovatele a majitele sportovních koní a plemenných hřebců, ale nejen je, na druhý ročník Chovatelského dne a Cenu Ing. Zdeňka Müllera. Úspěšný první ročník se konal v Martinicích a dějištěm se Martinice stanou pro tuto akci i letos, a to ve středu 24. srpna 2022.
Na programu je přehlídka plemenných hřebců a sedm skokových soutěží, jejichž vrcholem bude právě zmíněná Cena Ing. Zdeňka Müllera. V soutěžích jsou lákavé výhry, zejména v těch speciálně určených pro plemenné hřebce. Rozpis je v sekci Akce PK.
Jihomoravská přehlídka koní Našiměřice 2022

V neděli 31. července proběhla v Našiměřicích Jihomoravská přehlídka koní 2022. Přinášíme vám výsledky a fotogalerii zástupců CS, kteří na této akci uspěli.

Hříbata

1. místo v CS hřebeček CYRANO, 4. 4. 2022 po 2009 Caesar, z Edith Piaf 52/661 po Edminton chovatel a majitel Michal Hojovec - hřebeček také vyhrál výstavu všech hřebečků (ČT i CS)
1. místo CS klisnička LETICIA, 11. 6. 2022  Joke of the Year , z Longines po Quickly de Kreisker, neuveden chovatel
 
Tříleté teplokrevné klisny

1. místo  LATTE QUAIDATTO CS 80/348 po Quaid, 67/424 Laskonka po Lord Caletto, chovatel a majitel Kateřina Kusá Adamcová, Kuřim
2. místo  WARNESS CARMEN CS 79/722 po Warness ZH, 58/703 Grand Step Jasněnka po Grand Step Koláček, chovatel a majitel Andrea Bartoňková, Brno
 
Mladí koně teplokrevných plemen (do tří let) – hřebci a valaši

3. místo HACHICO 2020 CS 79/796 po Chico´s Boy, 80/948 Harlekýna po Quirado. Chovatel Michal Vilímek, Maršov, majitel Nikol Soukopová, Štěpánovice
 
Starší klisny teplokrevných plemen (čtyřleté a starší)

3. místo CELTIC ROSE CS 80/651 po Cannavaro, 80/294 Hellia po Carismo, chovatel Alena Palusková, majitel Monika Kadrnková Uherčice
4. místo TESS CS 80/414 po Cyril, 41/211 Trnka po Erudit, chovatel jiří Meloun Dolní Roveň, majitel Dagmar Záhorová Obrataň

 
Výstava hříbat Svržno 2022

Ve Dvoře Svržno u Hostouně se v sobotu 13. srpna bude konat VIII. Výstava hříbat CS,ČT a ostatních teplokrevných plemen EU a I. výstava tříletých klisen CS,ČT a ostatních teplokrevných plemen EU. Podrobnosti najdete v příloze.
Drezurní KMK – Zduchovice 2022
Drezurní KMK – Zduchovice 2022

Ve čtvrtek 21. července se ve Zduchovicích jelo první kolo drezurních Kritérií mladých koní. Ze zástupců slovenského teplokrevníka se blýskl šestiletý Well Done (Homburg x Silvio II, chov. Eva Šimáčková) v sedle s Karolínou Šimáčkovou. Dvojice vyhrála svou kategorii se ziskem 79,600 %.
 
KMK skoky Hradištko 2022

V úterý 19. července proběhlo další kolo skokového KMK v Hradištku u Sadské, a to za účasti několika zástupců CS. V kategorii klisen narozených v roce 2018 dokončila v TOP 5 hnědka Let´s Go Claire (Capibara x Cesano II, chovatel Kristýna Wimmerová), jíž sedlal Jakub Hlávka. Do deseti nejlepších se vešla také Dark Pearl (Untouchable x Sobarde-E, chov. Lucie Hubená) s Václavem Horkým. 
V soutěži pro pětileté hřebce a valachy byl čtvrtý plemeník Nathan (Aloube Z x Askano-T, chov. Petr Půlpán), jehož sedlala Tereza Kleandr.

Mezi šestiletými klisnami byla pátá Camilla 140 (Caruso Medimade x Chacco-Blue, chov. Zuzana Horká). Tu prezentoval Václav Horký. Plemennou příslušnost CS má také devátá Quilda (Quiad FRH x Corsár, chov. Antonín Echtner) s Michalou Hanuščinovou v sedle. Nejvyšší umístění zaznamenal šestiletý Caruso 437 (Caruso Medimade x Carpalo, chov. Stanislava Konečná), s kterým Matěj Kotalík vyhrál danou kategorii. Sedmý v ní byl Cento Gold (Cento Lano x Stakkato Gold). Prezentoval ho Rudolf Doležal, který je i jeho chovatelem.
 
Hříbátka CS úspěšná při přehlídce v Ptýrově

Při Chovatelském dni, který proběhl 12. července v Ptýrově, byla dobře hodnocena i letošní hříbata CS, a to klisnička Fiona (Firestone x Sagitta, chovatelka a majitelka Hana Poláková), klisnička Chickitta (Beaumont x Con Cosmos, chovatel/majitel Monika Marušková), hřebeček Bell´s Joke (Joke of the Year x Burggraaf, chovatel/majitel Kateřina Kudláčková) a hřebeček po Beaumont z matky po Liandro. Jeho chovatelkou je Jaroslava Dvořáková a hřebeček ještě nemá jméno.
 
Chovatelský den Ptýrov 2022

V úterý 12. července se v Ptýrově konal chovatelský den. Nejlepší tříletou klisnou slovenského teplokrevníka byla Fire Kiss (Firestone x Dantes) z chovu Pavlíny Giesel, v majetku Pavla Drbohlava. Druhá nejvýše hodnocená klisna CS byla I Am Scarlet (I´m Jaguar x Silvio II) a třetí byla Madeleine (Million Dolar x Dantes). Foto Martina Kůstková
 
Kritérium mladých koní - Suchá 6. července 2022
Kritérium mladých koní  - Suchá 6. července 2022

Ve středu 6. července se v Suché u Litomyšle konalo další kolo parkurového Kritéria mladých koní. A koně CS tentokrát opravdu zářili. Čtyřletý valach Ulrich DK (Untouchable x Caretino, chov. Dana Kováčová) vyhrál svou kategorii. Jeho jezdcem byl Jiří Tměj a získali hodnocení 25,700. Mezi čtyřletými klisnami startovala Let´s Go Claire (Capibara x Cesano II) chovatelky Kristýny Wimmerové. Sedlal jí Jakub Hlávka a se známkou 23,300 obsadila šesté místo.

Zástupkyně CS uspěla mezi klisnami narozenými v roce 2017. Byla to Pirueta 1 (Quaid FRH x Popcorn, chov. Rostislav Zich) s Lenkou Kočí v sedle, která se známkou 25,900 ovládla svou soutěž. Šestá byla Gertruda (Dařbuján x Winsconsin vd Cruyenvelden) z chovu Petra Molíka, jíž představila Iva Kadlecová.

V soutěži pro pětileté hřebce a valachy vyhrál plemeník Kannthago DK (Kannan x Carthago Z) s chovu Dany Kováčové. Prezentoval ho Jiří Tměj, a jejich známka měla hodnotu 26,100. Mezi šestiletými klisnami brala pátou příčku Santa Quinta B (Quaid FRH x Genius Lysák, chov. Zdeněk Babor), která s Lenkou Kočí zapsala známku 22,100. Hned za ní dojela Quinsa (Quaid FRH x Rex Z, chov. Martina Žilinská) s Janou Žilinskou. V kategorii šestiletých hřebců a valachů pak triumfoval se známkou 26,000 Cincibuch (Cornet Obolensky x Canturo, chov. Zdeněk Müller), s nímž závodil Matouš Kořínek.
 
Gratulujeme mistryním České republiky ve všestrannosti!

Od 3. do 5. července se v Přeštěnicích konalo mistrovství České republiky ve všestrannosti pro juniory a děti. Slovenští teplokrevníci se podíleli na zisku dvou zlatých medailí. V kategorii starších juniorů zvítězila Tereza Kusá v sedle valacha Quantos Mer (Quirado x Rafinad) z chovu Jaroslava Merunky. Mezi mladšími juniory vyhrála Kristýna Přikrylová s Lowenem (Sagitta 1 x Bachčisaraj s.v.) z chovu Jana Höcka.
Jihomoravská přehlídka koní Našiměřice 2022

V neděli 31. července se v Našiměřicích koná Jihomoravská přehlídka koní 2022. Vypsáno je celkem devět kategorii nejen pro teplokrevná plemena. Kompletní podrobnosti najdete v příloze. 
Chovatelský den Ptýrov 2022

Farma Ptýrov zve na Chovatelský den, který proběhne 12. července. Konat se budou přehlídky koní všech plemen. Vypsané kategorie jsou pro tříleté klisny, pro klisny s hříbaty a otevřená kategorie. U klisen a hříbat budou samostatně vyhodnoceni nejlepší zástupci plemenných knih ČT a CS. Více v příloze.
KMK Ptýrov - fotogalerie koní CS

Přinášíme vám fotogalerii Martiny Kůstkové, v níž najdete všechny koně CS, kteří se účastnili Kritéria mladých koní v Ptýrově 21. června 2022.
KMK Ptýrov červen 2022
KMK Ptýrov červen 2022
V úterý 21. června proběhlo v Ptýrově další kolo skokového Kritéria mladých koní. A pro slovenského teplokrevníka vyznělo opravdu příznivě. Hned ve dvou kategoriích nenašli koně CS přemožitele.

Mezi šestiletými klisnami vyhrála Klariqua Insprav (Quaid FRH x Ermitaž, chov. Šárka Votavová) v sedle s Denisou Vegrichtovou. V této soutěži byla v TOP5 ještě Santa Quinta B (Quaid FRH x Genius Lysák, chov. Zdeněk Babor) s Lenkou Kočí.

Vítězem se stal také šestiletý valach Cincibuch (Cornet Obolensky x Canturo, chov. Zdeněk Müller), jehož představil Matouš Kořínek (na snímku).

Zástupcům CS se dařilo i v dalších soutěžích. Mezi pětiletými hřebci a valachy dojel čtvrtý hřebec Nathan (Aloube Z x Askano-T, chov. Petr Půlpán), jehož sedlala Tereza Kleandr. V soutěži klisen ročníku 2017 obsadila druhé místo Pirueta (Quaid FRH x Popcorn, chov. Rostislav Zich) opět s Lenkou Kočí v sedle. Čtyřletá klisna Let´s Go Claire (Capibara x Cesano II, chov. Kristýna Wimmerová) s Jakubem Hlávkou skončila čtvrtá ve své soutěži.
Koně CS v seriálu Zlatá podkova
Úspěchy slovenského teplokrevníka ve všestrannosti: Během června se koně CS objevili ve výsledkových listinách při dvou kvalifikačních kolech Zlaté podkovy. O prvním červnovém víkendu vyhrála Kristýna Přikrylová s Lowenem (Sagitta 1 x Bachčisaraj s.v.) soutěž Bronzové podkovy v Přeštěnicích. O dva týdny později pak uspěla Lucie Příhodová v sedle Cry Boye (Cry For Me x Secret´n Clossy /CAN), když obsadila třetí místo ve Zlaté podkově CNC2* v Lošticích.
KMK Opava červen 2022
KMK Opava červen 2022
V úterý 14. června proběhlo v Opavě další kolo skokového Kritéria mladých koní. Slovenského teplokrevníka reprezentovaly výborně především klisny. V ročníku 2016 zvítězila Kasia 2 (Grand 7 x Landor S, chov. MVDr. H. Holá), kterou předvedla Lucie Strnadlová s výsledkem 26,300. Třetí byla v této kategorii Santa Quinta „B“ (Quaid FRH x Genius Lysák, chov. Z.Babor) s Lenkou Kočí v sedle. Do TOP5 se vešla také Quinsa (Quaid FRH x Rex Z, z chovu M.Žilinské) s jezdkyní Janou Žilinskou.

Mezi pětiletými klisnami se dařilo Piruetě (Quaid FRH x Popcorn, chov. R.Zich), která spolu s Lenkou Kočí ovládla svou soutěž. Jejich známka měla hodnotu 25,700. Šesté místo obsadila Kayen-L (Caruso Medimade x Zidane, chov. E.Ludvík), kterou sedlal Jakub Ludvík. V soutěži pro klisny narozené 2018 se do nejlepší desítky dostala Kallista-N (Karachi From Second Life Z x Acordino T). Klisna, jíž sedlala její chovatelka Nicole Chrastinová, dojela šestá se známkou 21,800. Hned za ní se pak umístila Robinsonka (Robinson x Celer, chov. MVDr.H.Holá), jíž představila Sandra Moravcová.
Koně CS úspěšní v Domažlicích i na CSI Zduchovice
Hnědák Giovani (Guidam Sohn x Voltaire) se Zdeňkem Hruškou vyhrál v neděli 29. května Cenu Chodska v Domažlicích.

Zástupcům CS se dařilo i nadále. Ve středu 1. června nenašel ve střední túře do 130 cm při CSI2* Zduchovice přemožitele Atila (Carrera VDL x Sobarde-E), kterého sedlá Jiří Tměj. Tato dvojice navíc přidala další vítězství i o den později.

V sobotu 4. června nakonec vyhrál Atila finále Small Tour na překážkách do 135 cm. O den později se pak Jiří Tměj dostal po bezchybném základním kole do rozeskakování Grand Prix do 145 cm. A to s hnědákem Londonderry DK. V rozhodující části po jedné chybě dojel sedmý!
 
XXIX. přehlídka plemenných koní Náchod

V neděli 5. června se v Náchodě konal XXIX. ročník přehlídky plemenných koní. Uspěly i zástupkyně slovenského teplokrevníka. Mezi klisnami narozenými v roce 2021 byla čtvrtá 80/622 Clea (Cyril, Sunita po Edminton) chovu a majetku Ilony Sedláčkové. V kategorii dvouletých klisen obsadila druhé místo 80/441 Rebelka (Carebis, Requina po Quoniam III) chovatel a majitel Václav Mrštil.

Tříletá Femme Fatale (po Firestone, Lukava po Lopez, chovatel Adam Kotyza, majitel Bára Poskerová) zvítězila ve své kategorii a vítězkou se stala i Celeste (po Cyril, Tahoe po Grandeu´s Erbe, chovatel a majitel Ilona Sedláčková), a to mezi staršími klisnami.

Třetí příčku zapsala Vevey (po Escort, Večernice po Rotspon, chovatel Adam Kotyza, majitel Jan Falta) mezi klisnami narozenými 2019 a čtvrtá byla v téže kategorii Delilah (po De Niro, La Fantastica po Escort) chovatele a majitele Adama Kotyzy. Foto Martina Kůstková
 
Přehlídka plemenných koní v Náchodě

V neděli 5. června se v Náchodě-Bělovsi odehraje XXIX. přehlídka plemenných koní. Začíná v 10:00 hodin. Zde je katalog:
První kolo skokového KMK 2022 - Písek 18. května

Ve středu 18. května proběhlo první letošní kolo KMK v parkurovém skákání. Hostil ho Zemský hřebčinec v Písku a zástupci slovenského teplokrevníka pochopitelně na startovních listinách nechyběli. Úspěšná byla čtyřletá klisna Dark Pearl (Untouchable x Sobarde-E) chovatelky Lucie Hubené. V sedle s Václavem Horkým dostala známku 24,800 a svou kategorii vyhrála. Do top 10 se dostala Let´s Go Claire (Capibara x Cesano II, chovatelka Kristýna Wimmerová) s Jakubem Hlávkou. Hnědka obsadila sedmé místo.

Mezi čtyřletými hřebci a valachy se dařilo Ulrichovi DK (Untouchable x Caretino) z chovu Dany Kováčové. Prezentoval ho Jiří Tměj a dvojice brala se známkou 25,100 druhé místo. V početném startovním poli více než tři desítek koní se na jedenáctou příčku dostal Corne Con DK (Cornet Obolensky x Contender) se Zdeňkem Hruškou. Také tento kůň pochází z chovu Dany Kováčové. Osmnáctý byl Gold Iniesta (Iniesta 1 x Nagano, chovatelka Iva Černá) s Janou Táboříkovou.

Zatímco mezi pětiletými klisnami žádná zástupkyně CS nebyla, mezi hřebci a valachy se předvedl hned vítěz kategorie. Kannthago DK (Kannan x Carthago Z) získal známku 25,800 a porazil více než dvacet dalších koní. Hnědáka, který pochází z chovu Dany Kováčové, předvedl ho Jiří Tměj.

V kategorii klisen narozených v roce 2016 dojela čtvrtá Quilda (Quaid FRH x Corsár). Hnědka z chovu Antonína Echtnera dostala známku 24,900. Sedlala jí Michala Hanuščinová. Hned o jednu příčku za ní skončila Klariqua Insprav (Quaid FRH x Ermitaž, chovatel Šárka Votavová), kterou v Písku prezentovala Denisa Vegrichtová. Do nejlepší desítky se dostala ještě sedmá Camilla 140 (Caruso Medimade x Chacco-Blue, chovatelka Zuzana Horká) s Václavem Horkým.

V soutěži pro šestileté hřebce a valachy obsadil druhé místo Caruso 437 (Caruso Medimade x Carpalo) z chovu Stanislavy Konečné. Spolu s Matějem Kotalíkem dostal hodnocení 25,300. Stejný jezdec představil i desátého koně v pořadí valacha Lotuse 13 (Little Joe x Raphael, chovatel František Jungvirt).
 
Náchodská přehlídka plemenných koní 5. června 2022

Zveme vás na přehlídku a hodnocení ročních, dvouletých, tříletých a výjimečně i čtyř a pětiletých klisen českého teplokrevníka, slovenského teplokrevníka dále pak o roční, dvouleté, tříleté a též čtyř a pětileté klisny ČMB, SN a Norika.

Prosíme všechny chovatelé, kteří mají zájem o účast na přehlídce se svými svěřenci, aby poslali své přihlášky na kontakt uvedený v příloze, v které jsou všechny potřebné informace. 

Termín přihlášek je do 15. května 2022!
 
Sportovní úspěchy koní CS na dubnových závodech

Pojďme si zrekapitulovat některé dubnové výkony koní CS na parkurových závodech v soutěžích střední obtížnosti a vyšších. O prvním víkendu mohli fanoušci slovenského teplokrevníka vidět vítězství valacha Atily 2 (Carrera VDL x Sobarde-E) ve zduchovickém S**. Na stejných závodech absolvovala také klisna Cardina 37 (Cardino x Corrado II) s Matějem Kotalíkem v sedle bezchybnou stotřicítku a dojela sedmá.

V následujícím týdnu opět bodoval ve Zduchovicích Atila, který vyhrál S**. V téže soutěži předvedl čistou jízdu Giovany (Guidam Sohn x Voltaire) Zdeňkem Hruškou. Dvě nuly zaznamenala o tomto víkendu dvojice Bonie 5 (Guidam Sohn x Chacco-Blue) a Václav Studnička, a to v soutěžích S* a ST*.

V neděli 17. dubna se dařilo klisně Grazii (Guidam Sohn x Lordanos), s níž Kateřina Mestenhauserová absolvovala Jarní cenu v Jítravském Dvoře. Stočtyřicítku překonala bez chyb a v rozeskakování pak po jedné chybě dojela pátá.

V rámci Českého skokového poháru v Hořovicích (29. dubna až 1. května) se dařilo juniorce Natálii Melmerové, která obsadila po bezchybném výkonu třetí místo ve finále Czech Junior Cupu (L**), a to s klisnou CS Lorettou 3 (Lordano x Elmero-B). Dvojice je na snímku Martiny Kůstkové.

 
Ročenka 2021
Vážení chovatelé a příznivci koní a jezdeckého sportu, vyšla Ročenka 2021 Svazu chovatelů slovenského teplokrevníka. Najdete jí níže a také v sekci Ročenky. 
 
Přehlídka hřebců Lhotka 2022

V sobotu 19. března proběhla ve Lhotce u Spáleného Poříčí přehlídka plemenných hřebců pořádaná Svazem chovatelů koní Plzeňského a Karlovarského kraje. Při ní se představila kolekce hřebců působících v rámci PK CS. ZH Tlumačov reprezentoval 2707 San Schufro, ZH Písek 2559 Cannon Reuvekamp´s Z a Number One. Nechyběli privátní hřebci 1768 Sandro Classic, 2459 Pigment Kinský a 2220 Contrast HG. Kolekci starších plemeníků doplnili dva hřebci úspěšní z výběru CS v Martinicích - Li-Quite a Caitt. Text a foto Martina Kůstková

 
Jednání předsednictva svazu

Ve středu 9. března jednalo v Martinicích předsednictvo Svazu chovatelů slovenského teplokrevníka. Schválilo řadu důležitých změn a také termíny pro akce v roce 2022, jako jsou výkonnostní zkoušky klisen, 70denní test hřebců, chovatelský den a mnoho dalších. Termíny už jsou doplněny do sekce Akce PK. Zápis najdete v příloze níže.
 
Změna inspektora
Nově bude pro PK CS (pro východočeskou oblast) popisovat MVDr. Zuzana Plundrová, Helvíkovice 30, 564 01 Žamberk, tel. 604 409 814, email: z.plundrova@seznam.cz

Pan Jindřich Müller již pro PK CS nebude pracovat jako inspektor.

Pro oblast Morava: zůstává MVDr. Pavel Havelka a přidá se MVDr. Vít Holý, MVDr. Vít Holý - Hlavní 115, Bolatice, Borová 747 23, Telefon: 777 269 849 - e-mail: vit.holy@email.cz
Předvýběr hřebců do plemenitby PK CS - 2022
Ve čtvrtek 10. března proběhl v Martinicích předvýběr mladých hřebců k plemenitbě do PK CS. Komisi, která pracovala ve složení MVDr. Heda Krüger, MVDr. Pavel Havelka, Rudolf Doležal, Ing. David Vacek a Petr Ticháček, se nejvíce líbil vestfálský hřebec Frisco (Cantos x Griseldi L), jehož chovatelem je Luboš Kozák ml. Druhý v pořadí byl holštýnský bělouš Li-Quite (Livello x Quite Capitol, chovatel Patrik Sillo) a třetí místo získal hanoverský hřebec Orimoco (Origi D´O x Calido I, chovatel Wolfgang Constien). Vybraní dále byli: Lincoln KL, Maroko, Cartier RVP, Quo Vadis, Arn De Gothia-M, Caitt a Kashan. Foto: Martina Kůstková

Kompletní fotogalerie je v tomto odkazu
 
Katalog hřebců - předvýběr Martinice 2022
Máme pro vás katalog hřebců přihlášených na předvýběr, který se koná 10. března v Martinicích. Stačí kliknout do souboru.
Program - předvýběr hřebců PK CS Martinice
Přinášíme vám podrobný program předvýběru hřebců, který se uskuteční 10. března 2022 v Martinicích. Najdete tam časový harmonogram, informace k ustájení a ubytování i složení komise. Stačí kliknout do souboru.
Seznam hřebců pro předvýběr 10. března 2022 v Martinicích
Seznam hřebců pro předvýběr 10. března 2022 v Martinicích
Máme pro vás kompletní seznam hřebců, kteří jsou přihlášení na předvýběr PK CS. Akce se bude konat 10. března 2022 v areálu Equitana Martinice! 
Seminář - Příspěvek J. G. Mendela ke šlechtění hospodářských zvířat
VÚŽV oddělení genetiky a šlechtění hospodářských zvířat pořádá seminář pod názvem: Příspěvek J. G. Mendela ke šlechtění hospodářských zvířat.

Konat se bude ve středu 23. března 2022 od 9:30 hodin. Seminář se uskuteční podle epidemiologické situace ve VÚŽV v Praze Uhříněvsi a současně na platformě Zoom. Každý registrovaný účastník obdrží odkaz na připojení. Registrace do 22. března – prostřednictvím tohoto kontaktu: Renata Prošková proskova.renata@vuzv.cz
 
Seznam inseminačních dávek
Tyto inseminační dávky hřebců jsou zařazeny do PK CS. Pokud připustíte svou klisnu některou z uvedených inseminačních dávek je možné hříbě zapsat do plemenné knihy CS, důležité je si zjistit zda má hřebec zaplacený výběr na daný rok.
Seznam hřebců PK CS na rok 2022
Přinášíme vám seznam plemenných hřebců, kteří mají zaplacený připouštěcí poplatek na rok 2022 za PK CS.
Předvýběr hřebců do plemenitby PK CS - 2022
Přehlídka hřebců (ročník 2019) a výběr do plemenitby se uskuteční 10. března 2022 v areálu Equitana Martinice od 9.00 hodin.

Přihlášky zasílejte do 28. února 2022 na adresu:
Svaz chovatelů Slovenského teplokrevníka v ČR, Heřmánkovice 162, 549 84 Heřmánkovice, nebo na email: schcs@studbookcs.cz.

Součástí přihlášky je kopie Potvrzení o původu, RTG hřebce a protokol o zdravotním stavu hřebce. RTG zasílete prosím emailem nebo na USB flash disku. Neposílejte CD. 

Kompletní informace najdete v dokumentu METODIKA níže, kde je také ke stažení PŘIHLÁŠKA!
Úspěch CS v zahraničí
Úspěch CS v zahraničí
V zahraniční konkurenci si v sezoně 2021 vedl velmi dobře desetiletý hnědák CS Cimbura (Calido I x Eyken des Fontens), který v USA dosáhl s Jessicou Leto výkonnosti do 160 centimetrů v soutěžích na pětihvězdových závodech CSI. Jejich společným aktuálním úspěchem je čtvrté místo v Grand Prix při CSI3* ve Wellingtonu s dotovanou výhrou 13.700 USD. Překážky dosahovaly výšky do 155 centimetrů.
 
Plemeník Benaggio - skvělý výběr CS
Plemeník Benaggio - skvělý výběr CS
Hnědák Benaggio (Benvenuto - Dimaggio - Prince Thatch xx) je od roku 2021 zapsaný jako plemeník v PK CS. Hřebec působící u svého majitele Ing. Zdeňka Mareše ve Vlčevsi připustil v poslední sezoně přes 40 klisen. A jeho potomci jsou žádaní. Před pár dny byl jeho vnuk (Jovian x Benaggio) vydražen na aukci při oldenburském körungu za 370 000 euro! Foto: Benaggio, autor: Šárka Votavová
 
VII. Šampionát mladých koní ve volnosti - Svržno 30. října 2021
V sobotu 30. října uspořádal Spolek chovatelů sportovních koní a Stanice hřebců Pernarec VII. Šampionát mladých koní skoku ve volnosti. Akce proběhla ve Svržně.

Z celkem 59 koní jich 18 příslušelo k plemenné knize CS. V každé kategorii byl oceněn nejlepší zástupce PK CS. Mezi dvouletými klisnami  komise vyhodnotila tmavou hnědku Annabelle SL (Go-On T.S., 51/620 Artemis po Acordino-T) chovatelky MVDr. Jaroslavy Kudrnáčové, v majetku Susanne Leuchter z Mileva. U stejného ročníku hřebců a valachů byl nejlepším valach Dick SZM (Diasini HB Z, 80/674 Františka po Quirado) chovatelky Elišky Kostové, v majetku stáje Oldstaj. 

Nejlepší tříletou zástupkyní byla vybrána klisna Dancing Bride-M (Tarzan, 24/860 Dancing Queen-M po Atlas) chovu rodiny Macánových z Chudenic. Tříletým vyhodnoceným valachem se stal bělouš Cornado de Revel (Capibara, 80/629 Anežka po Lordano) chovatelky Jany Novákové, v majetku Zuzany Ježkové z Čečkovic. Mezi čtyřletými koňmi komisi zaujala klisna Russalka (Russel II, 57/591 Saloniké po Sahib Kubišta) chovu Radomíra Zlámala a v majetku Nikol Kučerové a valach Callias (Dařbuján, 49/952 Carmen po Corleograf) chovu a majetku Petra Čtvrtečky z Dubence.
 
Výkonnostní zkoušky hřebců po 70denním testu - Hradištko 2021
Ve dnech 27. – 28. října proběhly v Hradištku Výkonnostní zkoušky hřebců po 70denním testu a Výběr starších hřebců do plemenitby. Ve výkonnostních zkouškách se předvedlo třináct hřebců, které hodnotila komise ve složení: MVDr. Pavel Havelka, Rudolf Doležal, Petr Půlpán, Ing. František Petřík a Ing. David Vacek.

S celkovou známkou 8,47 zvítězil hnědák Rythmic DK (Diamant de Semilly x Larimar). Hřebec BWP narozený u Marca de Keersmaeckera patří Ondřejovi Nágrovi a komisaři u něj ocenili zejména skokové vlohy, jezditelnost a připravenost.

Jen o devět setin bodu méně dostal druhý Kannthago DK (Kannan x Carthago Z) chovatelky a majitelky Dany Kováčové. Na něm se komisi líbily rovněž skokové vlohy a připravenost. Třetí skončil se známkou 8,36 westfálský ryzák Cante Royal (Cantos x Calmando). Jeho chovatelem je Jiří Hochman a majitelem Vladimír Malák.

Známku přesahující hranici osmi bodů obdrželi ještě Didiér (Diarado x Voltaire), Toohey van de Reesterhof (Tangelo van de Zuuthoeve x Chellano Z) a Pacific Blue (Plot Blue x Caretino).

Licentováni ze starších hřebců byli Gylord-S (Mylord Carthago x Cash) a Presley-S (Elvis Ter Putte x Nonstop). Oba jsou zástupci plemene holandský teplokrevník a patří Jezdecké stáji Schneider.

Fotogalerie je ZDE
Zástupci CS úspěšní v parkurech i military
Během předposledního říjnového víkendu se dařilo hned několika příslušníkům CS. Valach Belmondo 3 (Concreto x Silvio II) vyhrál v sobotu 23. října soutěž do 125 centimetrů v Nových Zámcích. Na parkuru nechyboval stejně jako o den později v S**, kdy dojel druhý. Sedlal ho Lukáš Mundil. Ve Zduchovicích absolvovala Gipsy Love (Guidam Sohn x L´Esprit) čistě parkur do 130 centimetrů a spolu s jezdcem Václavem Horkým obsadila čtvrtou příčku. Dařilo se také valachovi Eltiovi (Eliáš 1 x Aktiv), který dokončil s Viktorem Regnardem na třetím místě soutěž CNC2* při rozlučkové všestrannosti v Přeštěnicích. Dvojice zajela nejlépe hodnocenou drezuru a bezchybný kros.

 
Z-Festival mladých koní – Zduchovice 2021
Z-Festival mladých koní – Zduchovice 2021
Ve dnech 13. – 15. září hostily Zduchovice Z-Festival mladých koní. V rámci této akce proběhly parkurové soutěže pro čtyř až osmileté koně. Vypsané byly také stylové soutěže, které hodnotili zahraniční komisaři: Jens Wehrmann (zástupce vestfálského svazu), Ove Amussen (holštýnský svaz), Andre Hahn (oldenburský svaz), Heiner Haunhorst (specialista na skokové koně).

Ve stylové dvoukolové soutěži do 120 cm se prezentovala pětiletá klisna Camilla 140 (Caruso Medimade x Chacco-Blue) v sedle s Václavem Horkým. Ta dostala v prvním kole známku 7,5 a v druhém 7,2. Mezi šestiletými uspěla Zaragoza 1 (Jaguar Mail x Canturo) s Petrou Boháčovou. V prvním kole byla sedmá se známkou 8,1. V druhé soutěži na čas dojela bez trestných bodů třetí. Ve společné soutěži pro sedmi a osmileté koně startovali tři zástupci CS. Kurz byl postaven na překážkách do 135-140 cm. Sedmá skončila Lia Jay (Pandrhola x Celer) se Zdeňkem Paličkou. Celkem v obou kolech zaznamenala čtyři trestné body. Výsledek 4+4 zapsal Václav Horký na Gipsy Love (Guidam Sohn x L´Esprit) a 5+4 bylo skóre dvojice Veronika Klímová a Elen Sohn (Guidam Sohn x Ramiro-47 sv).

V přehlídce hříbat se za slovenského teplokrevníka předvedla klisnička Carlotta LB (Cachas x Caesar) chovatele Ladislava Krulicha a hřebeček Brilliant Bernstein (Bernstein x Berlin) z chovu Anny Reinbergerové. Obě hříbata byla velmi dobře ohodnocena německými hodnotiteli - především pro korektnost a velmi dobrou stavbu těla.
 
Koně CS v soutěžích v Praze a Olomouci
Na závodech, které se konaly ve dnech 8. – 10. října se v dobré formě předvedli i koně plemene slovenský teplokrevník. V Praze Velké Chuchli překonala v pátek 8. října Kateřina Deverová dvě fáze soutěže S** bez trestných bodů. Sedlala klisnu CS Carlott (Colonel x Atlas). V nedělním ST* obsadil Václav Horký s klisnou Gipsy Love (Guidam Sohn x L´Esprit) čtvrté místo, když nechyboval v základní jízdě ani rozeskakování. V Olomouci proběhla Grand Prix Jana Kutěje. Páteční S** absolvoval bez trestných bodů Václav Studnička s klisnou CS Bonie 5 (Guidam Sohn x Chacco-Blue).

 
Výběr starších hřebců do plemenné knihy CS
Výběr starších hřebců do plemenné knihy CS se bude konat 28.10.2021 na Hradištku u Sadské od 12 hodin. Přihlášky zasílejte do 20.10.2021 na adresu: SCHCS, Martina Bečková, Heřmánkovice 162, 549 84 nebo na email: schcs@studbookcs.cz
Kontrolní den 70ti denního testu Hradištko 2021
Kontrolní den testu proběhl 28. září 2021 v Hradištku u Sadské. Komise ve složení Rudolf Doležal, Petr Ticháček, MVDr. Pavel Havelka, Ing. Dušan Vantroba, Ing. David Vacek posuzovala úroveň výcviku hřebců při skoku ve volnosti, drezurní úloze a u skokové sekce hřebců rovněž ve skoku pod jezdcem.

U všech předvedených hřebců komise posoudila stupeň výcviku za vyhovující a všem třinácti zúčastněným hřebcům doporučila v testu pokračovat.
 
 
Zástupci CS ve finále Českého drezurního poháru ČJF 2021
V Olomouci vyvrcholil během posledního zářijového víkendu Český drezurní pohár ČJF. Slovenský teplokrevník měl v úlohách obtížnosti S a vyšší hned několik zástupců. Ludmila Kultová s klisnou Linet (Carismo x Przdeswit XIII-52) absolvovala úlohu JU/2021 se známkou 67,600 %, o den později v JD/2021 měla 66,424 a přes 68 % pak dostala za výkon ve volné juniorské sestavě. Stejnou rundu jela také Lucie Smrtová na koni Wizart (Wibstr K x Przedswit XX). Také ona měla nejvyšší známku ve freestylu, a to 64,633 %. Úlohu YU na úrovni ST jel Adam Sibrník s Eddiem 1 (Edminton Z x Cent Honorace), dostal za ní bezmála 63 %. Ve malé rudně (SG, IM-1 a vIM-1) závodila Zdeňka Tóth Skripová na valachovi Magic Night-H (Cry For Me x Marlo). I jejich známky stoupaly v průběhu dní, a za Freestyle to bylo 68,370 %.
 
Výkonnostní zkoušky klisen Mnětice 2021
Ve středu 15. září proběhly v Mněticích výkonnostní zkoušky klisen v režii Svazu chovatelů slovenského teplokrevníka. Nejvýše hodnocenou klisnou, se známkou 8,11, byla 80/92 Ganga HB (Heartbreak ZH x Enrico VD Withoeve) chovatele Petra Molíka. Na druhé příčce byly klisny dvě. Shodně 7,85 dostala 80/58 Reichia OH (Karachi From Second Life Z x Przedswit X-83) chovatele Ondřeje Hulce a 80/91 Galactica (Capibara x Winsconsin VD Cruyenvelden) z chovu Petra Molíka.
 
Výkonnostní zkoušky klisen Svoboda 2021
Ve Svobodě nad Úpou se ve středu 22. září konaly výkonnostní zkoušky klisen pořádané Svazem chovatelů slovenského teplokrevníka. Zúčastnilo se jich celkem sedm klisen. Nejvyšší známku 8,15 si nakonec odnesla klisna ČT 90/712 Mystica (Go-On T.S. x Dr.Doolittle) z chovu Jiřího Krčmáře. Druhé místo obsadila 80/79 Indie (I´m Jaguar x Jaspis) chovatelky Aleny Žočkové a třetí skončila 49/609 Nymfa (Warness ZH x Amarillo) z chovu Ireny Feestové Haviarové.
 
Koně CS v závěrečném mítinku ČSP 2021 v Martinicích
Zástupcům slovenského teplokrevníka se dařilo v posledním kole Českého skokového poháru, jež proběhlo 22. – 26. září v Martinicích. A to v soutěžích střední úrovně obtížnosti. Ve středečním S** brala šesté místo se čtyřmi trestnými body dvojice Kateřina Mestenhauserová a Grazie (Guidam Sohn x Lordanos). O den později předvedli čistý výkon ve stotřicítce Zdeněk Hruška a Giovany (Guidam Sohn x Voltaire), což jim vyneslo sedmou příčku. Bez chyb také překonala v sobotu parkur S** Adéla Chrdlová na valachovi Armani 7 (Quintero´s Cassiny x Arras) a obsadila šesté místo.
 
Výkonnostní zkoušky klisen Újezd 2021
V úterý 21. září proběhly v Újezdě u Albrechtic výkonnostní zkoušky Svazu chovatelů slovenského teplokrevníka, do kterých bylo nahlášeno dvanáct klisen. Komise pracovala ve složení Ing. Vantroba, Z. Hruška a Ing. Vacek a nejvyšší celkovou známkou v hodnotě 7,87 ocenila Gondolu M.K.D. (Guidam Sohn x Landino). Druhá skončila klisna CS I am Jaggy (I´m Jaguar x Conux) a třetí příčku brala hnědka ČT Vigoleta (Go-On T.S. x Lord Caletto).

Fotogalerii Martiny Kůstkové najdete v tomto odkazu
 
Úspěchy CS při Českém skokovém poháru v Hořovicích
Koně CS se velmi dobře prezentovali při předposledním kole Českého skokového poháru, které se konalo od 15. do 19. září v Hořovicích.

Nejvýrazněji se do výsledkových listin zapsal Carman (Carpalo x Maia), s kterým Aleš Opatrný vyhrál sobotní ST** na čas. O den dříve tato dvojice absolvovala s nulou také ST* a brala čtvrtou příčku. Vítězství si připsala i Grazie 1 (Guidam Sohn x Lordanos), a to v sedle s Kateřinou Mestenhauserovou ve čtvrteční soutěži stupně S*. Také valach Armani 7 (Quintero´s Cassiny x Arras) se blýskl na stupni S s dvěma hvězdami. S jezdkyní Adélou Chrdlovou po čisté jízdě obsadili šesté místo.
Úspěch zaznamenal slovenský teplokrevník i v hlavním klání pro jezdce U25, což mělo obtížnost ST*. Klisna Carlott (Colonel x Atlas) a Kateřina Deverová nechybovaly v základní části ani v rozeskakování a dojely si pro druhé místo.

 
Slovenský teplokrevník při finále KMK v drezuře 2021
V neděli 19. září vyvrcholilo v Hradištku u Sadské finále letošního KMK v drezuře. V kategorii šestiletých, která byla sloučena pro klisny, hřebce i valachy, se dařilo klisně Antoinette S (Russel II x Tuschinski). Ta se v sedle s Klárou Dohodilovou umístila na druhé příčce.

Těsně pod stupni vítězů, na čtvrtém místě, dojel ve své kategorii čtyřletý hřebec Foxstar Moravian Boy (Tarzan 3 x Quirado) s Petrou Miki Civišovou.

Dva zástupce CS představila Karolína Šimáčková. S pětiletou klisnou Wiou 1 (Homburg x Waterford) skončila pátá a s pětiletým valachem Well Done 6 (Homburg x Silvio II) obsadila sedmé místo.
 
Výkonnostní zkoušky klisen - Mariánské Lázně 2021
S vysokým bodovým hodnocením 8,46 bodu dokončila 16. září v Mariánských Lázních zkoušky klisen Inka po I´m Jaguar, z klisny Zawenda O.S. po Oramé chovatelky a majitelky Dany Zoubkové.
Výstava hříbat Pardubice 2021
V sobotu 11. září proběhla na závodišti v Pardubicích výstava hříbat. První místo obsadila Casiopea (Cornet Obolensky x Cassini II). Jejím chovatelem je Jaroslav Müller. Druhý byl Compass (Come Undone x Palisco), jehož chovatelkou je Renata Dusílková a třetí příčku získal Cor Caroli (Catero x Tiger Cafe (JPN) chovatele Ladislava Váni. Trojnásobný vítěz Velké pardubické steeplechase Josef Bartoš pokřtil dvě hříbátka, a to už zmíněnou Casiopeu a klisnu Gáju (Balougran Z x Ephebe For Ever), jejímž chovatelem je Jaroslav Müller.
 
Finále KMK všestrannost Borová 2021
Jihočeská Borová hostila ve dnech 10. až 12. září finále KMK ve všestrannosti. V kategorii čtyřletých dojel druhý valach CS Rainbow 5 (Qaid FRH x Catango Z) s Petrem Lacinou v sedle. Do TOP5 se dostal i Portáš (Dařbuján x Guidam Sohn), kterého sedlala Gabriela Adamcová. Ve finále pro koně narozené 2016 vyhrál valach Dark Diamond 66 (Visconsin x Cavalet trojský), kterého prezentovala Eliška Orctová.
 
Nejúspěšnější zástupci CS při finále KMK 2021 v Písku
Zástupci CS na nejvyšších příčkách při finále KMK v Písku
Ve dnech 3. – 5. září proběhlo v Zemském hřebčinci v Písku finále Kritéria mladých koní 2021 v parkurovém skákání. Zástupci plemene slovenský teplokrevník se představili ve výborné formě.

V kategorii čtyřletých hřebců a valachů zvítězil Kannthago Z (Kannan x Carthago Z) s Jiřím Tmějem v sedle. Jeho chovatelkou a majitelkou je Dana Kováčová. Uspěla také Zaragoza 1 (Jaguar Mail x Canturo), kterou prezentovala Petra Boháčová. Dvojice si dojela pro druhé místo ve finále šestiletých klisen. Hnědka pochází z chovu Ing. Zdeňka Müllera a je v majetku Ivany Maršálkové. Jen o jednu příčku za ní pak skončila Cardina 37 (Cardino x Corrado II). S tou závodil Miloslav Příhoda. Majitelem i chovatelem je Ing. Patrik Sukdolák. Na dekorovaném pátém místě dokončil Caruso 437 (Caruso Medimade x Carpalo), kterého ve finále pětiletých hřebců a valachů představil Matěj Kotalík. Svaz chovatelů slovenského teplokrevníka děkuje všem majitelům a jezdcům za skvělou prezentaci koní CS.
Upozornění - výstava hříbat Pardubice 2021
Upozorňujeme chovatele, kteří mají zájem o výstavu hříbat v Pardubicích 11. září, aby kontaktovali sekretariát svazu nejpozději do pátku 3. září! Telefon: 603 525 377, e-mail: schcs@studbookcs.cz
 
VII. ročník Šampionátu mladých koní ve volnosti - Svržno 2021
V sobotu 30. října se bude konat ve Svržně VII. ročník Šampionátu mladých koní ve volnosti. Vypsané budou tradičně kategorie hřebců a valachů dohromady a klisen zvlášť. Předvedou se koně ročníků 2019, 2018 a 2017. Diváci se mohou těšit na přehlídku plemeníků.

V pátek 29. října proběhne odpoledne trénink, večer bude Chovatelská party. Celým sobotním programem bude provázet komentář Jana Chýleho a vše bude online přenášeno mediálním partnerem EquiTV. Novinkou je speciální finanční odměna pro koně CS!

 
Slovenský teplokrevník na MČR dětí a juniorů v Praze
Na parkurovém MČR dětí a juniorů 2021 v Praze se objevilo na předních příčkách hned několik zástupců slovenského teplokrevníka. Ve vítězném týmu v kategorii dětí zapsal ve třech jízdách tři nuly valach Lapentti (Le Patron x Carbid) s Kristýnou Gutovou v sedle.

Stříbro v soutěži družstev dětí získala klisna Fairy 1 (Cyril x Latinus), kterou sedlala Nicol Čížková. Dvojice udělala ve třech jízdách jednu chybu. Jedno zaváhání měla na kontě také Natálie Melmerová s Lorettou (Lordano x Elmero B).

V kategorii juniorských týmů byla stříbrná klisna Tunika II (Colman x Bentely). S tou startovala Anna Kostková.
 
Upozornění pro chovatele
Upozorňujeme chovatele, kteří chtějí registrovat hříbata, aby kontaktovali sekretariát Svazu chovatelů slovenského teplokrevníka. Telefon: 603 525 377, e-mail: schcs@studbookcs.cz
 
Chovatelský den a Cena Ing. Zdeňka Müllera, CSc. - Martinice 2021
Středa 25. srpna byla dlouho očekávaným dnem mezi všemi příznivci koní a slovenského teplokrevníka obzvlášť. V Martinicích se odehrál chovatelský den koní plemene slovenský teplokrevník a Cena Ing. Zdeňka Müllera, CSc. Vzpomínkový den, věnovaný tomuto výjimečnému chovateli koní a hipologovi, provázelo krásné letní počasí a o účast ve vypsaných soutěžích byl obrovský zájem.

Parkurů vyrostlo na martinickém kolbišti postupně celkem pět. Soutěž Z ovládla dvojice Ondřej Macán a klisna slovenského teplokrevníka Quality-M (Guidam Sohn x Colonel). V ZL zvítězil Matěj Kotalík na valachovi CS Guibet P (Guidam Sohn x Landos), jemuž se nejvíc dařilo i v následné soutěži L**. 

Nejvyšší obtížnost měla soutěž otevřená pouze pro hřebce uznané CS. S kurzem Zdeňka Krpely na úrovni ST* si nakonec z osmi zúčastněných plemeníků poradil nejlépe oldenburský bělouš Crosby DK (Cachas x Sandro Z) s Jiřím Tmějem v sedle, který nechyboval a dojel v nejlepším čase. S nulou dokončili ještě holštýnský hnědák Esman (Darco x Cassini I), kterého sedlal Jiří Mayer a BWP Tallmann TN (Toulon x Colman), s nímž startoval Karel Polák.

Sportovní část programu vyvrcholila Cenou Ing. Zdeňka Müllera, CSc. s překážkami do 130 cm. V té muselo o vítězi rozhodnout rozeskakování, v kterém byl bezchybný a nejrychlejší Matěj Kotalík s valachem ČT Cesanem V. Nejúspěšnějším zástupcem CS byl Atila 2 (Carrera VDL x Sobarde-E). S tím projel Jiří Tměj cílem rozeskakování bez trestných bodů a jen o půl sekundy za vítězem, což znamenalo druhé místo. V TOP10 se stejný jezdec umístil také s valachem CS Londonderry DK (Eurocommerce London x Silvio II). 

Diváci se mohli také seznámit s plemeníky uznanými CS, kteří byli předvedeni na ruce. Drezuru zastupoval KWPN Firestone (Johnson x Florencio), s nímž sbírá úspěchy česká reprezentantka Johana Vášáryová. Ten byl jako jediný předvedený v sedle s jezdkyní. Dále se představili Alantino (Alant x Larimar), Toohey van de Reesterhof (Tangelo van de Zuuthoeve x Chellano Z), He´s Blue (Mr.Blue x Heartbreaker), Diamond Cavalier Z (Dominator 2000 x Cavalier), Rythmic DK (Diamant de Semilly x Larimar), Didiér (Diarado x Voltaire), Contrast-HG (Cornet´s Stern x Caletto III), Cornessini (Cornet Obolensky x Cassini I), Untouchable LA (Untouchable x Unaniem), Joke of the Year (Baloubet du Rouet x Cornet Obolensky), Kannthago DK (Kannan x Carthago Z), Luigi (Comme Il Faut x Verdi) a Cyril (Coriano x Cent). 

Svaz chovatelů slovenského teplokrevníka tímto děkuje Jezdecké společnosti Equitana Martinice za organizaci a zejména majitelům všech předvedených hřebců za jejich účast. 

Foto: Martina Kůstková - fotogalerii najdete v tomto odkazu


 
Drezurní KMK Hradištko 2021
V Hradištku u Sadské se v pondělí 23. srpna jelo kvalifikační kolo drezurního KMK. V kategorii čtyřletých hřebců a valachů obsadil druhé místo s výsledkem 74,200 % valach CS Foxstar Moravian Boy (Tarzan x Quirado) s Petrou Miki Civišovou v sedle. Mezi pětiletými hřebci a valachy byl pátý Well Done (Homburg x Silvio II). Toho představila Karolína Šimáčková s výsledkem 68,600 %. Stejná jezdkyně dojela čtvrtá s klisnou CS Wiou (Homburg x Waterford), narozenou rovněž v roce 2016. Dvojice dostala 75,400 %. Ve sloučené soutěži pro koně narozené 2015 obsadila čtvrtou příčku klisna Antoinette S (Russel II x Tuschinski), která s Klárou Dohodilovou získala hodnocení 73,900 %.
 
Finále Zlaté podkovy – Humpolec 2021
Zástupci plemene slovenský teplokrevník byli úspěšní při finále Zlaté podkovy ve všestrannosti, které proběhlo od 20. do 22. srpna v Humpolci. Ve Stříbrné podkově I, což je obtížnost CCN2*, vyhrál Eltio (Eliáš 1 x Aktiv) s Viktorem Regnardem v sedle. Bronzovou podkovu ovládl Ladaron (Lordano x Sun Valley IRE) s Nelou Havelkovou.
 
Úspěchy zástupců CS při Kritériích mladých koní v Písku
Ve čtvrtek 12. srpna hostil Zemský hřebčinec v Písku další kolo parkurového KMK. V početném poli startujících uspěli i koně plemene slovenský teplokrevník.

Mezi čtyřletými klisnami skončila třetí Dacota (Cassini´s Son-T x Vigaro) s Filipem Žlábkem v sedle. Dovezla známku 24,500. V TOP10 byla ještě devátá Russelka von Opalice (Russel II x Donar s.v.) s Matějem Kotalíkem (23,400).

V kategorii čtyřletých hřebců a valachů obsadil šestou příčku Nathan (Aloube Z x Askano-T), kterého sedlal Zdeněk Palička. Zapsali známku 23,900.

V soutěži klisen narozených v roce 2016 se v nejlepší desítce umístila Quilda (Quaid FRH x Corsár) s Michalou Hanuščinovou, jež dojela devátá za 23,700. Desátá pak skončila ryzka Sunny River (Russel II x Boston) s Natálií Tarabini.

Hnědák Caruso 437 (Caruso Medimade x Carpalo) s Matějem Kotalíkem uspěl mezi pětiletými hřebci a valachy. Obsadil druhé místo se známkou 24,500. Stejný jezdec sedlal i valacha jménem Lotus 13 (Little Joe 1 x Raphael), který dojel pátý (24,100).

Mezi šestiletými klisnami vyhrála Cardina 37 (Cardino x Corrado II), s kterou Miloslav Příhoda získal hodnocení 25,700. Hned za nimi pak skončila Zaragoza (Jaguar Mail x Canturo) s Petrou Boháčovou. Pátá pak byla Klorie Insprav (Russel II x Ermitaž) s Darinou Hochmanovou.

V soutěži pro šestileté hřebce a valachy si z CS vedl nejlépe pátý Calib DK (Calido I x Sir Shutterfly) a Jiřím Tmějem, který bral známku 24,500. V TOP10 byl ještě devátý Rachot (Russel II x Quidams Rubin) s Václavem Mládkem.
 
Výběr hřebců do 70denního testu PK CS 2021
Hradištko u Sadské úterý 17.8.2021 od 10 hodin.
Výstava hříbat Svržno 6.8.2021
Výstava hříbat Slovenského teplokrevníka a ostatních evropských teplokrevných plemenných knih Svržno 06.08.2021

V letošním roce se výstavy hříbat ve Svžně zúčastnil rekordní počet hříbat a to 25 hříbat slovenského teplokrevníka v ČR a 18 hříbat ostatních evropských plemenných knih.

Šampiónem celé výstavy, všech zúčastněných plemen byl komisí vyhodnocen hřebeček Sweet Spoot (Stalypso x Calanthano) chovatelky paní Jitky Tiché ze Srbice

Šampiónem všech vystavovaných hříbat plemene CS byl komisí vyhodnocen hřebeček Jumping Tornádo (Tallmann TN x Comme IL Faut), chovatelů Jany a Bedřicha Hanákových z Pernarce

V kategorii vystavovaných hřebečků plemene CS se nejlépe umístili:
Jumping Tornádo (Tallmann TN x Comme IL Faut ) chovatelů Jany a Bedřicha Hanákových, Pernarec
Robbie Mer (Romeo van Het Rozenveld x Jaspis) chovatel: Ježek Martin, Čečkovice
Brilliant Bernstein (Bernstein x Brilliant RH Z) chovatelka : PhDr. Anna Reinbergerová

V kategorii vystavovaných klisniček plemene CS se nejlépe umístili:
Rory of Paradise (Romeo van Het Rozenveld x Norman) chovatelka : Petra Vraná, Stráž nad Ohří
Hanneke SZM (Brando x Przedswit XVI-12) chovatelka : Eliška Kostová
Old Jazz Rom (Romeo van Het Rozenveld x Jazz de Coquerie), chovatel: Ing. Milan Pěchouček

Všechna vystavovaná hříbátka splňovala vysoký standard evropského chovu teplokrevných koní a komise měla velmi nelehký úkol.
Celá výstava hříbátek byl velmi pěkný hipologický zážitek a to nejen pro majitele hříbátek, ale i pro všechny zúčastněné diváky.
Jménem Svazu chovatelů slovenského teplokrevníka v ČR bych chtěla tímto poděkovat všem zúčastněným chovatelům, celému realizačnímu týmu ve Svržně a především panu Bedřichu Hanákovi, coby hlavnímu organizátorovi této výstavy hříbat.

Dana Kováčová 
Zástupci CS uspěli při MČR ve všestrannosti 2021
Vrchovany hostily na přelomu července a srpna mistrovství České republiky ve všestrannosti 2021. Zástupci CS tam donesli hned tři jezdce ke zlatu. Ladaron (Lordano x Sun Valley) s Nelou Havelkovou zaznamenal vítězství v kategorii mladších juniorů (obtížnost ZL). Mezi staršími juniory (CCN1*) obsadil první místo Viktor Regnard v sedle valacha Eltia (Eliáš x Aktiv). V dětské kategorii (Z) vyhrála Kristýna Přikrylová s Lowenem (Sagitta 1 x Bachčisaraj (Barbero) s.v.) Foto: Marcel Runštuk

V pátek 30. črevence se dařilo také Atilovi (Carrera VDL x Sobarde-E) v parkurovém skákání. Při Českém skokovém poháru ve Zduchovicích obsadil s Jiřím Tmějem v sedle po čistém výkonu druhé místo v S**.
 
Přehlídka koní jihomoravských chovatelů
V neděli 1. srpna uspořádali manželé Novákovi v Našiměřicích přehlídku koní jihomoravských chovatelů. V kategorii teplokrevných čtyřletých a starších klisen zvítězila bělka 80/651 Celtic Rose po otci 1850 Cannavaro, z matky 80/294 Hellia po 905 Carismo chovatelky Aleny Paluskové z Prahy, v majetku Moniky Kudrnkové z Uherčic.
 
KMK Zduchovice 27. července 2021
V úterý 27. července hostily Zduchovice další kolo skokového KMK. V kategorii čtyřletých klisen zabodovala CS Gertruda (Dařbuján x Winsconsin van de Cruyenvelden) v sedle s Ivou Kadlecovou. Dvojice obsadila se známkou 25,400 třetí místo.

Ještě lépe si vedl hřebec Kannthago DK (Kannan x Carthago Z), který ve stejném ročníku ovládl s Jiřím Tmějem soutěž hřebců a valachů se známkou 26,000.

V soutěži pětiletých klisen byla z CS nejlepší Quilda (Quaid FRH x Corsár), kterou sedlala Michala Hanuščinová. Dvojice dojela na šestém místě se známkou 25,300.

Mezi klisnami narozenými 2015 byla nejvýš z CS Zaragoza 1 (Jaguar Mail x Canturo). Petra Boháčová s ní skončila čtvrtá (23,300). Stejnou příčku obsadila dvojice Cessario (Cassini II x Clintord I) a Michaela Refková v kategorii šestiletých hřebců a valachů. Jejich známka měla hodnotu 25,600.
 
Volba předsedy svazu chovatelů Slovenského teplokrevníka v ČR,z.s.
Dne 20.7.2021 proběhla schůze předsednictva, kde si členové předsednictva zvolili předsedu. Paní Dana Kováčová byla zvolena předsedkyní svazu chovatelů Slovenského teplokrevníka v ČR, z.s..
Přehlídka hříbat 2021 Ptýrov
Ve čtvrtek 22. července se konala na Ptýrově oblastní přehlídka hříbat ročníku 2021. Jedinou účastnicí PK CS byla zatím bezejmenná klisnička po otci Caluca Z, z matky 55/81 Jíva po Cartouche chovatele a majitele Daniela Voksy. Klisnička, přestože byla mezi všemi hříbaty nejmladší, obsadila ve své kategorii třetí místo. 
CS na parkurovém mistrovství ČR v Olomouci
Ve dnech 15. – 18. července proběhlo v Olomouci parkurové mistrovství České republiky seniorů a jezdců do 25 let. V „barvách“ CS se tradičně dařilo Atilovi (Carrera VDL x Sobarde-E) s Jiřím Tmějem. V soutěži družstev zajeli první kolo S** s nulou, v druhém kole na stejné obtížnosti shodili jednu překážku.
Skokové KMK v Suché u Litomyšle
Další kolo skokového KMK se konalo ve středu 21. července v Suché u Litomyšle. V kategorii čtyřletých klisen dojela třetí Pirueta 1 (Quiad FRH x Popcorn) s Jiřím Hruškou. Dvojice dostala známku 24,000. Po hřebci Quaid FRH je také Scarlet 14 (Quaid FRH x Scampolo), která obsadila šesté místo s Janou Vaníčkovou v sedle (21,400). Na osmé příčce se umístila Gertruda (Dařbuján x Winsconsin van de Cruyenvelden). Tu představila Iva Kadlecová. Mezi klisnami narozenými 2016 byla sedmá Ceremonie (Winningmood van de Arenberg x Sandreo) se známkou 19,200, kterou sedlal Marek Hentšel. V kategorii šestiletých hřebců a valachů získala třetí místo dvojice Cessario (Cassini II x Clintord I) a Michaela Refková, která zajela s výsledkem 24,000. Hned o jednu příčku za nimi skončil Diamant 425 (Diarado x Silvio II) s Jiřím Malým.
 
Úspěch CS při drezurním KMK v Písku
Úspěch CS při drezurním KMK v Písku
Ve středu 21. července proběhlo v Písku první ze dvou letošních kolo drezurního KMK. V kategorii čtyřletých hřebců a valachů byl druhý valach CS Foxstar Moravian Boy (Tarzan 3 x Quirado) v sedle s Petrou Miki Civišovou. Dvojice dostala známku 78,200 %.
 
Festival mladých koní, výstava hříbat Zduchovice 2021
Festival mladých koní, výstava hříbat Zduchovice 2021
Zástupci CS ve sportu
Během druhého červencového víkendu předvedli zástupci CS několik pěkných výkonů. Valach Diamant Landos (Crux x Landos) dojel v sobotu 10. července v Ptýrově s nulou druhý v S**. Sedlala ho Daniela Kryspínová.

V Královicích se konaly drezurní závody, v kterých se představila Hot Love AZ (Hotline x Sandro Hit) s Fabriziem Sigismondim. V úloze IM-1 dojela pátá se známkou 65,441 %. V úrovni S startovala Karolína Šimáčková s osmiletým valachem Tango 12 (Diamante x Florestano). Úlohu JÚ absolvovali s výsledkem 64,556 %, za výkon v JD dostali 63,737 %. V obou případech to stačilo na šesté místo.
Slovenský teplokrevník při KMK - Ptýrov 7. července
Ve středu 7. července proběhlo v Ptýrově další kolo KMK v parkurovém skákání. Mezi pětiletými klisnami se dařilo Quadi 1 (Quaid FRH x Drosselklag II) s Antonií Sabathilovou v sedle. Soutěž dokončila na pátém místě se známkou 23,900. O jednu příčku za ní se umístila Sunny River (Russel II x Boston), kterou sedlala Natalia Tarabini (23,600). Do TOP10 se vešla ještě Quinsa (Quaid FRH x Rex Z) s Janou Žilinskou.

V soutěži klisen narozených 2015 si z CS vedla nejlépe Klorie Insprav (Russel II x Ermitaž) s Darinou Hochmanovou. Obsadila čtvrté místo se známkou 24,700. Šestá skončila Cardina 37 (Cardino x Corrado II) s Miloslavem Příhodou v sedle, osmou příčku obsadila Gartia (Canturino x Carismo), kterou předvedl Rudolf Doležal.

V kategorii šestiletých hřebců skončil na pátém místě Cessario (Cassini II x Clintord I), kterého sedlala Michaela Refková. Získali známku 22,900. Hned za nimi se umístil Diamant 425 (Diarado x Silvio II) s Jiřím Malým.
 
Londonderry DK vyhrál Cenu města Písku
Londonderry DK vyhrál Cenu města Písku
Londonderry DK (Eurocommerce London x Silvio II) vyhrál v neděli 4. července Cenu města Písku. Jednokolové ST** s finále překonal s Jiřím Tmějem v sedle bez trestných bodů! Dařilo se i další zástupkyni slovenského teplokrevníka. Klisna Grazie 1 (Guidam Sohn x Lordanos), kterou sedlala Kateřina Mestenhauserová dojela s nulou třetí v nedělním S**, stejně jako o den dřív v ST*. V sobotním S* byla po čistém výkonu druhá.
 
Informace pro majitele klisen a hříbat CS
Žádáme majitele klisen a hříbat CS, kteří žádají o zápis do PK CS, ať kontaktují tajemnici svazu na email: schcs@studbookcs.cz nebo tel. 603 525 377.
Slovenský teplokrevník úspěšný při MJP v Martinicích
Ve dnech 24. – 27. června proběhl v Martinicích tradiční Memoriál Jana Papouška. Dařilo se valachovi Atilovi 2 (Carrera VDL x Sobarde-E). V sedle s Jiřím Tmějem vyhrál páteční S* i sobotní a nedělní S**. V hlavní soutěži závodů, dvoukolovém T*, obsadil bělouš Carman (Carpalo x Maia) čtvrté místo. Sedlal ho Aleš Opatrný.
 
Chovatelský den Ing. Zdeňka Müllera, CSc.
Chovatelský den Ing. Zdeňka Müllera, CSc.
Všechny příznivce koní, zvláště pak slovenského teplokrevníka, zveme na chovatelský den, který proběhne ve středu 25. srpna v Martinicích. Připraveny budou přehlídky a parkurové soutěže až do S**. Chovatelský den je věnován památce Ing. Zdeňka Müllera, CSc.
Slovenský teplokrevník na mezinárodních závodech CSI2*-W Olomouc
Slovenský teplokrevník na mezinárodních závodech CSI2*-W Olomouc
Atila (Carrera VDL x Sobarde-E) s Jiřím Tmějem dojel ve čtvrtek 17. června po čistém výkonu druhý v Medium Tour.
Smutná zpráva
 
Vážení přátelé,
Přijměte prosím tuto velmi smutnou zprávu. Dnes 06.06.2021 nás po velmi vážné nemoci opustil Ing. Zdeněk Müller. Bude nám všem a nejen chovatelům velmi chybět. Na jeho výslovná přání bude rozloučení pouze v úzkém rodinném kruhu.

 
KMK Opava
Při dalším kole Kritérií mladých koní v Opavě se 14. června dařilo hlavně klisnám CS. V kategorii čtyřletých dojela na třetím místě Scarlet 14 (Quaid FRH x Scampolo) s Janou Vaníčkovou. Dvojice získala známku 24,300. Osmou příčku obsadila Winning Lady (Caprini x Ballast) s Rostislavem Hlauškem, když dostala známku 23,200.
V kategorii klisen narozených 2016 zajela z CS nejlépe Kasia 2 (Grand x Landor S) v sedle s Lucií Strnadlovou. Ta skončila třetí se známkou 24,600. Za ní se seřadily další klisny CS, a to čtvrtá Quinsa (Quaid FRH x Rex Z), pátá Ceremonie Fitmin (Winningmood vd Arenberg x Sandreo), šestá Santa Quinta B (Quaid FRH x Genius Lysák) a sedmá Quadi 1 (Quaid FRH x Drosselklang II).

 
Carman úspěšný ve Velké ceně Prahy

Další skvělý výsledek CS ve sportu. Aleš Opatrný obsadil v neděli 13. června druhé místo ve Velké ceně Prahy v rámci Českého skokového poháru. V soutěži do 150 cm ve finále sedlal Carmana 80/168 (Carpalo x Maia)

 
Malá cena Písku
Zástupcům CS se v sobotu 12. června dařilo při Malé ceně Písku. Hlavní soutěž S* vyhrál Atila 2 (Carrera VDL x Sobarde-E) s Jiřím Tmějem. Druhý skončil Giovany (Guidam Son x Voltaire), kterého sedlal Zdeněk Hruška a třetí místo obsadil opět Jiří Tměj s Londonderrym DK (Eurocommerce London x Silvio II). Foto: Martina Kůstková
KMK Hradištko
V Hradištku proběhlo 8. června další kolo Kritéria mladých koní. To se nemohlo obejít bez účasti zástupců slovenského teplokrevníka. V kategorii šestiletých hřebců a valachů dostal vysoké hodnocení 25,200 valach Diamant 425 (Diarado x Silvio II) s Jiřím Malým v sedle. Obsadil 4. místo. Čtvrtá byla také šestiletá klisna Cardina 37 (Cardino x Corrado II). Předvedl jí Miloslav Příhoda se známkou 24,600. Mezi pětiletými hřebci a valachy byl z CS nejvýše tentokrát Gbelík (Balcamor x Winsconsin van de Cruyenvelden) s Ivou Kadlecovou na 11. příčce s hodnocením 24,000. Hned dvě pětileté klisny po Quaid FRH byly vysoko ve výsledkové listině své soutěže. Quinsa (Quaid FRH x Rex Z) s Janou Žilinskou byla třetí (24,700), o příčku níž byla Quilda (Quaid FRH x Corsár), kterou prezentovala Michala Hanuščinová. Po hřebci Quaid FRH je také Quadi 1 s Markem Klusem, jež brala osmé místo. Mezi čtyřletými hřebci a valachy dojel nejlépe osmý Nathan 3 (Aloube Z x Askano-T) s výsledkem 24,300, sedlal ho Zdeněk Palička. Mezi klisnami ročníku 2017 si z CS vedla nejlépe Melissa 2 (Dařbuján x Dantes) rovněž na osmé příčce. Tu představila Adéla Varvařovská s hodnocením 23,500.

 
Zduchovice 3.-6.6.2021
Dva koně PK CS úspěšně na CSI1*/CSIYH1* ve Zduchovicích 3.-6.6.2021.

Na úrovni CSI1* zaskákal v sobotní 120 výborně ANTHONY (Norman x Concept) s Miroslavou Šťovíčkovou a bezchybnou jízdou si zajistili 5. místo mezi 27 startujícími. Chovatelem koně je Ondřej Nágr.
V soutěžích pro mladé koně CSIYH1* mezi 5/6tiletými skákala velmi dobře ZARAGOZA (Jaguar Mail x Canturo) s Petrou Boháčovou. Po dvou 125cm parkurech s jednou chybou se jí dařilo nejlépe na 130cm,        kde na náročném parkuru byla s jednou chybou 9. nejlepším koněm mezi 6tiletými. Chovatelem Zaragozy je Ing. Zdeněk Muller.

SVKWB horses started in CSI1 * and CSIYH1 * in Zduchovice (CZE).
ANTHONY (Norman x Concept) and Miroslava Šťovíčková won 5th place (0) level 120cm, in competition CSIYH1 * for 5/6-year-old horses 125 / 130cm mare ZARAGOZA (Jaguar Mail x Canturo) and Petra Boháčová (4) 13th place.


 
KMK Písek
Ve středu 19. května proběhlo v Písku první kolo letošního skokového Kritéria mladých koní. Mezi čtyřletými klisnami vyhrála CS Dacota (Cassini's Son-T x Vigaro), kterou prezentoval Filip Žlábek. Dostala známku 24,800. Vítězství zaznamenal slovenský teplokrevník i mezi čtyřletými hřebci a valachy. Vyhrál hřebec Didiér (Diarado x Voltaire) s jezdcem Davidem Vackem s hodnocením 25,200. V početné konkurenci uspěl          i čtyřletý Kannthago DK (Kannan x Carthago Z) s Jiřím Tmějem, který měl šestou nejvyšší známku.
Mezi pětiletými klisnami byla druhá Quilda (Quaid FRH x Corsár) s Michaelou Hanuščinovou (25,100). Také šestiletá klisna Cardina 37 (Cardino x Corrado II) s Miloslavem Příhodou uspěla, ve své kategorii skončila třetí se známkou 24,600. Šestiletý hřebec Rachot (Russel II x Quidams Rubin) byl rovněž třetí. Sedlal ho Václav Mládek a dostali hodnocení 24,700. Dobře se předvedl i Rande Vu (Russell II x Baloubet du Rouet)        s Kamilou Veselou, který byl sedmý se známkou 24,100.
Třídění hřebečků Písek
Třídění v Písku
Ve čtvrtek 13.5. proběhlo na hříbárně Nový Dvůr u Písku jarní třídění teplokrevných hřebečků. Posuzovala je komise: Hana Civišová, Zdeněk Hruška a David Vacek. U ročníku 2020 se představili dva zástupci PK CS. Hřebeček 80/431 Veget maj. Zemský hřebčinec Písek, chov. Petra Boháčová,(Noowanda Semilly,  80/112 Vega po Coriano) obdržel výslednou známku za exteriér 7,17 bodu. Za skok ve volnosti získal 7 bodů. Hnědák 79/774 Heroine maj.a chov. Drábek Michal (Diamant de Semilly, 1/969 Heraldika po Heraldik) byl hodnocen stejnou známkou za exteriér a za volnost 7,25 bodu. Tříletí hřebci PK CS jsou aktuálně připravováni v ZH Písek tři a všichni absolvovali také jarní třídění. To proběhlo v kryté hale hřebčince. Hřebec 80/83 Jordano M maj.Zemský hřebčinec Písek, chov.Maroušek Václav (I´m Jaguar, 11/664 Seina           po Silvio II) získal 6,92 za exteriér a 7 bodů za skok. Další kůň 80/85 Imagine Dragon maj. Zemský hřebčinec Písek, chov. Fišrová Andrea(I´m Jaguar, 17/289 Connie Sun-T po Cannavaro) byl hodnocen 7,50 body         za exteriér a 7,58 body za skok ve volnosti. Posledním z trojice bělouš 80/66 Cardiff maj. Zemský hřebčinec Písek, chov.Štěpánková Jana (Capibara, 1/435 Tina po Landino) získal za exteriér 7,50 bodu a za skok       ve volnosti obdržel nejvyšší bodové hodnocení celého ročníku, 8,25 bodu.
Naskladnění hřebečků - ročník 2020 Pazucha
Testační odchovna hřebečků Pazucha v okr. Litomyšl, jejímž garantem je PK CS a která zajišťuje odchov jednotlivých ročníků hříbat od odstavu až po hřebce do 3let, kteří svůj pobyt zakončí testem. Tato testační odchovna je otevřena všem teplokrevným plemenným knihám působících na území ČR.
5.5.2021 se naskladňoval ročník hřebečků 2020 - hřebečci byli předvedeni na ruce v kroku, klusu a skočili jednoduchý skok o výšce 50cm -
čt DELACROIX (Diarado x Beethowen) hodnocení 7/6
cs SAMUEL (Aristo z x Silvio II) 6/5
  FOXY BRANTZAU (Brantzau x Incello) 4/5
čt CRIS (Cento Lano x Carismo) 7/7
čt CHICAGO HS (Chico´s Boy x Hold up Premier) 4/6
čt FRED THE RED (Aristo Z x Graf Czech) 5/7
    MELL BLUE (Charless Blue x Jasper´s Boy)
cs REK GIN FIZZ LEONCE (Rock´n Roll Semilly x Gin Fizz)
cs QUIDO (Quaid x Goodman) 6,6/6,6
cs CON CORAZÓN (Conquistador x Cassini II) 7/7
     BARON (Taarlo Kubišta 1 x Varadero xx) 6/6
cs LEONTINO (Cantinoso x Russel II)
cs ZACANTINO (Cantinoso x Marlon)

Zároveň byl předveden a vyhodnocen ročník hřebečků 2019 -
cs WILIAM VON DESHAIDES (Werbespot x Sao Paolo)
čt COOL BOY (Cool Paradise x Rock´n Roll)
čt CORELLI HS (Cola x Hod up Premier)
kk BEN GASPER KINSKÝ (Gasper x Homér)
cs CORNVEST-NA (Cornessini x Astico)
cs C-MISTER TEE (Cezar x Stakkato Gold)
čt CHICO HS (Chico´s Boy x Erudit)
čt OLYMPIC FORMAT KL (Origi D O x Darco de Revel)
čt ORIGIDOS (Origi D O x Canoso)
čt HICKSTEAD´S BOY (Hickstead White x Cromwell) 
Nejúspěšnějším slovenským teplokrevníkem na CSI2*-W Prague Arena byl valach Carman
Aleš Opatrný s valachem Carman 80/168 CS předvedli v nedělní Gold Tour při CSI2*-W Prague Arena skvělou jízdu. Čistým parkurem v čase 59,25 obsadili třetí místo. Carman 80/168 (Carpalo x Maia) se narodil 7.7.2012 u chovatele a majitele Ing. Jaroslava Martince.
ROČENKA PK CS 2020
Přehlídka a výběr hřebců do PK CS 15.4.2021
Přehlídka a výběr hřebců do PK CS 15.4.2021
15.4. 2021
Přehlídka a výběr hřebců do plemenné knihy CS v Hradištku u Sadské.
Z přihlášených 19 koní se k výběru dostavilo 17 hřebců, oprávnění k plemenitbě obdrželo 6 hřebců.
Komisaři: Ing. František Petřík, MVDr. Pavel Havelka Zdeněk Hruška, MVDr. Heda Krügerová, Ing. David Vacek

1. Vyhlášeným vítězem se stal CS UNTOUCHABLE LA (Untouchable x Unaniem x Goodtimes) majitele Ladislava Arienta a Karla Bílka, chovatelem toho hřebce je Ladislav Arient. Ušlechtilý hnědák disponoval velmi dobrým pohybem, pozorností i exteriérem. Otcem je excelentní elitní Untouchable, který je prověřený na mezinárodní úrovni 160 a ve svém původu má hřebce světových formátů Heartbreaker, Carthago či Papillon Rouge, kteří významně ovlivnili světový chov koní.
2. Pomyslně se na druhém místě umístil westf CANTE ROYAL (Cantos x Calmando x Cambridge), chovatele Jiřího Hochmana, majitele Vladimíra Maláka.
Jeho otec Cantos (Catoki x Contact Me po Carthago x Cantus) byl licentován pro PK CS v roce 2017 a má rovněž oboustranně prověřené pedigree na nejvyšší výkonnosti.
3.  ORIGI DE MONT (Origi d´O x Atlas x Marobud xx) chovatel a majitel Jan Tříska. Origi d´O je kombinací špičkového Diamante de Semilly a současně jednoho z nejlepších synů Heartbreakera, hřebce Toulon.
4. Jediný zástupce PK Zangersheide TOOLEY VAN DE REESTERHOF (Tangelo van de Zuuthoeve x Chellano Z x Ramiro Z), chovatel Marjana Kosse, majitele Ondřeje Nágra. Tangelo van de Zuuthoeve je synem trochu zapomenutého šampiona Evropy v juniorské kategorii Narcos II, který ve skoku mohutnosti překonal 225cm. V mateřské části je Tangelo nositel plnokrevné krve Laudanum xx /160/ a holst. Ramiro Z.  
5. Francouským kvalitním původem navázaném na plnokrevníka disponuje další hřebec CS PIKEUR DU ROUET (Pezetas du Rouet x Palisco x All Tiger xx) chovatelky a majitelky Kateřiny Vrané. Pikeur je korektní, ušlechtilý a předvedl ochotu i velmi dobrý skok ve volnosti. Jeho otec Pezetas sportoval na úrovni 150 a je synem Quidam de Revel. Jeho nejlepším potomkem ve světovém sportu se aktuálně ukazuje Vient tu du Rouet, který se výborně předvedl letos na Global Champions Tour 5* na úrovni 155  následně i v GP 160. Stejně jako Pikeur je prochovaný  na Jalisco. V původ Pikeura je Jalisco tentokrát přes syna Palisco, který působil pro české chovatele v ERC Mnětice.
6. SBS MUGÁNO NOVOJICKÝ HF (Lector van den Bisschop x Federweisser x Radegast) chovatelky a majitelky Jany Lošákové. Belgický Lector van den Bisschop je prochovaný na dlouholetou světovou skokovou jedničku Darco a jeho mateřským otcem je rovněž sportovní a chovatelská jednička For Pleasure.

Letošní výběr byl atraktivní nejen původy, ale i kvalitou koní. Nutno ale rovněž pochválit chovatele nebo majitele, kteří hřebce dokázali korektně a velmi dobře připravit. Poděkování patří i pro dnes již profesionální vodiče, pro které se stalo kvalitní předvádění zaběhnutou rutinou, moderátorovi za tradičně zasvěcené komentáře i komisařům a sekretářce CS za obětavou práci na místě.                                              Poděkování patří i manželům Půlpánovým a jejich týmu, kteří vzorně připravili areál a zajistili hladký průběh akce včetně občerstvení.

Přesto, že PK CS vyhlašuje svého vítěze výběru, působení v chovu má letos otevřeno všech šest uvedených vybraných hřebců. Pro ostatní cesta k licentaci uzavřena není, mají možnost se zúčastnit podzimního testu.


 
Informace pro chovatele a majitele klisen
Pokud budete připouštět své klisny plemennými hřebci, ověřte si prosím, zda je  hřebec zlicentován v naší plemen.knize  a má zaplacený výběr na příslušný rok.
Facebook- PK Slovenského teplokrevníka
Plemenná kniha Slovenského teplokrevníka v ČR oznamuje chovatelům, majitelům a všem příznivcům koní, že založila facebook.stránky. Facebook.com/slovenskyteplokrevnik
Korespondenční adresa svazu
SCHCS
Martina Bečková
Heřmánkovice 162
549 84 Heřmánkovice

 
Přehlídka dvouletých hřebců a výběr do plemenitby PK CS
! ! ! Přehlídka a výběr hřebců do PK CS se odkládá ! ! !
NOVÝ TERMÍN 15.4.2021
Plemenná kniha Slovenského teplokrevníka oznamuje odložení výběru hřebců do plemenitby, který se měl konat dne 3.3.2021. Vzhledem k vývoji epidemie COVID-19 v ČR není možné tuto akci uskutečnit. Nový termín je 15.4.2021. Podmínkou účasti hřebců na této akci bude vakcinace proti herpesviru. Hřebci musí být v imunitě proti tého nákaze, tj. byli vakcinování proti herpesviru koní v souladu s doporučením výrobce konkrétní použité vakcíny. !! NEBO!! Kůň byl laboratorně vyšetřen na přítomnost koňského herpesviru metodou PCR ze vzorku výtěru z nosu s negativním výsledkem; toto vyšetření nesmí být starší 10 dnů (rozhodující je datum odběru vzorku).
Všichni účastníci výběru se musí prokázat negativním antigenním testem.
 
Pezetas du Rouet
Po Pezetas du Rouet, který působil v chovu pro PK CS v sezoně 2017, se předvedl velmi dobře na Global Champions Tour CSI5* GCT v březnu 2021 v Dohá v Grand Prix 160, hřebec VIENT TU DU ROUET s Pius Schwizerem.
Vient Tu Du Rouet 2019 Londýn -
https://www.youtube.com/watch?v=XCFUPQFZ3iE


Dalším potomkem v mezinárodním srovnání v současné době po Pezetas je klisna UNANIME DES FORETS, výk 155 s Louis Bouhana (FRA) nebo CASTOR DE LA ROQUE výk. T* s Philippe LAZARE i Edouard MATHE (FRA) - 4. na CSI2* 145 /0+0/ ve Valencii 2021.


Video Unanime de Forets -
https://www.youtube.com/watch?v=LzQzonitQGM


 
Přehlídka dvouletých hřebců a výběr do plemenitby PK CS
Přehlídka dvouletých hřebců a výběr do plemenitby,místo konání: JŠ Equus Kinsky, Hradištko u Sadské 126, 289 12 Sadská.
Datum konání: 3.3.2021 přehlídka bude jednodenní.
Uzávěrka přihlášek: 15.2.2021. Akce nebude přístupná veřejnosti.
Výsledek hlasování per-rollam
Výsledky hlasování per-rollam

Mandátová komise ukončila sčítání hlasování per rollam o usnesení z Valné hromady svazu chovatelů Slovenského teplokrevníka v ČR, z.s. .
Valná hromada byla usnášeníschopná, hlasování se účastnila nadpoloviční většina všech členů Spolku. Z celkového počtu 54 členů se hlasování účastnilo 30 členů Spolku.

Výsledek je následující:

bod 1. : 30 hlasů pro
bod 2. : 30 hlasů pro
bod 3. : 30 hlasů pro
bod 4. : 30 hlasů pro
bod 5. : 30 hlasů pro
bod 6. : 30 hlasů pro
bod 7 : 30 hlasů pro
bod 8 : 30 hlasů pro
bod 9 : 30 hlasů pro
bod 10: 30 hlasů pro

Znamená to, že všechna navržená usnesení byla přijata.

Pokud má někdo z členů zájem o zaslání příloh (revizní zpráva, sazebník poplatků, rozpočet na rok 2020, apod.), kontaktujte tajemnici svazu na tel. 603 525 377 nebo na email: schcs@studbookcs.cz.

Děkujeme za spolupráci v mimořádném hlasování „ per rollam“.
 
! Valná hromada Svazu chovatelů Slovenského teplokrevníka !
 Valná hromada Svazu chovatelů Slovenského teplokrevníka se uskuteční   PER ROLLAM, možnost hlasování prostřednictvím emailu je možné do 31.12.2020.
Ukončení 70denního testu PK CS
Ukončení 70denního testu PK CS
Ukončení 70denního testu proběhlo v Hradištku u Sadské za přísných hygienických opatření, v mimořádném režimu. Areál zůstal zcela uzavřen veřejnosti. Tato akce proběhla za přítomnosti pana Bc. Pavla Rodra z České plemenářské inspekce.

Byli předvedeni 4 hřebci. Hřebci obou sekcí, skokové a drezurní byli předvedeni na ruce  na tvrdém podkladu, ve skoku ve volnosti a v drezurní úloze. Hřebci skokové sekce také  na parkuru. Hřebce hodnotila komise ve složení: Rudolf Doležal, Zdeněk Hruška, Jiří Kotyza, MVDr. Pavel Havelka, Jana Hanáková. V drezurní sekci byl předveden hřebec Maroco, (2227 Monaco x Fanny po 5139 Florencio) z Valdštejnské obory chovatele Petra Vančury. Výsledná známka tohoto hřebce byla 8,1 bodů. Známku 8,4 b. získal za charakter, klus, cval, předpoklady  k výkonu a připravenost. Vysokou známku 8,2 b. obdržel                za uvolněnost pohybu a přijímání pomůcek.
Ve skokové sekci byli předvedeni tři hřebci. Nathan (5010 Aloube Z x Noelly po 1260 Askano -T) hřebec slovenského teplokrevníka ze společnosti Equus Kinsky, chovatele Petra Půlpána. Nathan obdržel výslednou známku 7,2 bodů. Nejvyšší známku 7,7 b. získal za charakter a dále pak vnitřní vlastnosti a připravenost 7,5 b. Hřebec Lorenzzo ( Calvaro Z x Fayette po 5146 Padinus) ze Stáje Hapax obdržel od komise výslednou známku 7,8 bodů. Známku 8,4 b. získal za cval, za skokové vlohy obdržel 8,1 bodů, stejně jako za klus. Vítězem 70denního testu plemenné knihy CS se stal hřebec Beaumont ( Brantzau x Falina I po Cassin), jehož prezentoval chovatel a majitel Jan Chýle.
Jeho průměrná známka byla 8,1 bodů. Za připravenost dostal dokonce 8,8 bodů, vysoko hodnocen byl za techniku končetin (8,6 b.), ale také za baskule (8,5 b.) a skokové vlohy (8,4b.). Známku 8,3 dostal za charakter a za vnitřní vlastnosti.
M ČR skoky 2020
Bronz pro Eliotta
První říjnový víkend patřil netradičně skokovému MČR v Martinicích. Při něm nechyběla divácky oblíbená soutěž družstev, kterých se sjelo do Martinic celkem 16. Do druhého kola postupovalo 10 z nich. Bez trestných bodů prošlo rovněž tříčlenné družstvo Plzeňské oblasti, za které startoval valach Eliott s Danielem Pospěchem, reprezentující stáj Koně Pernarec manželů Hanákových. Ryzák Eliott (Ebab RK, Carlott po Colonel) podal bezchybný výsledek i v druhém kole a pomohl družstvu Plzeňské oblasti k zisku bronzové medaile. Valach pochází z chovu Jana Třísky v Luhově. Narodil se po bělouši Ebab RK, kterého v soutěžích KMK jezdila Jana Stébelská a Ondřej Nágr. S výkonností S* byl prodán do zahraničí a ještě před odjezdem vykastrován. V barvách Kanady (Stevie Murphy) dosáhl výkonnosti 155 cm. Ebab RK má ve sportu aktuálně 6 startujících potomků, nejlepším je právě sedmiletý Eliott s výkonností ST*. Matka Eliotta, klisna 80/843 Carlott v letošní sezoně absolvovala pod jezdkyní Kateřinou Deverovou úrovně ST*. Sama pochází z velmi dobré rodiny, výkonnost ST prokázala její matka 26/62 Motiva II po Atlas i bába 26/516 Motiva po Marobud. Narodila se po hřebci Colonel, který působil v Mariánských Lázních, stejně jako už zmíněný Atlas. Holštýnský Colonel prošel seriálem KMK s O.Nágrem a následně byl prodán do zahraničí. Pod jezdkyní Nicolettou Stein dosáhl výkonnosti 140 cm.
Martina Kůstková
Tři klisny ve finálových soutěžích
Tři klisny ve finálových soutěžích
Ve dnech 15.-20.9. se sjeli jezdci do Hořovic, kde probíhala poslední kvalifikace Českého skokového poháru a také její finále. V rámci programu se jely také finálové jízdy Amateur Tour a CJC.
Do finálové dvacítky a vůbec nejlepší desítky v rámci Amateur Tour se probojovala Hana Dastychová Vrabcová s klisnou – Fatima (Edminton, Fabiana po Topas-23) chovatele společnosti Gesomont, v majetku jezdkyně. Dvojice v konečném pořadí obsadila krásné třetí místo. Do finále Czech Junior Cupu v rámci mladších juniorů se dostala Markéta Šlechtová s ryzkou Tosca (Mineral, Tona po Noble Law), odchovaná Jaroslavem Nyklesem, v majetku jezdkyně. Dvojice absolvovala bezchybné základní kolo a po chybě v rozeskakování obsadila sedmé místo. Mezi staršími juniory zaujala čtvrtým místem Klára Poledňáková s klisnou Lota z Rusína (Scater, Loty po Lomikar) chovatele Václava Říhy, v majetku Jany Kopečné. Stabilní výkony této klisny potvrdil i fakt, že její jezdkyně zároveň obdržela šerpu za druhé místo v celorepublikovém finále Českého poháru ve stylovém skákání.
Martina Kůstková
KMK Písek finále
Dva tituly šampionek
Sedm kvalifikačních kol měl letošní seriál KMK ve skocích. Pět z nich se konalo v Čechách a dvě na Moravě. Úvodní kolo hostil Zemský hřebčinec Písek a na stejném místě proběhlo i finále ve dnech 4.-6.září. V pátek se mladí koně seznamovali s parkurem formou tréninků, které stavěl stejně jako samotné finále ing. Jan Šíma za asistence Petra Maška.
Klisen ročníku 2016 odstartovalo 18, z toho 4 plemene cs. Tato plemenná kniha zaznamenala největší úspěch, když s výsledkem 51,9 bodu dokončil Marek Hentšel s klisnou 80/861 Ceremonie Fitmin (Winningmood van de Arenberg , 80/200 Casandra po Sandreo) chovatele Ing. Zdeňka Müllera, v majetku JK Baníku Ostrava. Do první desítky se vešla ještě klisna 79/527 Quinsa (Quaid, Resie Z po Rex Z) chovu      a majetku Martiny Žilinské, která se v konečném pořadí umístila devátá. Mezi hřebci a valachy vedl průběžné bodování v sezoně 80/842 Lotus po Little Joy, který byl jediným zástupcem cs ve finále. Ten však v obou kolech celkem 3x chyboval a propadl se až do druhé poloviny výsledkové listiny.
Mezi pětiletými klisnami získala titul šampionky opět klisna PK cs a to 80/647 Cardina (Cardino, 79/20 Cortina po Corrado II)chovu a majetku ing. Patrika Sukdoláka. Klisnu jezdil Miloslav Příhoda. Bezchybným výsledkem z obou kol si pro čtvrté místo dojela dvojice Marek Hentšel a 80/864 Zaragoza (Jaguar Mail, Zschmiga po Canturo) chovu Ing.Zdeňka Müllera, v majetku Ivany Maršálkové z Brna.
U pětiletých hřebců a valachů se mezi 17 startujícími prosadil valach 80/695 Albert DK (Arezzo VDL, Wajomein po Karandasj) chovatelky Ivy Černé, v majetku Dany Kováčové. Ve finále jej sedlal Zdeněk Hruška, který nahradil jeho stálého jezdce Jiřího Tměje, který se v průběhu finále zranil. Dvojice odsadila čtvrté místo. Pátou příčku získala Michaela Refková v sedle valacha 79/458 Cessario (Cassini II, Cleris po Clintord I) chovatele Rudolfa Janského, v majetku manželů Refkových. Sedmým místem na sebe upozornili ještě Kamila Veselá a valach 80/637 Rande Vu (Russel II, Vanity W po Baloubet du Rouet) chovatele Stanislava Woznici, v majetku jezdkyně.
Šestiletých klisen odstartovalo do finále deset. Průběžné pořadí vedly klisny Crazy a 80/817 Gipsy Love po Guidam Sohn s 41 body. Gipsy Love však po třech chybách skončila až osmá. Na třetí místo se dostala      se Zdeňkem Paličkou klisna 80/465 Lia Jay (Pandrhola, 80/639 Lancena-S po Celer) chovu Marcely Sojkové, v majetku MUDR.Magdy Rothové. Sedmé místo obsadila ještě Kateřina Mestenhauserová s 80/475 Grazií (Guidam Sohn, Lordana-LS po Lordanos) chovu Ing. Františka Klímy, v majetku Luboše Kozáka mladšího.
Mezi 16 šestiletými hřebci a valachy se dokázal třetím místem prosadil valach 80/537 Armani (Quintero´s Cassiny, Bariera po Arras) chovu a majetku Luboše Kozáka mladšího , v jehož sedle startovala Kateřina Mestenhauserová. Osmý skončil Zdeněk Hruška s valachem 80/455 Giovany (Guidam Sohn, Valoma po Voltaire) chovu a majetku firmy Sporthorse.
Martina Kůstková
M ČR v drezuře
M ČR v drezuře v kategorii senioři (malá runda) SG + IMI zvítězila CS LINET (Carismo x Przedswit XIII-52) s Kamilou Kotyzovou ze stáje Adam Kotyza (69,56%), 8.místo v 14tičlenném poli koní vybojoval letos také úspěšný MAGIC NIGHT-H (Cry For Me x Marlo) a Zdenka Toth Skripová (64,59%).
Velký úspěch v mistrovské kategorii dětí zaznamenal stříbrnou medailí CS LOWEN (Sagitta x Barbero) s Přikrylovou Kristýnou (69,34%), které porazil jen letošní účastník ME hřebec Firestone (Johnson x Florencio) s Johanou Vašáryovou (71,73%). CS MESSI KINSKÝ (Diamante x Alois) s Dalitou Opatrnou obsadili 13.příčku (62,69%).
 
!!! Registrace narozených hříbat !!!
Přichází jaro, rodí se hříbata a pomalu začne každoroční registrace hříbat.
Znovu a důrazně upozorňujeme, že vlastní registraci a úkoly s tím spojené si jako plemenná kniha provádíme sami, prostřednictvím našich inspektorů. Pro Čechy p. MVDr. Jindřich Müller, tel. 603 579 583, email: ercjindrich@seznam.cz, pro Moravu p. MVDr. Pavel Havelka, tel.603 539 455, email: horses@volny.cz (stejně tak i zápisy klisen). Naši inspektoři hříbě u chovatele popíší, očipují, odeberou vzorky na paternitu, popř. provedou další úkony dle potřeby evidence. Na místě inspektor od chovatele nevybírá žádný poplatek. Vyšetření DNA typu hříběte je pro chovatele zdarma. Následný postup a komunikaci s ÚEK provede za chovatele plemenná kniha. Průkaz koně je následně zasílán majiteli hříběte z plemenné knihy na dobírku 1 300,-Kč.
KMK skoky 2020
KMK skoky 2020
Startovní listiny koní do KMK jsou uzavřeny a všichni skokoví finalisté se setkají ve dnech 4.-6.9.2020 v Písku.
Ze 4letých klisen se v sezoně velmi dobře ukazovaly klisny CEREMONIE Fitmin (Winningmood x Sandreo) s Markem Hentšlem z JK Baník Ostrava, chov. Ing. Zdeněk Müller a  KASIA (Grand  x Landor S) chovatelky a majitelky MVDr. H. Holé z Bolatic, kterou jezdí Lucie Strnadlová.
Mezi 5tileté se dostala do finále také loňská třetí ZARAGOZA (Jaguar Mail x Canturo) s Markem Hentšlem, startující za JK Baník Ostrava.
Z 5tiletých hřebců a valachů bude prezentovat PK CS chovatelku a majitelku Danu Kováčovou ALBERT DK (Arezzo VDL x Karandasj) a CALIB DK (Calido I x Sir Shutterfly). Oba koně bude sedlat Jiří Tměj.
V kategorii 6tiletých je finalistkou úspěšná již z loňských kol klisna CS LIA JAY (Pandrhola x Celer), chovatelky M. Sojkové z Chrudimi.
 
Výběr hřebců do 70ti denního testu PK CS
Hradištko u Sadské 20.8.2020 od 10 hodin
Atilla a Jiří Tměj
Atilla a Jiří Tměj
O víkendu 30.-31.7.2020 zvítězil 8letý CS ATILA (Carrera VDL x Sobarde-E) s Jiřím Tmějem v Olomouci v otevřené soutěži S** a vybojovali 3.místo v S* při konání VC Olomouce a Brna. Chovatelkou i majitelkou koně je paní Dana Kováčová z Týna nad Vltavou.
 
 
Kvalifikace KMK Hradištko
Kvalifikační kola do KMK v drezuře hostila 25.7.2020  Jezdecká škola Equus Kinsky v Hradištku u Sadské.
 
V kategorii 4letých klisen získala 5.místo /70,40%/ CS WIA (Homburg x Waterford) s j. Karolínou Šimáčkovou za JO TJ Agro Cheb-Nebanice a 7.místo CS AMIRA S (Coupie x Acorado) j. Dominika Nevolová ze stáje Ranč u Tuffa z.s.  Z hřebců a valachů skončil na 5.místě  WELL DONE 6 (Homburg x Silvio II) s Karolínou Šimáčkovou, na 6.místě  CS JACKOBY (Homburg x Aaron) s Andreou Dohnalovou, na 9.místě CS QUAESTOR (Quaid x Topas-14) s j. PhDr. Annou Reinbergerovou.
Z 5tiletých klisen usilujících o účast ve finále KMK splnila kvalifikaci CS QUERA INSPRAV (Russel II x Sartori) v sedle s Darinou Hochmanovou z JS Velvary, mezi 5etými hřebci a valachy obsadil 4.místo CS DREUX (De Niro x Rhodium) s Bc Helenou Mullerovou startující za JS Mnětice.
6tiletá kategorie byla společná  - 7.místo vybojovala klisna WATERLOO (Quaterback x Santino) s Bc. Helenou Mullerovou,  8.místo klisna SARITO (Simonetti x Carbido)   s Petrou Urbanovou, 9.místo CARAMELLA (Quatchen Gluck x Cordalme) s Petrou Charvátovou.
 
 
Mistrovství Plzeňské oblasti v Klatovech
Víkend 20.-21.6. patřil v Klatovech mistrovství Plzeňské oblasti. Mezi juniorkami zvítězila Helena Bečvářová s cs  klisnou 80/490 Niobara (1071 James, ZČ 996 Odysea po 29 Quoniam II-69) od chovatelky Ing. Evy Šimáčkové z Nebanic, v majetku Štěpána Bečváře z Plzně.
 
Druhé kolo seriálu na Moravě

Druhé kolo seriálu KMK proběhlo 27.5. v Nových Zámcích.  Parkury stavěl Vladimír Hruška a o hodnocení koní  se postaral Roman Drahota. Mezi 61 startujícími se dařilo hlavně klisnám plemenné knihy slovenského teplokrevníka-cs. V kategorii čtyřletých obsadily klisny s touto příslušností  první tři místa. Zvítězila 80/861 Ceremonie (5159 Winningmood van de Arenberg, 80/200 Casandra po Sandreo) chovu Ing. Zdeňka Müllera CSc z Pardubic, v majetku JK Baníku Ostrava. Druhé místo získala 79/542 Kasia (632 Grand, Kasiopea po Landor S) chovu a majetku MVDr. Heleny Holé z Bolatic. Třetí příčka patřila klisně 79/525 Quantanamera (5181 Quaid, 67/679 Fatika po Farady)  chovu    a  majetku Martiny Žilinské z Dolních Domaslavic). Mezi pětiletými klisnami patřilo druhé místo hnědce  80/864 Zaragoza (5142 Jaguar Mail, Zschmiga po Canturo) chovu Ing.Zdeńka Müllera CSc z Pardubic, v majetku Ivany Maršálkové z Brna. Třetím místem zaujala 80/554 Holly (2004 Russel II, 48/319 Hela po Przedswit XVI) chovu a majetku Jarmily Šrámkové z Čermné nad Orlicí. Čtvrtá bodovala ještě klisna 79/487 April (2004 Russel II, 67/931 Gracie po Autonom) chovu Ing. Miroslava Vaníčka z Nového Jičína, v majetku Martiny Repperové z Ostravy. Mezi šestiletými koňmi se dokázala druhým místem prosadit klisna 79/420 Irlanda (632 Grand, 79/3 Ikarie po Lateran) chovu Lýdie Peterkové z Bolatic, v majetku MVDr. Heleny Holé z Bolatic. Třetí místo mezi hřebci vybojoval 80/383 Caster (1053 Guidam Sohn, Lara po Cash H) chovu a majetku Jaroslava Kupky z Černožic nad Labem. Třetí kolo seriálu se vrátí opět do Čech, kdy pořadatelem bude dne 17.6. Ptýrov.
Martina Kůstková
 
KMK Písek 20.5.2020
KMK Písek 20.5.2020
Seriál KMK odstartoval
Skokový seriál KMK otevřelo první kolo 20.5. v Písku. Parkury pro mladé koně stavěl Ing. Jan Šíma a o hodnocení se postaral komisař Jan Chýle. Celkem 114 koní soutěžilo v rámci dvanáctihodinového programu. Mezi čtyřletými klisnami zaujala třetím místem 80/794 Cat Sun   (1475 Caruso, Arising Sun po Alcatraz) chovu a majetku Ing.Josefa Pařenici, který klisnu i předváděl. Kategorii čtyřletých hřebců a valachů ovládl Matěj Kotalík v sedle hřebce 80/842  Lotus (2194 Little Joe Ew, Ratina po 5083 Raphael) chovu  a majetku Františka Jungvirta z Horní Plané. Na čtvrtém místě se s šestiletou klisnou 80/461 Gladys DK (Guidam Sohn, Elis po Newton) umístil  Ladislav Arient. Klisna pochází  od chovatelky Dany Kováčové. Stejné dekorované místo v soutěži hřebců a valachů obsadil 80/526 Guidamino (1053 Guidam Sohn, Minx po Mentor) chovu  a majetku stáje Urban z Davle. Také páté místo obsadil slovenský teplokrevník-cs, valach 80/455 Giovany (1053 Guidam Sohn, Valoma po 5049 Voltaire) a sedlal jej Zdeněk Hruška. Druhé kolo KMK proběhne na Moravě  v Nových Zámcích dne 27.5.
 
M.Kůstková
 
Odvolání proti rozhodnutí hodnotitelské a licentační komise
Rada plemenné knihy řešila odvolání proti rozhodnutí hodnotitelské a licentační komise.
Proti  verdiktu  hodnotitelské  a  licentační  komise  Svazu chovatelů Slovenského teplokrevníka  v ČR  při ukončení sedmdesáti denního testu hřebců,  přehlídky dvouletých hřebců a výběru hřebců do plemenitby konané v termínu 8. až 10.11.2019 na Hradištku u Sadské byla majiteli hřebců podána čtyři odvolání. Jedno odvolání v kategorii dvouletých hřebců, jedno v kategorii hřebců starších a dvě odvolání v kategorii hřebců zařazených do sedmdesáti denního testu.
Bodové hodnocení předvedeného výkonu hřebců hodnotila pětičlenná komise složená ze zkušených pracovníků v chovu koní, kteří splňují kvalifikační předpoklady dané „Plemenářským zákonem“. Každý člen komise hodnotil samostatně.  Výsledná známka  (počet bodů),  která je zveřejněna,  je pak průměrem známek všech hodnotitelů. Tak je do značné míry zajištěn objektivní pohled na výkon, který v danou chvíli hřebec předvedl.
V licentačním řízení rozhoduje licentační komise jako celek většinou hlasů svých členů.  Posuzuje především přínos daného hřebce pro chov   a šlechtění populace, zvažuje, proč by hřebec měl být do chovu zařazen.  Mimo hodnocení výkonu, který hřebec předvedl, komise posuzuje především jeho genetickou (chovnou) hodnou ze strany otce i matky, potřebu krve, kterou hřebec nese, v našem chovu a míru jejího dosavadního zastoupení,  a rovněž i možnosti uplatnění hřebce v plemenitbě. Rozhodnutí licentační komise vyhlášené bezprostředně po licentaci je konečné. Přesto Řád plemenné knihy možnost odvolání proti výroku licentační komise připouští. Pokud majitel hřebce uvede věcné důvody, které podle jeho názoru  licentační komise neměla k dispozici nebo je nevzala dostatečně v úvahu, bude Rada plemenné knihy tento případ řešit a v odůvodněných případech přínosných pro chov nemusí tvrdošímě trvat na vyřčeném verdiktu.
Rada plemenné knihy na společné schůzi s předsednictvem a za přítomnosti členů licentační komise tato odvolání projednala.  Konstatovala,  že hodnotitelská a licentační komise pracovala dobře a velmi zodpovědně. Zdůraznila, že rozhodnutím o licentaci hřebce bere svaz na sebe vůči chovatelům klisen a vůči šlechtění populace koní plemene Slovenský teplokrevník zodpovědnost, že licentovaný hřebec je po stránce chovné hodnoty, zdraví a charakterových vlastností do chovu přínosem. Pokud licentační komise má jakoukoli pochybnost, je správné rozhodnutí hřebce nelicentovat, případně licentaci odložit. Dále rada jednotlivě projednala podaná odvolání.  V prvých dvou jmenovaných případech (kategorie dvouletých a kategorie starších hřebců) neshledala pro odvolání patřičné důvody a rozhodnutí licentační komise potvrdila. U dvou hřebců zařazených v testu odmítla nesouhlasné připomínky k bodovému hodnocení hřebců.  V licentačním řízení přínosné důvody pro zařazení těchto obou hřebců do chovu shledala. Jmenovala novou licentační komisi a uložila jí, aby v intencích projednání těchto případů Radou plemenné knihy hřebce prohlédla, posoudila a rozhodla o jejich zařazení do chovu. Předsednictvo svazu vzalo rozhodnutí Rady plemenné knihy na vědomí.
U hřebce LUIGI Rada plemenné knihy vyzvedla především jeho mimořádnou genetickou hodnotu, a to jak ze strany otce Comme Il Faut prověřeného jak na vlastní výkonnost v nejvyšším sportu, tak i na výkonnost potomstva, který nese krev své matky koně století Ratiny Z, tak i ze strany jeho matky. Dědem hřebce Luigi je mimořádný, konstitučně tvrdý Verdi, hřebec, který mnoho let prokazuje stabilní výkonnost na nejvyšším stupni a již se zde setkává i se svými potomky. Celá rodina hřebce Luigi vyprodukovala mnoho význačných koní a patří k nejlepším holandským rodinám.  Krev hřebce Comme Il Faut   (Cornet Obolensky – Ratina Z)  i hřebce Verdi (Quidam de Revel – Landgraf I)  není dosud v českém chovu zastoupena.  Hřebec Luigi bude nadále  prověřován ve sportu na vlastní výkonnost a vzhledem k tomu, že bude využíván v inseminaci čerstvým semenem,  je předpoklad včasnějšího prověření kontrolou dědičnosti. Tato pozitiva převažují nad jeho poněkud smolným a ne příliš přesvědčivým výkonem v testu.
Rovněž hřebec DIAMOND CAVALIER je po genetické stránce pro náš chov velmi zajímavý. Jeho otec Dominátor (Diamant de Semilly – Cassini I) vykazuje v poslední době ve vrcholovém sportu vynikající výsledky. Jeho děd Cavalier patřil ve své době k nejlepším holandským sportovním koním a i k význačným plemeníkům. Matka hřebce jakož i celá rodina vyprodukovala vynikající koně. Prověřená a moderní krev hřebce Diamant de Semilly je v našem chovu zastoupena pouze několika plemeníky, hřebec Cavalier v našem chovu zastoupen není.  Rada plemenné knihy zvážila tyto okolmosti, provedla šetření u chovatele a jezdce koně, které určité pochybnosti rozptýlilo a hřebce k licentaci doporučila.
Hřebec LUIGI (Comme Il Faut – Verdi) byl licentační komisi předveden v Roubíčkově Lhotě dne 16.12.2019 a byl licentován, hřebec DIAMOND CAVALIER (Dominator - Cavalier) by licentační komisi předveden v Helvíkovicích dne 20.12.2019 a byl rovněž licentován.
 
Svaz CS se rozhodl nadále požadovat vyšetření na WFFS

Vyjádření Svazu chovatelů koní Slovenského teplokrevníka v ČR (CS) k problematice výskytu WFFS.

Problém WFFS (Warmblod Fragile Foal Syndrom) je v chovatelské veřejnosti v poslední době velmi diskutovanou otázkou. Projev tohoto syndromu je jednoduše dědičný, je vázán na jeden gen, jeden alelický pár, přičemž nositelem syndromu je alela recesívní. Syndrom je dědičný s úplnou dominancí, to znamená, že projev syndromu je možný pouze v případě, že se sejdou dvě recesívní alely. U heterozygotů, u nichž je pouze jedna alela nositelem syndromu, a samozřejmě u dominantních homozygotů, se syndrom neprojeví. Bohužel však heterozygoti pak polovině svého potomstva alelu s tímto syndromem předávají.

Z dosavadních zkušeností testování koní v zahraničí na výskyt WFFS můžeme usuzovat, že v populaci sportovních koní se vyskytuje zhruba do 5% heterozygotů, to znamená koní nesoucích jednu recesívní alelu s tímto znakem. Vzhledem ke krevní provázanosti našeho chovu s chovem zahraničním můžeme i v populaci našich koní očekávat stav podobný. Pravděpodobnost setkání dvou recesívních alel, a tím pravděpodobnost projevu tohoto syndromu je tedy velmi malá. Přesto ztráta každého hříběte, což projev tohoto syndromu zpravidla způsobuje, je pro chovatele bolestná.

Svaz CS se rozhodl nadále požadovat vyšetření na WFFS u hřebců nově zařazovaných do plemenitby v rámci plemenné knihy CS, kteří budou fyzicky na území České republiky v plemenitbě působit. U těchto hřebců svaz CS majitelům hřebců uhradí náklady na provedení tohoto testu. Výsledek vyšetření bude zveřejněn, ale nebude mít vliv na rozhodnutí o zařazení hřebce do plemenitby. Cílem tohoto opatření není vyloučit kvalitní plemeníky, heterozygoty v tomto znaku z plemenitby, ale podat informaci. Chovatelé tak budou mít možnost, především při znalosti výsledku vyšetření vlastní klisny na tento syndrom, sami posoudit, jakému případnému riziku se vystavují. U stávajících plemenných hřebců svaz CS jejich majitelům doporučuje vyšetření na WFFS provést a jeho výsledek zveřejnit, což je jistě i v zájmu solidního přístupu k chovatelům. Svaz CS rovněž doporučuje majitelům plemenných klisen provést vyšetření na WFFS. U klisen po absolvování zkoušek výkonnosti pak svaz CS uvažuje o finanční podpoře na provedení tohoto testu.

V Mněticích dne 1.2.2019.

Zpracoval Ing. Zdeněk Müller, CSc., předseda svazu CS.